Samkova ťahaná štrúdľa

Ak ste si doteraz mysleli, že ťahaná štrúdľa je výsada našich starých mám, odteraz si ju môžete v tradičnom štýle urobiť aj vy doma. Po rokoch premýšľania, či by som to zvládla a ťahaná štrúdľa by bola aspoň sčasti ako tá ozajstná, som to skúsila. S vycibrenými tipmi, ktoré vám spisujem, ju zvládnete ľavou – zadnou.

Pomáhať pri príprave áno, ale jesť…

Poznáte ma. Ja som skôr tá čokoládová. Netajím sa a viackrát som priznala, že som pečeniu koláčov v detstve neholdovala. No teda aby som bola presnejšia- ich degustácii. Samé jablká a orechy…lebo to nám sad dal. Hnevala som sa v tej svojej malej hlavičke, prečo nemáme zasadené stromy s čokoládou- najlepšie jahodovou milkou (lebo tú som ako dieťa milovala).

Ešteže rastiem a rozumu mi pribúda. Zisťujem, že niektoré jedlá sú fakt super- čo som na nich nemala rada? 🙂
Vraciam sa myšlienkami do detstva a spomínam na tie krásne časy harmónie, keď svet bol pre mňa gombička.

recepty od Naty odievajú tradičnú kuchyňu do trendy šatu :)
S maminkou počas korony

Najmä, keď mám ťažší čas. Takto pred rokom som vám spísala recept na Unínske zelníky (kapustníky) s príbehom, ako som ich nenávidela a zo smútku za mojou starenkou som si ich upiekla. S počudovaním som sa ich nevedela nabažiť. 🙂

Hrejivé spomienky

recept na tradičné kapustníky s kváskom od Naty podľa originálneho receptu
Starenkine zelníky

Tentokrát na mňa začala doliehať trochu korona a celé to všetko ovzdušie, že nemôžem mať kurzy kváskovania, ktoré s obrovskou láskou a nasadením organizujem. Začal mi clivo chýbať kontakt s ľuďmi. Nie ten virtuálny, ten ozajstný.

A tak som sa zabalila do deky, sadla si na gauč a zatvorila oči. Preniesla som sa do kuchyne v našom byte, kde som bývala s rodičmi a starenka k nám chodila pomáhať mame so mnou. Stála som nohami na drevenej stoličke, ktorú vyrezával stareček. Na operadle bolo vyzerané srdiečko a pod lakom boli z bledšieho dreva dve hrdličky otočené k sebe, aby si mohli hrkútať.
Zadok mi vytŕčal dohora a keby niekto za mnou stál, parádne by mi mohol jednu “fúknuť po zadku”. 🙂
Lakťami som sa opierala o stôl a bradu som mala v dlaniach.
Hltala som pohľadom starenku. Na drevenú dosku si usypala múku. Žiadna váha, nič. Len otvorila sáčik, vysypala, poťažkala a pozrela, koľko ubudlo. Urobila si jamku a tam dala pre mňa kúzelné vody. Akoby chcela lúsknuť palcom o ukazovák, dala soli a urobila cesto, ktoré vymiesila ako nik. Rukami, poctivo. Cesto skryla do teplej rúry alebo prekryla hrncom a chystala jablká.
Vystrela som sa na stoličke, až som bola vyššia, než ona. Vedela som, že teraz príde aj môj čas.

Síce malá, ale s pocitom rovnocennej kamošky

Pripevnila mi o stôl mlynček na orechy, aby som ich pomlela a každá sme priložili ruku k dielu.

Orechy sme používali najčastejšie. Tých bolo vždy dosť, lebo po večeroch sa zasa lúskali. Veď správy skončili, čo si začneme, nie? 🙂 Aj vy ste to tak mali? Seriály nefičali…

No orechy aj preto, že môj tatino, Samo, ich má moc rád. Hlavne štrúdľu má moc rád. Starenka mu ju často piekla. Jasnačka, že aj mamina. Tá neskôr začala pridávať k jablkám aj kokos, lebo vtedy to bol veľký hit. (To bola hrozná kombinácia pre mňa.)

