Jednoduchá hríbová omáčka k cestovinám
Hríby buď milujeme, alebo nenávidíme. S týmto jednoduchým receptom som však docielila, že si na jedle pochutnali aj „nehríbovci“. Žiadne kamuflovanie chutí ani nejaké kombinácie. Len bylinky a chuť s vôňou lesa. Toto je jednoduchá hríbová omáčka.
Hríby patrili k môjmu detstvu
Na hríby som chodievala s maminkou stále. Poznala som ich všetky dokonale. Vedela som, ktorým sa vyvarovať a ktoré neskrývajú v sebe až tak príma chuť. V atlase hríbov som sa často a s obľubou prehrabávala. Čítať som nevedela, no vždy ma fascinovali ikonky. Samoška, tá s tou smrtkou bola magická 🙂
Mama dávala hríby všade a ja som to zbožňovala. Sušili sme ich, aby sme mali do kapustnice na Vianoce. Dokonca, neviem či je to normálne zvykom, no na našoch štedrovečernom stole bola aj hríbová omáčka s knedľou, ktorú len ten v roku deň krájala niťou. Zväčša som pri tomto chode skončila. Vždy som si dala veľkú dupľu 🙂
Našla som si však chlapa, ktorý hríbom neholduje. Deti asi nakazil, pretože zďaleka obchádzajú hríby. Pre mňa je sviatok jesť nejaké hríbové jedlo – preto sa nasáčkujem niekomu na návštevu, keď sa mi chváli, že ide niečo také variť 🙂
Nastal zlom
Tento rok ma však dlho nikto nepozval na „hríbovú návštevu“. Už som si myslela, že si na nich nepochutnám a len všetkým budem závidieť tie plné košíky, z ktorých urobia mňamky ako svet.
Kamoška ma zachránila. Na jej profile som videla krásnu kopu nazbieraných húb, že mi skrsla myšlienka- urobím si niečo len pre seba! Niečo mňam, pri čom sa chuťové poháriky vybláznia dosýta.
Uprosila som ju o hrsť hríbov. S podkladom som fičala domov ako s nasolenou… 🙂 Len jednoduchá chuť tymiánu, cesnaku a parmezánu. Voňal celý dom a len sa všetci zbiehali, že čo to varím? – Pre seba si robím hríbovú omáčku na cestoviny 🙂 Vraj to krásne voní- nehríbovci vravia.
Chodili okolo mňa stále, ponúkla som im. A oni, že aká dobrota! – fíííha 🙂
Na tomto sa mi potvrdilo- Neexistuje zlá potravina, ale zlá príprava.
Chlap sa mi sťažoval, že ho ešte na staré kolená na hríby naučím 🙂
Pri googlení vo svete hríbov som narazila na túto stránku. Super tip. Ponúka aktuálny výskyt húb, atlas húb, recepty z jednotlivých druhov hríbov aj diskusiu.
Aplikácia na rozoznávanie húb
Myslím, že týmto základným receptom som načrtla možnosť používania hríbov nielen separé pre mňa u mňa doma. 🙂 Teším sa, keď pôjdeme do lesa na huby, pretože:
- budeme na čerstvom vzduchu
- oddýchneme si
- zrelaxujeme myseľ
- budeme utužovať vzťahy
- radosť z nájdeného hríba je ako objaviť Ameriku 🙂
Opatrnosť je však na mieste. Veľa húb je nejedlých, či až jedovatých. Keď nie sme zbehlí hubári, mali by sme sa k niekomu skúsenému pridať.
Vo svete smartfónov a appiek si však môžeme pomôcť aj aplikácou „Na houby“. Telefónom zameriame na hríb a applikácia začne pátrať vo svojom zozname podľa veľkosti a vzhľadu, či je hríb jedlý, nejedlý alebo jedovatý. Aplikácia je bez poplatku. Viac o appke som našla tu.
Takže balím telefón a chlapa s deťmi a idem na huby. Či na hríby? 🙂
***JEDNODUCHÁ HRÍBOVÁ OMÁČKA***
Pre 1 – 2 osoby potrebujeme:
1 hrsť čerstvých hríbov
200 ml smotany na šľahanie (môže byť aj na varenie)
2 vetvičky čerstvého tymiánu
1 – 2 strúčiky cesnaku
parmezán
ghee, olivový olej
soľ, čierne mleté korenie
3 – 4 hrste obľúbených cestovín
Dáme si variť vodu na cestoviny. Keď voda vrie, osolíme ju a pridáme cestoviny. Varíme do úrovne al dente. Pre koncom varenia cestovín si odoberieme z hladiny pár polievkových lyžíc z vody.
Pridáme ju na záver do omáčky – umocní to gurmánsky zážitok 🙂
Ako dáme variť vodu na cestoviny, očistíme si hríby a nakrájame ich na plátky. V panvici rozohrejeme oriešok ghee a olivového oleja.
Pripravené hríby orestujeme na panvici.
Keď trochu zmäknú, pridáme pretlačený cesnak, čerstvý tymián a zalejeme smotanou. Na miernom ohni redukujeme smotanu do nami požadovanej konzistencie.
Ku koncu redukovania tekutiny pridáme odloženú vodu z cestovín. Celú masu premiešame, aby sa chute správne prepojili.
Na záver pridáme najprv parmezán a čierne mleté korenie. V príprade potreby dosolíme.
Vsypeme čerstvo dovarené cestoviny, premiešame a podávame ešte horúce.
Mňam, zasa som vyhladla 🙂
Dobrú chuť!
TIP: Vyskúšajte si dať omáčku na čertvú, chrumkavú hrianku – ďalšie labúžo 🙂