“Zdravý” recept, a predsa vynikajúci na chuť. Dá sa to vôbec? S týmto receptom jednoznačne áno! Keď ho ponúknem hosťom, vidím na nich nedôveru. No tá sa prvým hryznutím mení na úžas a rýchle žutie. Excelentná chuť jesenného receptu na koláč Makovec. Tajná zbraň úspechu chute a zdravia.
Varenie ako zábava
Milujem varenie! Je to pre mňa úžasný relax, kedy môžem vypnúť. Vôňa jednotlivých surovín sa spojí, začne opantávať zmysly a navodí atmosféru, ktorá signalizuje, že tu sa niečo dobré pripravuje. Prichádza uvoľnenie a opadne stres z daného dňa.
Nie vždy mi napadne pozrieť sa na prípravu jedla ako na terapiu zmyslami– vôňami, chuťou, sluchom a zrakom.
Ak do príprav zapojíme aj druhých, je to vďačný čas rozhovorov, zblíženia a radosti zo spoločne, aktívne strávených okamihov.
Znie to vcelku fajn, že? 🙂
Pečenie a čokoláda
Milujem čokoládu. 🙂 Ale to už o mne viete. Koláče kvôli tomu veľmi nemusím- veď sú zväčša ovocné. Áno, pochutím si, no čokoláda je čokoláda. Aj keď…tuším starnem. Akosi mi prichádzajú postupne na chuť koláče s ovocím. Ale len niektoré- ovocný kváskový koláč by som zjedla bez pardónu aj sama celý plech.
Uvedomujem si dôležitosť vitamínov v ovocí a zelenine. Nielen v tomto ročnom období, ale neustále by sme mali podľa ponuky prírody jesť tieto dary. A najlepšie sezónne, teda to, čo aktuálne dozrieva.
Zima je na toto extrém. Vtedy dozrieva akurát tak moja zásoba tuku z horúcej čokošky, aby som sa zohriala z treskúcej zimy. 🙂
Naši rodičia vedeli, prečo majú pivnice, kde skladovali jablká, mrkvu, petržlen a inú koreňovú zeleninu, zaváraniny a ďalšie poklady ich úrody, ktoré im mali pomôcť prečkať nehostinný čas zimy. Berieme teda zo zásob.
A preto aj koláče počas jesene a zimy sú trochu iné. Všimli ste si, ako si telo prirodzene pýta počas horúčav niečo ľahké a osviežujúce a v zime zasa niečo, čo nás zahreje?
Aj preto sa mi ráta recept, kde môžem použiť čokoládu. Urobí mi náladu a deň krajším.
Makovec
Prečo je dokonalý? Má v sebe aj čokoládu. 🙂 To je ale len začiatok. Idú do neho suroviny plné vitamínov a minerálov- mrkva, jablká, orechy, vločky… Aj napriek tomu má skvelú chuť, pre ktorú ho obľubujú aj zastánci vyjadrenia, že “najradšej zo zeleniny mám klobásu”.
Aj napriek jeho zdravosti je veľmi chutný. To si zaslúži titul dokonalý, nie? 🙂
Pamätám si, keď som ponúkla makovec prvýkrát svokre. Veľmi nechcela ochutnať. Myslím, že si zobrala len zo slušnosti. Prosila ma len o malý kúsoček. No svokra si potom vzala nie jeden, nie dva…vlastne ani neviem, koľko ich bolo. Veľmi jej chutil. A to je čo povedať!
Keď sme k nemu natáčali video, ktoré je vyššie v tomto článku, kameraman nechcel obedovať. Povedal, že si necháva miesto na makovec. Balila som mu ho aj domov. 🙂
Makovec chcú aj deti
Veľmi ma teší, že makovec si pýtajú aj deti.
Úžasne chutí, je príjemne navlhlý, plný hravej chute. Základná chuť je rovnaká stále. Taká jemne hlboká. No každý kúsok môže priniesť nové nadstavbové zážitky. Raz hryzneme do kúsku cesta s čokoládou, inokedy so sušeným ovocím, potom lekvár, orechy…
Ak niekto tvrdí, že nemá rád mrkvu, či jablká, že dačo také ako vločky by nikdy nezjedol,
je čas dokázať, že neexistuje zlá potravina, len zlá príprava.
