Vraj sú lepšie ako mäso. To mi povedal muž, keď ochutnal Tamarkine krúžky- mäkké kváskové pečivo zaujímavého tvaru, ktoré sme spolu pripravili na grilovačku. Za vznik tohto receptu vďačíme zlej nálade. Vďaka práci s cestom sme zmenili zachmúrenú tvár na radosť z nového nápadu a skvelej chute. Ako sa to stalo? Príbeh sa začína zaujímavo…
So zlou náladou vystreliť na obežnú dráhu
V minulom recepte na kváskový ovocný koláč som písala o tom, ako milujem prázdniny. Všetci sú doma, žiaden stres a pohodička. No nie každý deň je “posvícení” a niekedy zlá nálada jedného člena dokáže ovplyvniť celú domácnosť.
Tak sa stalo aj nedávno. Tamarka vstala “hore zadkom”. Nevadí- vravela som si. Každý má právo mať niekedy svoj deň.
Odborné knihy, z ktorých si ako pedagóg prísne vyberám, radia dieťa:
- vypočuť,
- rešpektovať
- a nedráždiť ho do väčšieho hnevu.
- Zlú náladu a tón reči je vhodné v sebe prehlušiť myšlienkami na niečo príjemné, napríklad na dovolenku.
Snažila som sa celé doobedie. Predstavovala som si more, pláž, skvelé jedlo, veľa oddychu…ale ku koncu už to nezaberalo. Vtedy tomu hovorím “vystreliť na obežnú dráhu”. Poznáte to? Už som nevedela, ako si zachovať pokoj a dobrú náladu.
Prácou s cestom premôžeme zlú náladu
Na linke ma čakalo cesto na kváskové pečivo. Napadlo mi, že ju zavolám k sebe a hotovo. Čím viac som sa snažila byť ticho, tým viac bola ona podráždená.
Sprvu to vyzeralo biedne. Cesto sa jej nepáčilo a porovnávala ho s mojím. No pri miesení a tvarovaní sme sa rozprávali o ceste. Vysvetľovala som jej, ako sa má k nemu správať, aby mala rovnako pekné a hladké cesto ako to moje a čím ďalej tým viac sa jej nálada zlepšovala. Tón hlasu sa menil až napokon to bola tá “stará” radostná Tamarka, ktorá sranduje.
Ako málo stačí k zlepšeniu nálady, že? 🙂 Bolo to veľmi príjemné a som rada, že sme spoločne zvládli prekonať zlú náladu.
Mami, mám nápad!
Ako sme tvarovali cesto, dostala nápad- “čo keby sme to cesto naplnili? Akože dali niečo dovnútra a urobili tak plnku.”
Veď prečo nie? Vyskúšame niečo nové. Raz nastrúhaný syr, potom tuniak a chceli sme aj nakrájané olivy. Ale tie sme si nechali nabudúce.
Tamarkine krúžky u nás doma
Na plechu sme ich rozdelili sezamovými semienkami na plnené a neplnené. Keď sa pomiešajú v jednom tanieri, nech vieme, ktorý je ktorý. Semienka vytvorili krásny efekt a hneď sme sa zhodli, že Tamarkine krúžky budeme vždy posypávať sezamovými semienkami.
Už počas pečenia sme spolu híkali, ako krásne rastú a dokladali sme si, ako dobre sme urobili, že sme cestu dali takýto tvar.
Ani sa mi veriť nechcelo, že tak rýchlo mizli. Premýšľala som, či zelenina alebo mäso sú ok a pečivom len všetci kamuflujú, že im nechutí. No potom sa začal muž pýtať, čo je to za pečivo.
To pečivo je lepšie ako mäso.
Asi nás chcel pochváliť, lebo mäso bolo veľmi dobré. 🙂 Dostala som za úlohu robievať ich častejšie. A veru, bude mi cťou.
Kváskovanie spája
Na každom kurze kváskovania vravím a vysvetľujem, akým relaxom je práca s cestom. Badám to sama na sebe. No po tejto skúsenosti je moje presvedčenie ešte silnejšie. Vidieť úplne namrzenú tvár a následne radostnú… To bol pekný moment uvedomenia si jedného z benefitov kváskovania.
A že sme si viac s Tamarkou bližšie? Jasné, veď kváskovanie spája. 🙂
Moje poznámky k receptu Tamarkine krúžky
- Múku do cesta je dobré preosiať. Prinesie to väčšiu nadýchanosť.
- Používam múku na kváskovanie. Slovenskú múku prvotriednej kvality, ktorú som vyvinula v spolupráci s mlynom Trenčan. V čom sú kvalitné a prečo sa oplatí ich používať (nielen na kváskovanie) nájdete v tomto článku.
- Ručné miesenie tohoto cesta je moc fajn. Cesto je poddajné, mäkké, elastické. Dá sa vymiesiť aj v kuchynskom robote aj mixéri s hnetacími hákmi.
- Slad je pekárenské sladidlo. Podporuje prácu kvasiniek. Vzniká prirodzenou fermentáciou jačmeňa. Je vhodné mať slad doma (dá sa kúpiť aj u mňa v eshope). Náhrada za slad je cukor, ale už to nie je ono.
- Masť je v ceste veľmi nápomocná. No kto nemá rád jej vôňu, pridá viac masla. 🙂
- Bielok, ktorý ostal z cesta, môžeme použiť na finálne potretie. Nedosiahneme takú krásnu mahagónovú farbu upečených krúžkov, ale funkciu splní na jednotku. (Potom už vajce na potretie nepotrebujeme.)
