TIP- TOP PARADAJKOVÁ POLIEVKA
Všimli ste si, aká je príroda múdra? Každé ročné obdobie prináša plody, ktoré sú presne napasované pre potreby správneho fungovania. Ľudia by mali podporovať sezónnosť viac. A tak tasím svoju tajnú zbraň, ktorou je paradajková polievka.
V lete nemám chuť na kvasenú kapustu či mäso. Vyhľadávam ľahké jedlá- šaláty a ovocie. Na jeseň lipnem k sladkým jedlám so škoricou úplne prirodzene a v zime u nás fičí varená čokoláda. A čo jar? Tam víťazí polievka z prvých plodov záhradky 🙂
Osobne paradajky veľmi obľubujem. Tá štavnatá chuť, ktorá osvieži, je proste dokonalá.
Moji chlapi doma nemajú radi rajčiny. Ale z duše. Neviem, kde to pobrali, myslím, že ten menší len vzorovo opakuje po väčšom, ale rešpekt je pre mňa dôležitý. Čerstvé ich “nepozřú” ako nok 🙂 (pozn. to bolo v Pelíškach). Avšak spracované rajčiny, to už je niečo iné. Kečupíky, omáčky, polievky, to už áno.
Pestovať ich nie je vôbec veda. Vypestujeme ich hádam všade- podarilo sa to už aj v plechovke na balkóne. Stačí im len trocha lásky a starostlivosti, teda slniečko a voda, a jedna malá rastlina vydá mnoho plodov.
Predstavte si, že Kolombus má na svedomí nielen zemiaky, ale aj tieto malé “zelené jabĺčka”. Chvíľu rajčinám trvalo, než si našli cestu na naše stoly. Nemali jednotný názov, brali sa ako okrasná rastlina… No boli to Taliani, čo sa okolo nich stále motkali. Trvalo to až do konca 18.storočia, kedy sa začali používať rajčiny vo veľkom v bežnej kuchyni.
Z čoho sa rajčina skladá?
- 5% sacharidy
- 2,5% bielkoviny
- až 90% voda
- takmer žiadne tuky
Zrelé rajčinové plody ukrývajú v sebe veľa beta- karoténu, C, majú aj vitamín B a E, z minerálov draslík, zinok, horčík, železo…
V prípade, že si chcete prečítať o výnimočnosti rajčín viac, tu je zaujímavo o rajčiakoch písané.
Domáce plody sú, samozrejme, tie najlepšie. Dozreté na slniečku majú totiž väčšiu liečivú hodnotu, ako tie v zime dopestované v sleníkoch s umelým svetlom.
Rozumiem, že nie každý z nás má možnosť pestovať rajčiny. Možno často cestujeme, alebo jednoducho patríme k typom ľudí, ktorí k pestovaniu nemajú vzťah a na polievanie si zmyslia raz za uhorský rok.
Ako potom vybrať v obchode kvalitné rajčiny?
- hľadajme na trhu- Na trhu máme väčšiu možnosť naďabiť na domáce paradajky, ako v obchode.
- prezrime si tam predávajúcich- Mladá teta s obrovskou kopou dokonale vyzerajúcej zeleniny bude určite dominovať. No starká, ktorá má na stolíku len pár vecí a nie slávne vyzerajúcich, bude mať asi domáce, málo striekané prevedenie.
- ovoňajme- Rajčina musí voňať rajčinou. A intenzívne, inak to nie je rajčina.
- pozrime vzhľad- Áno, tie bezchybné vyzerajú super. Ale asi budú napratané chémiou, že sa ich ani skaza nechcela dotknúť.
- zistime hmatom- Tvrdá, pevná šupka značí, že nejde o kvalitnú, zrelú rajčinu poctivého pôvodu. Tie, ktoré hľadáme, sú mäkké a zároveň dostatočne pevné. Sú plné vody a sily slnka, ktoré zbierali počas hrejivých dní.
Z takých rajčín si urobíme polievku, až nám zrak bude prechádzať 🙂
Samozrejme, počet rajčín v polievke môžeme navýšiť podľa toho, koľko ich máme. Platí, čím viac, tým lepšie 🙂 Dôležité je, aby boli správne zrelé. Aj množstvo cukru je veľmi individuálne. Paradajková polievka je chuťou poznačená kyslosťou passaty. Preto treba vždy trochu ochutnať a chute doladiť. 🙂
*PARADAJKOVÁ POLIEVKA*
Potrebujeme:
8 zrelých rajčín
1 passatu (pretlak)
1 stredne veľkú cibuľu
soľ, korenie
1 ČL senovky mletej
1/2 ČL mletej kurkumy
malý kúsok slaniny
1 PL cukru
1 – 2 PL šťavy z citróna
olivový olej
vodu
– Do hrnca si dáme variť vodu. Rajčiny umyjeme a ostrým nožom narežeme trochu šupku- do kríža. Keď voda vrie, dáme do nej nakrojené paradajky a necháme chvíľočku, do minúty, variť.
Zlejeme a odstránime šupku, ktorá pôjde veľmi ľahko preč.
Necháme trochu schladiť. Následne ich prekrojíme a vyberieme jadierka. Tie nechceme.
Cibuľu si očistíme a nakrájame najemno. V hrnci s vyšším dnom rozhorúčime olej a cibuľu dosklovita osmahneme.
Pridáme k nej očistené paradajky, pridáme senovku, kurkumu a čierne mleté korenie s bobkovým listom a dobre premiešame, aby sa koreniny prehriali.
Následne zmes zalejeme passatou alebo pretlakom a doplníme vodou podľa potreby. Do polievky vhodíme slaninku a necháme prebublávať a redukovať až do nami požadovanej hustoty.
V momente, ako je paradajková polievka zredukovaná podľa našej predstavy, pridáme soľ a cukor. Ochutnáme a doladíme chute podľa nás.
Vyberieme bobkový list a slaninu.
Tyčovým mixérom rozmixujeme polievku dohladka.
Na záver kvapneme trochu citrónovej šťavy.
So syrom? Či ryžou? Alebo halušky? To je jedno, u nás sa vždy pýta dupľa 🙂
Dobrú chuť!
TIP: Ak vám tohtoročná úroda žehnala na paradajkách, urobte z nich parádny kečup 🙂