Keď boli jablká nastrúhané, akurát vytiahla cesto, ktoré zvláčnelo, že až. Na stôl dala biely obrus a cesto roztiahla cez celý stôl, až mi prišlo divné, že také malé cesto môže byť také obrovské.

Rukami vytlačila z jabĺk čo najviac šťavy, posypala nimi cesto, dala cukru a orechov, zdvihla obrus z jednej strany a cesto šup! zrolované. Na plechu bolo ako podkova skrútené, čo sa nevmestilo na plech.

Robila vždy dve štrúdle. Bola taká zručná, pokojná, rozprávala mi príbehy z mladosti a ja som sa cítila ako jej kamarátka. Hodná počúvať jej slová, hodná vidieť ju, ako robí s cestom.

Tatinova najobľúbenejšia ťahaná štrúdľa

S jedením to u mňa bolo vždy biedne, lebo som dúfala, že tam bude niekde aj tá moja čokoláda…

Za to tatino, to bola iná liga. Po celodennej tvrdej práci prišiel domov, sadol si k správam a najedol sa. Na stole mal nachystanú štrúdľu.

“Aaaa, máme aj koláčičok.” To bol znak, že nálada u neho sa zvyšuje. Pozeral správy, hryzol svoj koláčičok. Pery mal zošpúlené a trošku mľaskal.

Až teraz si uvedomujem, ako rozkošne dával najavo, že mu chutí.

recepty od Naty odievajú tradičnú kuchyňu do trendy šatu :)
S rodičmi

Otvorila som oči a bola som späť v deke na gauči.
Chcela som to zas. Zas sa cítiť tak skvele.
Môžem niečo stratiť? Asi len jablká, ktoré aj tak potrebujú spotrebovať. A tak som to skúsila. Akosi podvedome sa mi to celé vybavovalo a keď som stála nad mojou ťahanou štrúdľou, mala som chuť zakričať tak mocne, že som upiekla tatinkovu naj mňamku, že by to aj počul až domov.

A keď sa strhla veľká ovácia na sociálnych sieťach, že aj vy chcete recept a ste ochotní utekať kúpiť obrus, len aby ste si ju tiež upiekli, urobila som ju zas.

tradičná ťahaná štrúdľa podľa Naty je skvelá
Samkova ťahaná štrúdľa

Zavolala som si k tomu Tamarku. Nech vidí zas a opäť, že je to zábava a že tento čas snáď pre ňu bude raz rovnako hrejivý, ako pre mňa teraz. Urobili sme pre ju vás, aby Samkova ťahaná štrúdľa, ako ju má rád môj tatino, bude pre vás možnosťou vrátiť sa myšlienkami späť.

Lebo tradícia nie je trápna nemodernosť. Tradícia je hodnota, ktorá nám dáva pocit plnosti, radosti, istoty, spolupatričnosti a lásky. Tradíciu treba uchovávať, budovať, zveľaďovať. Tak bude láska našich starých mám stále s nami.

Tiež to tak cítite? Smelo do toho! Samkova ťahaná štrúdľa je naozaj jednoduchá a pomerne rýchla. Že mi zistenie trvalo tak dlho… mohli sme sa už dávno štrúdľovať. 🙂

ťahaná štrúdľa podľa Naty presne ako tá tradičná
Samkova ťahaná štrúdľa- zaniesla som rodičom na pochutenie

Moje poznámky k receptu Samkova ťahaná štrúdľa

  • Múku je vhodné použiť čo najjemnejšie zomletú, teda hladkú 00 extra špeciálku. K múke je ešte dobré podotknúť, že by mala obsahovať viac bielkovín, aby sa cesto lepšie ťahalo- zistíte to poľahky z obalu múky (výživová tabuľka býva zboku). Preto som použila múku značky na Kváskovanie v žltom obale od mlyn Trenčan. Aj keď nekváskujeme, dá sa využiť na pečenie s akýmkoľvek kypridlom, aj so žiadnym kypridlom. 🙂
  • Voda má byť teplá, ale nie horúca. Pod kohútikom skúste na predlaktí. Aj to je kľúčové pre ťahané cesto.
  • Olej som použila hrozienkový. Pamätám si raciol, či heliol? Niečo také mala starenka. 🙂
  • Ocot- pomáha štruktúre lepku. No skúšala som aj bez a tiež to šlo.
  • Pri oddychu cesta je najlepšie, aby bolo v teple. Starenka prekrývala cesto nahriatym hrncom.
  • Čo sa týka plnky– neexistuje podľa mňa pravidlo, že takéto množstvo. Proste koľko dáme, toľko bude.
  • Toto množstvo je na jednu štrúdľu v tvare podkovy cez celý jeden plech.