- Tvar krúžku ani plnenie nie sú nutné. Receptúru som viackrát robila ako žemličky, raz aj ako zapletanky. Typický tvar krúžku je nové ozvláštnenie do kuchyne, ktoré príjemne nadchne, osvieži.
- Časy kvasenia– toto je veľmi dôležité. Na rýchlosť kvasenia vplýva veľa faktorov. Čísla sú vždy skôr orientačné, nedá sa na ne spoľahnúť. Najlepšie je cesto “mať v oku”. Skrátka musíme vidieť, ako rastie a zväčšuje svoj objem. Podľa toho sa riaďme.
- Z receptúry výjde 12 ks kváskového pečiva.
***TAMARKINE KRÚŽKY***
Na štartér potrebujeme:
166 g polohrubej múky na kváskovanie
166 g vody
1 PL materského kvásku
- Suroviny premiešame lyžicou v mise, prekryjeme neprievzdušným materiálom (väčšia misa, drevená doska, plech, tanier…) a necháme kvasiť pri izbovej teplote 9 – 12 hodín alebo do zdvojnásobenia objemu.
Ďalej na cesto potrebujeme:
350 g pšeničnej hladkej múky na kváskovanie
2 PL špaldovej celozrnnej múky
60 g mlieka
60 g vody
20 g mäkkého masla
20 g masti
1 žĺtok
2 ČL soli
1 ČL sladu
Ďalej na plnenie potrebujeme:
Tuniak, slanina na kocky, nastrúhaný syr atď. (podľa chuti), vajce na potretie
Postup:
Hladkú múku preosejeme do misy k správne vykvasenému štartéru.
Pridáme aj ostatné suroviny a vymiesime ťahavé, elastické a mäkké cesto. Správne vymiesenie spoznáme podľa hladkého povrchu a odliepania sa cesta od rúk. Teda či miesime sprvu robotom alebo mixérom, určite domiesme cesto rukou, aby sme cítili jeho konzistenciu. Pri rýchlom odtrhnutí ruky od cesta má ostať čistá. Vtedy je cesto dobre vymiesené.
Ak je cesto lepivé a príliš voľné, dosypeme múku- zahustíme cesto. (Fotopostup nás v želanej hustote povedie.)
Misu s vymieseným cestom prekryjeme neprievzdušným materiálom a necháme kvasiť pri izbovej teplote 2 – 3 hodiny. Odporúčam viac ako menej. Dostatočná a hlboká fermentácia prinesie so sebou benefity- nadýchanosť, mäkkosť, chuť, vôňu a aj väčšiu stráviteľnosť.
Cesto následne vyklopíme na pomúčenú pracovnú dosku. Rozdelíme ho na polovicu. Každú polovicu ešte na polovicu. Teraz máme 4 rovnaké kúsky cesta. Každé cesto ešte prekrojíme na 3 rovnaké časti. Vo výsledku tak dostaneme 12 rovnako veľkých kúskov cesta.
Pracujeme postupne. Jeden kúsok cesta roztlačíme prstami- len zľahka vypudíme bublinky a zároveň natiahneme cesto.
V prípade, že ho chceme naplniť, no nie je to potrebné, teraz navrstvíme na cesto plnku. Ale pozor, nie k okrajom, aby sa dobre zmotávalo a tvarovalo.
Zrolujeme ho ako závin zdola nahor a spoj prstami poriadne pritlačíme, aby držal spolu.
Teraz máme malý valček cesta.
Oboma rukami ho rozvaľkáme na dĺžku 30 cm. Pomocou valčeka na cesto rozvaľkáme posledné 3 cm cesta jedného konca valčekom natenko.
Valček cesta zakrútime, aby sme získali tvar kruhu. Nevyvaľkaný koniec položíme pred vyvaľkaný. Obalíme ho tým rozvaľkaným cestom a spoj poriadne prstami stlačíme.
Tak nám vznikol krásny krúžok.
Rovnako spracujeme všetky cestá.
Tamarkine krúžky ukladáme po jednom na papier na pečenie. Na jeden papier sa zmestí 6 kúskov. Vytvarované prekryjeme hlbokým plechom hore dnom a necháme 1 – 1, 5 hodiny vykvasiť.
Rúru rozohrejeme na 220’C. Od začiatku dáme do stredu rúry nahrievať pečiaci povrch- plech, pizza kameň…
Až keď je rúra rozohriata, Tamarkine krúžky potrieme vajíčkom s jemnou mašľovačkou a posypeme semienkami bieleho sezamu.
Prenesieme do rúry a pečieme 15 – 20 minút. Nádherná jantárová farba najlepšie indikuje čas upečenia.
Upečené dáme na mriežku, prekryjeme bavlnenou utierkou a necháme vychladnúť na mriežke. Takto budú perfektne jemné a mäkké.
Efektné, chutné a zlepšia náladu.
Nech sa páči- Tamarkine krúžky. Dobrú chuť!
POZN.: Zaujal vás recept? Dajte mu srdiečko, ktoré je pod receptom. Ďakujem. 🙂
TIP: Ak máte radi špaldové pečivo, vyskúšajte Zapletanky. V prípade, že potrebujete megarýchly a chutný recept, odporúčam do 30 minút hotové Bochníčky s bryndzou.