POCTIVÝ CHLIEB
Chlieb a pečivo je základom každej domácnosti. Preto by malo byť v tej najvyššej kvalite. Vlastne si ani neuvedomujeme, koľko veľa ročne zjeme rôznych bagetiek, chlebíkov či obyčajných rožkov. Ak patríte k tým, čo si radi jedlo vychutnajú a majú záujem o kvalitu, tento chieb je pre vás 🙂
Už dlho som mala chuť na chlieb, ktorý by bol vláčny, nadýchaný a sýty. Jasné, že mám v talóne kopec receptúr, no chcela som niečo iné… Kľudne taký chlieb, čo by som mohla jesť aj samotný.
Aby mohol spĺňať všetky atribúty dokonalosti, musí byť kváskový.
Vďaka kváskovému prevedeniu je chlieb:
- stráviteľnejší
- výživnejší
- chutnejší
Ja viem, že všade naokolo sa cpe ten kvások akosi, no dajte mu šancu. Sám vás presvedčí, ako málo stačí k tomu, aby nám zmizli problémy s trávením, upravili sa alergie, ekzémy, posilnila sa imunita, zmizol pocit nafúknutia… Odporúčam prečítať si článok, prečo je dobré dopriať kváskový chlieb a pečivo aj našim najmenším.
Bez obáv môžete tento poctivý chlieb ponúknuť aj deťom. Je zo stráviteľnejšej špaldy, ražná chlebová múka je plná dôležitých prvkov pre správne fungovanie nášho tela. No a ešte sila a umenie kvásku- tu niet čo dodať. Dokonalá chuť sa dá docieliť aj v domácom prostredí. A to aj bez zvýrazňovačov chutí a iných zlepšovákov, aby to fungovalo.
*POCTIVÝ CHLIEB*
Na štartér potrebujeme:
120 g ražnej chlebovej múky
120 g vody
1 PL materského kvásku
- Suroviny spolu zmiešame v miske a prekryjeme fóliou. Na to, aby prebiehal správny druh kvasenia- mliečne kvasenie- cesto musí byť prekryté neprievzdušným materiálom. Teda bez prívodu kyslíka. Takto cesto necháme na linke pri izbovej teplote vykvasiť 9 – 12 hodín, alebo do zdvojnásobenia objemu.
Ďalej na cesto potrebujeme:
620 g špaldovej chlebovej múky
280 – 320 g vody
3 väčšie zemiaky
4 ČL soli
2 ČL mletej rasce
- Zemiaky uvaríme v šupke domäkka a necháme vychladnúť. Ošúpeme ich a nastrúhame najemno na strúhadle.
V mise premiešame špaldovú chlebovú múku a sprvu 280 g vody a necháme na linke stáť 30 minút. Naštrbí sa molekula lepku a s cestom sa bude lepšie pracovať, bochník bude lepší na vzhľad i chuť.
Následne pridáme ostatné suroviny, aj štartér. Vodu pridávame postupne. Rozdielnosť v použitom množstve vody je spôsobená zemiakmi- podľa odrody a veľa zaváži aj to, či sú domáce alebo kupované.
Vymiesime krásne vláčne cesto, ktoré sa odliepa od stien misy. Misku s cestom prekryjeme fóliou a necháme 3 – 4 hodiny prekvasiť. Počas tejto doby každú hodinu cesto preložíme- podoberieme cesto z jednej strany, trochu ho povytiahneme do výšky a preložíme na opačnú stranu. Takto to urobíme zo všetkých strán. Misku vždy opäť zakryjeme fóliou.
Alebo je možnosť cesto dať na 12 – 16 hodín do chladničky. Vtedy sa cesto neprekladá, kvasí veľmi pomaly, no čas nám hrá do karát. Rozvinie sa viac chuť a jemnosť chleba.
Prekvasené cesto dáme na pomúčenú pracovnú dosku a rozdelíme ho na dve rovnaké časti.
Vyformujeme bochníky: Cesto roztiahneme rukami do šírky a preložíme na tretiny. Následne ho odvrchu smerom dolu pomaly zrolujeme. Pri rolovaní zároveň cesto pritláčame, aby bolo pevne zmotané.
Toto isté urobíme aj s druhou polovicou cesta.
Vytvarované bochníky dáme do podlhovastých ošatiek, ktoré sme vysypali zemiakovým škrobom.
Ošatky prekryjeme fóliou a necháme finálne 1 – 2 hodiny vykvasiť. Bochníky musia zväčšiť svoj objem do dvojnásobku.
Pred koncom kvasenia rozpálime rúru s plechom, na ktorom budeme chleby piecť na 250´C. Do rúry vložíme aj prázdny plech určený na zaparenie.
Vykvasené chleby opatrne vyklopíme na sádzaciu lopatu alebo papier na pečenie, ozdobne ich nerežeme a prenesieme do rozhorúčený plech. Predtým, ako zatvoríme dvierka rúry, vylejeme do spodného plecha hrnček vody. Takto pečieme 10 minút.
Následne vyberieme plech s vodou, teplotu stiahneme na 190 ´C a dopekáme ešte 25 – 30 minút.
Správne prepečený chlieb musí znieť po zaklopaní zospodu duto.
Chleby necháme vychladnúť na mriežke.
Ako povedali u nás doma- toto je delikátny, poctivý chlieb.
Dobrú chuť!