LIPKAVEC

Tiež radi chodievate na dlhé prechádzky do prírody?
Sem-tam si zoberiem aj košík- akože piknik a nazbieram niečo na pamiatku. Rozkvitnuté konáriky, plody lesných stromov, zaujímavé listy či nejakú bylinku.

Avšak nemala som rada obzvlášť jednu. Ako keby druh trávy, zelená teda, no zo slabého stebla šli ďalšie lístky. Zväčša v menších či väčších zhlukoch. A keď som prešla okolo, vždy sa mi nalepila na oblečenie.


Poznáte ju? Lipkavec.
Je ich viacero druhov, no všetky môžu ponúknuť liečivú moc.
Lipkavec rastie kade- tade po lúkach, stráňach aj poliach.
Po dôkladnejšom preštudovaní lipkavca som bola prekvapená jeho silou.


Viacero prípadov vo svete poukazuje, že lipkavec je výborný pomocník pri rakovine kože, jazyka, hrtanu, pankreasu, ochoreniach maternice, ťažkých problémoch s obličkami i pečeňou.
A nekončím- anémia, vredy, kožné choroby, ochorenia lymfatického systému a v neposlednom rade zhoršená funkcia štítnej žľazy.


Bylinka v sebe ukrýva kuramín, vitamín C, flavonoidy, triesloviny i menšie množstvo silíc.
Ak máme bylinku čerstvú, má väčšiu silu(možno ju nájsť aj v miernej zime pod snehom), môžeme ju použiť ako odvar, kde 1čl sa zaleje 250ml vody, zaparí sa a nechá krátko polúhovať. Po dúškoch sa pije počas celého dňa. V prípade kožných ochorení namáčame gázu a potierame postihnuté miesta s tým, že necháme miesto uschnúť samé.
Môžeme ju ďalej odšťaviť či pridať do smoothie.
V prípade, že sme si ju odšťavili, vodu môžeme zmiešať s maslom a natierame na pokožku.


Napokon, vydedukovala som si:), lipkavec sa na nás nelepí preto, aby nás obťažoval, ale pre to, aby na seba poukázal a ponúkol nám svoju silu:)
Pre mňa sa stal lipkavec súčasťou bylinkových čajov:)

Aj vy idete zbierať?:)

POZN.: Článok informuje o účinkoch bylinky, neodrádza od vysadenia liekov či prerušenia liečby. Slúži iba informatívne.