Už neplatí, že pochutnávať si na sushi je až príliš veľká exotika. Japonská delikatesa si po celom svete získala mnohých a ani u nás doma nie sme výnimkou. Zeleninové, s rybou, morskými plodmi…a domáce. Že by domáce sushi? Ou… myslím, že tento návod na domáce sushi vám otvorí dvere novej chute ako u nás doma.
Milujeme sushi
Ani neviem, kedy sa to stalo u mojich detí, no pamätám si, ako som zmenila svoj pohľad na sushi. Bola som pozvaná ako bloger jednou firmou na zážitkový kurz varenia, kde som absolvovala kurz prípravy sushi. Dovtedy som nazerala na toto ryžové jedlo z Japonska ako na možnú hrozbu vážnych tráviacich problémov, ktoré by vznikli pri nekvalite. A vieme všetci, ako to v našej gastro oblasti môže s kvalitou vyzerať… Ale na kurze som ochutnala a zistila, že to vám je mňamka vec!
Odvtedy som si sem-tam dala niekde sushi. Deti sa ku mne nejako pridali. No ten hlavný BOOM moment nastal v Prahe.
Vzala som moje baby do najlepšej sushi reštaurácie Yami v Prahe– teda tak mi poradil internet. Myslím, že všetky si to budeme pamätať. Atmosféra, zážitok a chuť sushi boli úplne dokonalé. Radi sa tam vraciame na špeciálne príležitosti. Keď budete v Prahe, zarezervujte si tam stôl, oplatí sa. 🙂
Hergot, to je drahé! Urobím ti domáce.
Od nášho pražského výletu sme si objednávali sushi domov. Vyhľadávali sme reštaurácie, ktoré ponúkajú ozaj kvalitné, čerstvé, rolky pripravené vždy v top kvalite. Jedného dňa som však ostala zarazená, keď v našej obľúbenej reštaurácii zdraželi. Ale že veľmi zdraželi. Nebola som ochotná dať tak vysokú cenu za sushi (aj keď som si istá, že v tej cene bola kvalita). To bol moment, kedy som si povedala, že pôjdem nakúpiť veci na výrobu sushi a urobím ho doma. Veď kurz som absolvovala! Síce pred rokmi, ale dačo si pamätám. Verila som si, že to postupne vypilujem.
Domáce sushi sa oplatí
A veruže sa mi to podarilo a som na seba hrdá. 🙂
Z prípravy sushi sme si urobili špeciálny rodinný čas, na ktorý sa vždy veľmi teším. Prípravou sa nesie veľmi krásna, blízka, jedinečná atmosféra.
Robím len klasické rolky. To nám stačí, tie nám aj tak najviac chutia a možno je to aj dobre. Lebo všetky tie ostatné variácie si nechávame na návštevu „sushiarne“. 🙂
Trochu z histórie sushi, ako vzniklo sushi, druhy sushi
Starovekí Japonci vymysleli sushi, vtedy názov narezushi, ako spôsob konzervácie potravín, keď neboli ešte chladničky. Kvasili rybu a ryžu tak, že ju zabalili do soli a nechali fermentovať. Pokrm slúžil ako zdroj potravín celé mesiace.
Vývoj pokrmu pokračoval a v 17.-19.storočí (nazývané ako obdobie Edo) začali v Tokiu baliť rybu do lisovanej ryže. Tak vznikla delikatesa podobná dnešnému sushi. Japonskí kuchári v hraní sa so sushi pokračovali a zmes zabalili ešte do sušenej riasy. Vznikol asi najznámejší druh makizushi známy ako sushi. Pokrm bol kompaktnejší, vďaka riase chuťovo vyladenejší a ponúkal viac obmien náplne.
Do sveta sa sushi dostalo vďaka 2.svetovej vojne.
Druhy sushi
maki– základná rolka s jednou max.dvoma príchuťami. Obalená v riase nori.
uramaki– opačná verzia, riasa je zabalená do ryže
nigiri– stlačená guľka ryže, na povrchu je plátok ryby
sashimi– vlastne nie je pravé sushi, neobsahuje totiž ryžu. Sú len plátky surovej ryby.
temaki– sushi v tvare kornútika
oshi sushi– ryba a ryža je stlačená do forma, najčastejšie v tvare obdĺžnika či kvádra
gunkan– ryža je obmotaná ražou a prázdny priestor vyplnený rybou
chirashi– vlastne niečo ako bowl. Rozložené sushi v miske.