***SAMKOVA ŤAHANÁ ŠTRÚDĽA***

Recept na tradičnú ťahanú štrúdľa krok za krokom podľa Naty zvládnete aj vy
Samkova ťahaná štrúdľa

Na cesto pre jednu štrúdľu potrebujeme:

250 g hladkej múky 00 extra špeciál
125 g teplej vody
45 g rastlinného oleja (50 ml)
1 PL octu
štipku soli

Na plnku potrebujeme:

10 – 15 stredne veľkých jabĺk
cukor (podľa sladkosti jabĺk)
škorica, mak, orechy, strúhanka…. podľa chuti

Postup:

Do misky navážime všetky suroviny a najprv lyžicou premiešame, čo to dá. Následne rukou zmiesime dokopy. Cesto je hneď nelepivé všetky drobotiny cesta z misky ľahko pospájame dokopy.

s receptom od Naty na tradičnú ťahanú štrúdľu si pochutnáte ako kedysi
Samkova ťahaná štrúdľa- miesenie

Keď je cesto komplaktné, prenesieme ho na pracovnú dosku a riadne vymiesime. Cesto je mäkké a poddajné, nie je to veľká makačka. Ale poriadne miesenie je potrebné, aby sa pri naťahovaní cesto netrhalo.

urobte si tradičnú ťahanú štrúdľu jednoducho, rýchlo a tradične s receptom od Naty
Samkova ťahaná štrúdľa- vymiesené cesto

Myslím, že by sa dal použiť aj kuchynský robot ako pomocník, no osobne sa pri tomto recepte držím starenkinej postupnosti.

Keď je cesto krásne pružné, hladké na povrchu, mäkké a jemné, prenesieme ho naspäť do misky, prekryjeme utierkou a dáme na teplejšie miesto.
Niekto nahrieva hrniec v rúre a prekryje cesto teplým hrncom. Niekto ho dá do rúry so zapnutým svetielkom. Kto ako má možnosť 🙂 Len je dôležité, aby bolo cesto v teple. Takto má oddychovať 30 minút, aby sme ho mohli správne natiahnuť. Nepodceňme čas.

Čas čakania využijeme na plnku- u nás večne jablká, ale môžete použiť mletý mak a višne, kokos a jablká, len jablká so strúhankou… Na čo máte chuť.

Samkova ťahaná štrúdľa je tradičný recept od Naty
Samkova ťahaná štrúdľa- čistenie jabĺk

Jablká očistíme- teda nemusia byť šúpané, ale mne tá šupka vždy vadila. Nastrúhame ich nahrubo do misy. Pripravíme ostatné veci potrebné na plnku.

Tradičná ťahaná štrúdľa s jablkami podľa Naty je jednoduchá
Samkova ťahaná štrúdľa- strúhanie jabĺk

Najlepšie na kuchynský stôl, lebo okolo neho môžeme chodiť a cesto z každej strany naťahovať, dáme obrus (ja som dala bielu bavlnenú plachtu, lebo iné nemám).
Cesto položíme na obrus (netreba pomúčiť) a valčekom trochu rozvaľkáme, aby bolo cesto rovnako hrubé všade. To nám pomôže pri ťahaní.

Urobte si aj vy doma ťahanú štrúdľu ako od babičkyj s receptom od Naty
Samkova ťahaná štrúdľa- cesto

Ruky si potrieme jemne olejom a dáme sa do naťahovania. Ako keď sme robili pizzu- prekne od stredu rozťahujeme cesto, až kým je také tenké, že presvitá.

Nechajte sa viesť receptom od Naty na ťahanú štrúdľu a urobte si ju doma aj vy
Samkova ťahaná štrúdľa- ťahanie cesta

Vždy natiahneme len trochu, aby si to konkrétne miesto oddýchlo a neroztrhlo. Ak by sme cesto naťahovali moc prudko a rýchlo, trhalo by sa.

