1

Božský chlieb

V dnešnej dobe sa chleba akosi bojíme. V snahe udržať si štíhlu líniu, či zlepšiť si kvalitu zdravia, sa ho častokrát vzdávame. Dá sa chlieb jesť aj bez výčitiek, pocitu nafúknutia a ďalších tráviacich komplikácii? Upečte si Božský chlieb a zistíte, že na chlebe si môžeme pochutiť na plnej čiare.

100 ľudí, 100 chutí

Je úplne normálne a zdravé, že každému chutí niečo iné. Je to rovnováha, ktorú by sme mali rešpektovať. V chlebe dvojnásobne.

U mňa v rodine všetci zbožňujú nadýchaný biely chlieb. Baví ich tá štruktúra. Ani sa im nečudujem. Aj ja si pochutím. 🙂 No ešte radšej mám hlbšie chute plné podnetov.
V snahe o ulahodenie chuťovým pohárikom som ako milujúca manželka a matka piekla rôzne nadýchané chleby. Celozrnnosť som sa snažila zamaskovať a tmavú farbu som obchádzala.

Miluj blížnych svojich ako seba samého

Väčšina z nás dobre pozná tieto slová. Vždy, keď mám slabú chvíľu a cítim sa vyčerpaná, napadne mi táto pravda.
Nemôžem byť dobrá manželka a matka, pokiaľ nebudem dobrá sama k sebe. Aby som ich milovala, musím najprv milovať sam seba. Nemôžem dávať to, čo nemám.

Áno, kúpim si sem – tam niečo na seba či zájdem ku kaderníčke, no vo varení je to iné.
Varím jedlá tak, aby nám chutili všetkým. Napríklad kel. Milujem ho. Avšak deti ho akosi nemusia. Nevarím im ho, nenútim ich. Ani ja som ho nemala vôbec rada, ako dieťa.
Niekedy sa ale stane, že moje chuťové poháriky sa idú zblázniť, lebo majú extrémnu chuť na kel. Navarím si kel a vyjedám ho ako trojdňovú diétu. 🙂

Zoznam nechcených jedál sa pomaly zužuje. Deti spoznávajú, že tá maminka má asi niečo fajné na tom tanieri. A ja sa teším. 🙂

Ražný chlieb

Tak tento pán čaká na čiernej nechcenej listine, kedy príde na rad na vyškrknutie. Hutnejší, s výraznejšou a drsnejšou chuťou, s menšou pružnosťou. Teším sa z neho len ja. Milujem ho s avokádom. Toto je dokonalá komboška.
Zasýti, zahreje, vzpruží, upokojí a pozitívne naladí.

A viete, čo? Nechcelo sa mi čakať. Detský chlieb je síce top, no ja som mala práve chuť na spomínanú hutnosť a výraznosť. Upiekla som si chlieb len pre seba. Nedbala som, že tamten má výhrady na semienka a onen na hutnosť.

Postavila som sa do kuchyne a nechala som sa milovať chlebom. S makom a semienkami, a celozrnný, a môj. 🙂

Ražno – špaldový chlieb z kvasu: Prečo Božský chlieb?

Keď som zdieľala svoju úvahu o tomto chlebe na sociálnych sieťach, pýtala som sa vás na jeho názov. Veľa z vás mi písalo a všetky názvy boli úžasné. Názov Božský chlieb ma však zasiahol.

Janka napísala: Nemyslím tým od Boha, ale prosto skvelý, krásny, nadýchaný jarou, prosto Božííí ( a veľké písmeno len preto, že si ma nabudila do Božieho slova.)

Dokonale to vystihla. S týmto názvom som sa stotožnila.