Dáme si domáce sushi? Návod je jednoduchý a aj keď sa človek vyhýba surovým rybám, môže si dopriať zeleninovú verziu.
Oplatí sa zažiť prípravu doma. 🙂
Moje poznámky k receptu Domáce sushi
- Zaobstarajte si bambusovú rolovaciu podložku. Vždy si ju obalím do potravinovej fólie– tak vydrží veľmi dlho.
- Na prípravu sushi je špeciálna sushi ryža. Je drahšia a ceny sa od značky dosť líšia. Je trochu iná ako tá klasická. Poznám ľudí, ktorí to neriešia a sushi robia aj z klasicke guľatozrnnej ryže. Osobne vždy robím zo sushi ryže, my tam ten rozdiel dosť cítime. Kilo sushi ryže výjde 5-8eur.
- Jedno balenie ryže mám u mňa doma asi na 2 – 3krát.
- Dajte si záležať na kvalite a čerstvosti ryby. Cez toto vlak nejde.
- Deťom nie je vhodné podávať verzie so surovou rybou. Použite skôr uhorku, avokádo, nátierkové maslo… 🙂
- Japonci nám prepáčia prešlapy v etikete podávania sushi, no pri jedení je lepšie ich jesť rukou, ako napichovať na paličky (ak s nimi nevieme jesť).
- Najlepšie je skonzumovať sushi ihneď. Pôvodne je to „fastfood“ zaneprádnených Japoncov. Surové ryby nie je vhodné skladovať.
***DOMÁCE SUSHI***
Potrebujeme:
1 hrnček sushi ryže
1,2 hrnčeka vody
2 PL ryžového octa
1 PL trstinového cukru
štipku soli
riasy nori (5 ks)
+ náplň- avokádo, uhorka, losos, tuniak, nátierkové maslo…
Postup:
Najprv je potrebné uvariť ryžu. Vždy sa riadim návodom na obale. Ryžu odmeriam do hrnčeka z ikey aa viem, že výjde 5 roliek.
Dôležité je sushi ryžu nechať do vode najprv napučať a až potom dať variť.
V miske zmiešame 3 PL octu s 1 PL trstinového cukru, trochou soli a následne vlejeme do uvarenej ryže. Vidličkou premiešame. Necháme vychladnúť.
Počas toho pripravíme náplň- všetko nakrájame na čo najdlhšie, tenké plátky.
Rolovaciu podložku obalíme do potravinárskej fólie.
Na podložku položíme 1 plátok riasy.
Tu pozor– riasa je s jednej strany lesklá, z druhej taká drsná. Položíme ju drsnou stranou hore, ryža sa tak bude lepšie zachytávať.
Zároveň pripravíme malú misku s vodou na namáčanie prstov. To aby sme sa tak nepolepili s ryžou.
Navlhčíme si v miske prsty a na riasu rovnomerne rozprestrieme asi 2-3 PL ryže. Koniec riasy necháme bez ryže. Ryžu utlačíme. Keď cítime, že sa lepíme na ryžu, navlhčíme si prsty, ale je dôležité pracovať sústredene, aby sme použili čo najmenšie množstvo vody.
Na ryžu dáme náplň po celej dĺžke. U nás vedie kombinácia nátierkového masla, lososa, avokáda a uhorky. Všetko naraz 🙂
Pomocou rolovacej podložky prehneme okraj cez náplň, trochu utlačíme a zrololujeme až tesne do konca. Kraj bez ryže prstami trochu navlhčíme vodou a dorolujeme. Vďaka vode sa okraje zlepia a rolka bude držať pekne spolu.
Rolku nakrájame na cca 1 cm hrubé kúsky. V reze je pekne vidieť náplň.
Podávame so sójovou omáčkou, wasabi a ružovým zázvorom.
Dobrú chuť!
POZN.: Zaujal vás recept? Označte ho srdiečkom na konci článku. Ďakujem 🙂
TIP: Máte radi východnú kuchyňu? Potom tento recept na Jednoduché kari bude u vás zaručene obľúbené.