S týmto jednoduchým receptom na ťahanú štrúdľu od Naty si tradičnú kuchyňu obľúbute
Samkova ťahaná štrúdľa- ťahanie cesta

Kraje cesta odstrihneme kuchynskými nožnicami.

Zamilujte sa do tradičnej kuchyne vďaka receptu od Naty na ťahanú štrúdľu
Samkova ťahaná štrúdľa- strihanie okrajov

Spojíme v rukách na kompaktnú guľu- možno sa nám ešte zíde, aby by sme potrhali cesto pri rolovaní.

Niekto v tomto momente pofŕka cesto rozpusteným maslom alebo olejom. U nás sa to nerobilo, nechýba mi to tam ani. Vyskúšajte aj – aj a ako vám ude chutiť. 🙂
Na cesto dáme plnku, ale len do 2/3 cesta. Je to z dôvodu, aby sme koniec štrúdle párkrát omotali naprázdno bez plnky a pri pečení sa ťahaná štrúdľa nepraskla.

Z nastrúhaných jabĺk vytlačíme dlaňami vodu, čo to ide. Vodu zachytávame naspäť do misy- skvelá 100% jablková šťava. 🙂 Odporúčam ju ale zriediť, ak ju budete piť- vie z toho parádne bolieť brucho (pamätám si to z detstva).

Odteraz si urobí tradičnú ťahanú štrúdľa každý vďaka receptu od Naty
Samkova ťahaná štrúdľa- plnka

Posypeme mletým makom, škoricou, mletými orechami, kokosom, strúhankou….a cukrom v štýle “odoka”. Nie je presná mierka.

Tradičná ťahaná štrúdľa je s receptom od Naty zaručene najlepšia
Samkova ťahaná štrúdľa- mak

Štrúdľu zmotáme jednoducho- dvihneme koniec obrusa a cesto sa zroluje samé. 🙂

Tradičný recept na ťahanú štrúdľu urobíte s Naty aj vy
Samkova ťahaná štrúdľa- zmotanie

Ako ho preniesť na plech- to si dobre nepamätám od starenky. U mňa je to vždy kovbojka. Snažím sa ho zrolovať na predpripravený plech. Alebo si k tomu niekoho zavolať.

Z ostatkov cesta môžeme vytvarovať v rukách lístočky a ozdobiť vrch, aby ani kúsok cesta navyšlo nazmar.

Pripravená ťahaná štrúdľa môže ísť do rúry hneď , ako jej povrch potrieme olejom. Pečieme v rozohriatej rúre na 180’C 20 – 25 minút, aby sa všetko prepieklo. Následne, ako to robievala starenka, dvihneme teplotu na 220’C, aby sa cesto zafarbilo. Pozeráme do rúry, čas je orientačný a závisí od hrúbky cesta. U nás to bolo cca 10 min.

Po vytiahnutí štrúdľu opäť potrieme olejom (môžeme aj maslom, len u nás sa maslo nesmie). Sprvu tvrdá štrúdľa bude postupne mäknúť, aby bude mäkulinká ako obláčik. Posypeme práškovým cukrom/nemusíme a hlavne zdegustujeme. 🙂

upečte si aj vy svoju ťahanú štrúdľu s Naty, je to jednoduché
Samkova ťahaná štrúdľa- upečená

Chuť tradície a nášho detstva v modernej dobe? Samozrejme!

jednoduchý recept na ťahanú štrúdľa podľa Naty sa oplatí vyskúšať
Samkova ťahaná štrúdľa

Dobrú chuť!

POZN.: Zaujal vás recept? Označte ho srdiečkom na konci tohoto článku. Ďakujem. 🙂

TIP: Urobte si v jednej štrúdle dve príchute ako my. Jablká boli spoločné, no jedna polovica bola so škoricou a strúhankou, druhá polovica s makom. 🙂
Aaaaaa, ak máte veľa jabĺk, určite vyskúšajte varenú jablkovú tortu– ďalšie jedlo môjho detstva. 🙂

káva