BORŠČ

Cítila som, že na mňa niečo lezie. Nepríjemná predstava ťažkej hlavy, plného nosa a kašľu umocňovala ešte aj moja nechuť k liekom.
V mysli som hneď porátala bylinky, ktoré mám na takéto chvíle a namiesto do lekárne som sa vybrala do dvora rodinného domu, kde predávajú domácu kyslú kapustu- u nás, v Stupavienke, kyseué zeué:)
Šťavu som pila namiesto liekov a o dva dni mi nič nebolo, no kapusta si hovela v chladničke. Motivovaná úspechom z vyzdravenia, pustila som sa do boršču!
Chorobu som určite zažehnala, pretože celý veľký hrniec som jedla sama ráno- obed-večera niekoľko dní, keďže na boršč v mojej domácnosti nemám sparinga.
Áno, som nakapustovaná na celú zimu, ak nie aj jar:)
No povedzme si, čo je príjemnejšie ako spojenie chuti a prospechu zdravia?
*BORŠČ*
Potrebujeme:
1 kosť(najlepšie jahňacia alebo hovädzia)
200g predného hovädzieho
1 domáca klobása
500g kyslej kapusty
2 mrkvy
2 červené repy
2 zemiaky
2 stonky zeleru
1 pertžlen
1 väčšia cibuľa
2PL paradajkového pretlaku
bobkový list
soľ
nové korenie
20g špaldovej hladkej múky
20g domácej masti
100ml smotany(na šľahanie alebo na varenie)
        – Všetky suroviny, okrem múky,  masti a smotany, s najväčšou eleganciou nahádžeme do tlakového hrnca a dáme variť na cca 45minút.
Po odpustení pary, odtlakovaní, otvoríme, a zahustíme zásmačkou.
Tú si pripravíme klasickým, babičkovským spôsobom. Rozpustíme v panvici masť, osmaheneme v nej múku, pustíme si vlažnú vodu a za stáleho miešania zásmažky pridáme z kohútika vodu. Stačí odoka 100ml. Neprestajne miešame, aby sa nevytvorili hrudky a múka sa vo vode dobre rozmiešala. Vlejeme do boršču a premiešame.
Dochutíme. Po miernom vychladnutí vlejeme 100ml smotany a máme hotofson!
Prijatnogo аppetitа!