Moje poznatky k receptu Božský chlieb

  • Ražno – špaldový je preto, že obsahuje viac raže ako špaldy. Preto môže byť raž použitá ako prvá v názve.
  • Špaldová múka môže byť celozrnná aj chlebová. Podlľa chuti. Chlebová dodá nadýchanosť, celozrnná hutnosť. Môžeme si tak vybrať, na čo máme viac chuť. 🙂
  • Množstvo vody použitej v recepte veľmi závisí od konkrétnej značky a šarže múky. Najlepšie je rukou premiešať suroviny, aby nám naše ruky povedali, kedy máme tú správnu konzistenciu.
  • Slad je pekárenské sladidlo, ktoré sa najčastejšie vyrába z jačmeňa. Ak si človek pečie doma chlebík a pečivo, slad sa mu určite v domácnosti zíde.
  • Do cesta si môžeme pridať aj orechy, ľan, iné semienka...podľa chute a možnosti komory. 🙂
  • Tým, že chlieb menej pruží, nedá sa spoliehať na prstový test pri finálnom kvasení. Najlepšie je to mať “v oku”. Je na to účinný trik- ak zvolíme správnu veľkosť ošatky (spočítame si hmotnostne všetko, čo sme do receptu dali), ošatka by mala byť plná. Vtedy je ten naj čas. 🙂
  • Keďže je v ňom veľa raže, vydrží oveľa dlhšie mäkký.
  • Skvele chutí len s maslom a čerstvou zeleninou, no dokonale podporí chuť bryndze či avokáda.

*BOŽSKÝ CHLIEB*

Foto: Božský chlieb

Na štartér potrebujeme:
140 g ražnej chlebovej múky
140 g vody
1 PL materského kvásku

Suroviny zmiešame spolu v miske. Dostaneme hustú zmes ako blato. Misu prekryjeme fóliou alebo sáčikom a necháme pri izbovej teplote kvasiť 9 – 12 hodín.

Božský chlieb: vykvasený štartér

Následne potrebujeme:
150 g ražnej chlebovej múky
130 g špaldovej múky (chlebovej alebo celozrnnej)
2 hrste slnečnicových semienok
2 hrste celého maku
1 PL sladu
1,5 ČL soli
1 ČL mletej rasce
170 – 200 g vody

Postup:

Odvážime do misky múku. Do múky pridáme semienka, rascu aj mak a zmes premiešame.

zmiešané suroviny

Pridáme slad, soľ a vodu.
Nakoniec pridáme vykvasený štartér.

Suroviny spolu zmiešame, ale cesto nemiesime. Len tak, aby bola zmes poriadne premiešaná. Skvelý na tento tip miešania je mixér s hnetacími hákmi. Párkrát mixérom počas mixovania zakrúžime dookola misy, nech sa cesto dobre spojí.

zmiešané cesto

Vymiešané cesto prekryjeme v mise fóliou a necháme 2 hodiny oddychovať. Po hodine oddychu cesto varechu postláčame, aby sme vytlačili bublinky z cesta von.
Následne si vykvasené cesto dáme na pracovnú dosku, ktorú si mierne pomúčime ražnou múkou. Cesto je blatové, lepivé, ale pevné.
Cesto veľmi nemiesime, len ho postláčame, aby sme vypudili bublinky a kraje cesta prehneme do stredu. Nech sú všetky spoje na jednom nieste a chlieb je krásny. 🙂

vytvarované cesto do ošatky

Vytvarovaný chlieb dáme do ošatky vysypanej najlepšie zemiakovým škrobom. Prekryjeme fóliou a necháme finálne kvaliť asi 1,5 – 2 hodiny. Cesto viditeľne zväčší svoj objem.
Keď na ceste v ošatke badáme, že sa už blíži do finiša, zapneme rúru na 250´C s tým, že do stredu rúry umiestnime plech, na ktorom budeme piecť a na dno rúry položíme plech/nádobu určenú na zaparenie.
Po dosiahnutí požadovanej teploty počkáme cca 5 minút, aby bol plech naozaj rozpálený.
Vykvasené cesto vyklopíme na papier na pečenie a prenesieme do rúry.
Tesne pred zatvorením rúry vylejeme do spodného plechu 1 hrnček teplej vody a dviera rúry rýchlo zatvoríme. Takto pečieme 10 minút.

prvá fáza pečenia Božského chleba

Následne rúru otvoríme, vyberieme plech s vodou a teplotu stiahneme na 200´C. Už teraz vidíme, aký pekný bochník sme upiekli. Už sa bude len vypekať. Na 200´C 20 minút.
Upečený bochník po zaklopaní zospodu znie duto. Takýto chlieb dáme na mriežku a necháme vychladnúť.
Mňam! 🙂

Foto: detail striedky Božský chlieb

Dobrú chuť!