Mak dodá vápnik, jablká s vločkami vlákninu, mrkva vitamín A orechy odoženú Alzheimera. 🙂
Čo tá čokoláda? Ak je kvalitná, aspoň 70%-ná, urobí nielen dobrú náladu, ale ponúkne nášmu telu aj antioxidanty.
Tak čo? Ponúknete sa aj vy? 🙂
Moje poznámky k receptu Makovec
- Skvelou pomôckou na prípravu tohoto koláča je kuchynský robot na sekanie a krájanie. Tento úkon zaberá najdlhší čas prípravy a nie vždy máme náladu strúhať jablká a mrkvu.
- Recept je vďačný na obmeny, stačí zachovať gramáže. Pojme aj rôzne sušené ovocie, kokos alebo chia semienka, aj s múkami sa môžeme hrať.
- Ak chceme dosiahnuť extra jemnú chuť, vločky zalejeme hrnčekom jablkovej šťavy alebo mlieka.
- Jablkovú šťavu resp. mlieko použijeme najmä vtedy, ak sú použité jablká málo šťavnaté a vločky by sa málo navlhčili.
- Mak môžeme použiť akýkoľvek, mletý aj nemletý, modrý, biely… je to na nás. 🙂 Najradšej mám aj – aj. Nepomletý robí super textúru a pomletý je viac výživnejší.
- Vločky rada používam viacdruhové, ale aj klasické ovsené poslúžia. Konzistencia bude trošku iná, o nič horšia.
- Olej je super hroznový. Má neutrálnu chuť a vysoký bod prepaľovania. Skvele sa hodí do kuchyne.
- Plech som použila klasický veľký, ktorý máme k rúre. Čím menší plech, tým vyššie cesto. Vtedy treba piecť dlhšie a testovať prepečenie.
***MAKOVEC***
Potrebujeme:
5 jabĺk
150 g vločiek (odporúčam viacdruhové)
300 g mrkvy
150 ml rastlinného oleja
100 g špaldovej celozrnnej múky
4 vajcia
1 ČL soli
100 g cukru
130 g maku (nepomletý či pomletý)
4 ČL vínneho kameňa alebo 1 prášok do pečiva
100 g čokolády
1hrsť vlašských orechov
3-4 PL lekváru
Ďalej odporúčam pridať:
2 PL citrónovej šťavy
1 hrsť sušených sliviek
1 hrsť sušených brusníc
Postup:
Mrkvu a jablká očistíme a nastrúhame do väčšej misy na strúhadle. Mrkvu najemno, jablká nahrubo.
Polejeme citrónovou šťavou. Prisypeme vločky, zamiešame olej a necháme chvíľu, nech sa vločky napijú.
Do misy s napučanými vločkami prisypeme múku, ťukneme vajcia, pridáme aj soľ s cukrom.
Polovicu pomletého a polovicu nepomletého maku prisypeme tiež. Teraz príde na rad vínny kameň a nakoniec čokoláda s orechmi.
TIP: Veľmi odporúčam teraz pridať aj sušené brusnice. Urobia tam super kúzlo. No nie sú nevyhnutné. Skôr môj ďalší tunning receptu.
Suroviny dobre premiešame a premiestnime na vymastený a hrubou múkou vysypaný plech(veľkosť plechu je klasická, ten veľký).
Na vrch koláča pokvapkáme lekvár.
Pečieme vo vyhriatej rúry na 180´C cca 40-45minút.
Upečený koláč je po okrajoch hnedastý a trochu sa od okraja plechu oddiali.
Necháme vychladnúť a hostina môže začať. Káva? Čaj? Mlieko? Kakao? Aj samotný je proste báječnýýýýý. 🙂
Dobrú chuť!
TIP: Pri pečení neodporúčam použiť papier na pečenie. Prilepuje sa ku koláču, čo sťažuje servírovanie.
POZN.: Zaujal vás recept? Označte ho srdiečkom na konci tohto článku. Ďakujem.
Jeden famózny, dokonalý koláč. Včera som objavila recept, dnes ho pečiem už druhýkrát. Nepamätám si, kedy ma recept takto prekvapil.
To mám veľkú radosť, Janka 🙂 nech sa darí 🙂