LEKVÁR

Milujem leto. Vtedy žijem najviac:) Je dlho svetlo, horúco a telo si pýta ľahké jedlá. Včera som si všimla, ako sa už viditeľne skrátil deň… „A keďže dobrých správ stále ubúda, musíme tým menej dobrým dávať úsmevnejšie heslá.“ (To vyriekol Satiský v S tebou mě baví svět.)

Čo je na jeseni dobré? Slivky! A lekvár! Ten pre mňa zachraňuje atraktivitu celého jesenného obdobia:)

Niet nad poctivý domáci lekvár. Moja mama ho varí špeciálnym spôsobom 24hodín. Ešte som sa neodhodlala na tento štýl. Lekvár od nej je však hustý, sladký, návykový…:)

Robí ho z durancií. Je to druh jemnej, oveľa sladšej slivky ako druhý druh- korvatky. Nevýhodou duracií je, je kôstka nejde od dužiny. Je to poriadna piplačka. Z korvatkami je to sakum- prásk rýchlo. Krásne idú odkôstkovať.

Pátrala som po nete, ako sa to kedysi robievalo s tým lekvárom a teda, očila som! Na jedenkrát varili asi 160 kg sliviek v medenom kotli! Tá ručne vyhotovená mechanika, ktorá sa používala pri rovnomernom miešaní, ma dostala…

Ak budete mať trochu času, prečítajte si veľmi poučný článok z oblasti, kde som vyrastala:)

http://old.zahorskemuzeum.sk/?q=page/303

Ja robím lekvár inak. Je sladký, nekrájam ho od hustoty, ale hustý je dosť, jemne vábi vôňou škorice a nemiešam ho 24 hodín:)- klobúk dolu pred našimi predkami, fakt.

Chutí nám všetkým, dokonca ho začala tak robiť aj moja svokra. A to je pre mňa poklona:)

***LEKVÁR***

Vyskúšajte jednoduchý recept na domáci slivkový lekvár podľa Chuť od Naty
Slivkový lekvár

Potrebujeme:

2kg zrelých mäkkých sliviek
2PL octu (najlepšie umeocot)
½ kg trstinového cukru (aj menej, zaleží od sladkosti sliviek)
1 celá škorica

Postup:

Slivky umyjeme a odkôstkujeme. Do hlbokého plechu(ten klasický hlboký plech, ktorý máme doma) dáme odkôstkované slivky, pridáme ocot a cukor. Všetko poriadne premiešame. Pozor, ak je plech úplne plný (závisí od jeho veľkosti, množstvo radšej rozdelíme na dvakrát, aby pri pečení nevytekal na dno rúry. Čistenie je potom zdĺhavé a úmorné.)

Škoricu prelomíme na polovicu a dáme každú časť do iného kraja plechu.

Rorzohrejeme rúru na 200’C. Pripravený plech dáme do rozohriatej rúry a pečieme prvých 30minút. Následne slivky lyžicou premiešame a teplotu stiahneme na 150´C. Pečieme ešte 3 hodiny. Zmes sem- tam premiešame.

Využijeme čas a pripravíme poháre. Poriadne ich umyjeme a v poslednej pol hodine ich dáme na dno rúry v plechu aj s viečkami. Viečka sú na plechu zvlášť, nie sú na pohároch.

Po upečení vyberieme plech z rúry, odstránime škoricu a slivky rozmixujeme ponorným mixérom dohladka.
Horúci lekvár dávkujeme do horúcich pohárov. Pomáhame si pritom termorukavicami.

Pri plnení si dávame POZOR- vrchnú, šrubovaciu časť pohára, ani viečko zo spodu nechytáme, aby sme zabránili zaneseniu baktérií.
Viečko poriadne utiahneme a zatvorené poháre zamotáme do deky. Aj do dvoch:) Necháme úplne vychladnúť. Všetky určite chytia.:)

Zatiaľ môžeme upiecť kváskový chlebík, pretože s maslom a lekvárom je to jedlo, čo hladí dušu:)
Dobrú chuť!

TIP: Ďalší tip, okrem chleba s maslom, kde sa lekvár dokonale hodí je jednoduché tradičné rakúske sladké jedlo Cisárov trhanec. Prudko odporúčam.
Máte chuť na kváskový chlebík a ešte nekváskujete? S týto receptom na kváskový chlieb pre začiatočníkov plným fotiek a videí to hravo zvládne každý.

POZN.: Zaujal vás recept? Označte ho srdiečkom na konci článku. Ďakujem.

 

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
Summary
recipe image
Lekvár
Naty
Published On
Preparation Time
Cook Time
Total Time
Average Rating
4.51star1star1star1star1star Based on 4 Review(s)
44