Americký apple pie

Pospájala som viaceré recepty so svojimi spomienkami na študentské časy, kedy som s chuťou jedla americký apple pie. Vôňa a chuť jesene, ktorá vždy objala, k tomu capuccino s bohatou penou… život bol gombička. 🙂 Nech je aj teraz a kedykoľvek sa nám zažiada. Upiekla som si jablkový koláč na rozjasnenie dňa.

Máme kopu jabĺk

Na jablkovom koláči som si pochutnávala najmä počas vysokoškolských čias. Mala som prestávku medzi prednáškami a dolu na prízemí bol starbucks. No jasné- viete si to predstaviť. Obrovské latéčko, k tomu koláčik a aj trojhodinová prestávka bola krátka. 🙂 Rada na to spomínam, cítila som sa tak dôležito a dospelo.

Nedávno som si na tento pocit spomenula. Bola som pozrieť svojich rodičov a tatino mi vravel o tohtoročnej úrode jabĺk.
Oni jablone ničím nestriekajú. Proste koľko sa urodí, toľko je. A hotovo. Aj bez umelých postrekov má jabĺk toľko, že nevie, čo s nimi. Padajú, váľajú sa po zemi, aj na uskladnenie je ich veľa. Začala som ich zbierať do debničiek, že aspoň šťavu s nich urobíme.

Zbierala som v tichu jablká, počúvala príjemný šepot jesenného vetra a myšlienky mi prihrávali chute jablkových dobrôt. Štrúdľa, šťavnatý koláč, crumble…Presne v tomto momente som zrazu ucítila hrejivosť škorice a apple pie. Pred očami som mala tú vysokoškolskú kaviareň. Úsmev mi ozdobil tvár- ja si ho musím upiecť! A musí to byť tá chuť, akú si pamätám!

apple pie ako z Ameriky
apple pie: jablká

Predstavzala som si teda, že nájdem recept na ten môj apple pie. A keď nie, tak si ho vymyslím. Ale koláč bude! 🙂 Spokojná s novým plánom som zbierala ďalej.

Vedeli ste o apple pie?

Tak si to len predstavte, ako ma obarilo, keď som začala študovať podrobnosti o tomto koláči. Už z názvu vyplýva, že hlavou surovinou sú jablká. Logické. 🙂 A pýši sa jednou výnimočnosťou- práve apple pie je najstarší vytlačený recept a jeho pôvod je z Anglicka! Hm… kde je tá moja Amerika?

vynikajúci apple pie
apple pie

Čo je to apple pie?

Jedná sa vlastne o koláč, ktorý má dvojité cesto- jedno pod náplňou a druhú navrchu. Tá horná môže byť mriežkovaná, alebo len tak v celku s dierkou uprostred. Hm… Že by jeho odroda sa u nás usadila ako jablkové pité? Aj tam sú dve cestá…
Ale toto je iné cesto. Je inak krehké, pôvodne bezvaječné a pečie sa v špeciálnej nádobe, kde koláč získava luxusný vzhľad. Len si spomeňte na pôvodnú kreslenú Snehulienku, ako robila trpaslíkom koláče a vtáčiky je pomáhali na cesto vyrobiť mená- rozkošné, že? 🙂

okruhla forma s vlnitym okrajom na apple pie
okrúhla forma s vlnitým okrajom

Ale späť k teórii apple pie. Pri pečení koláča je možnosť predpiecť spodné cesto. Určite ste sa s tým už stretli- len krátke zapečenie cesta. Zvykne sa popichať vidličkou a zasypať fazuľou, aby sa nevydulo. Niektoré recepty na tom vyslovene stoja a varujú pred blatovým, rozmočeným cestom, ak túto dôležitú časť prípravy vynecháme. Ale potom sú recepty, ktoré to absolútne neriešia a cesto nepredpekajú.
V mojom recepte som skúsila obe verzie- koláč bude bohémsky chutný aj bez predpečenia spodnej časti cesta a myslím, že práve úprava plnky v tom zohráva úlohu. 🙂

Tradične sa podáva so smotanou, šľahačkou, zmrzlinou alebo po anglicky- so syrom cheddar. Chutí aj samotný.

Dokonale osvieži, ale aj zahreje a príjemne zasýti. A čo ma na ňom baví? Je jednoduchý.

Moje poznámky k receptu Americký apple pie

  • Cesto si môžeme pripraviť viac dní dopredu. V chladničke počká. Potom stačí nechať chvíľu otepliť, aby sa dobre vaľkalo.
  • Pri vaľkaní cesta rada používam papier na pečenie. Ak totiž cesto vaľkám cez papier na pečenie, netrhá sa a má krajší tvar. Ľahšie sa aj prenáša do formy.
  • Dá sa použiť aj kvások do cesta a pripraviť tak kváskový apple pie– do cesta pridáme navyše 1 PL kvásku a najprv necháme cesto stáť 2 – 3 hodiny na linke pri izbovej teplote. Až potom dáme do chladničky.
  • Formu netreba ničím vymastiť ani vystlať. Cesto sa po upečení krásne oddeľuje do formy.
  • Príliš šťavnaté jablká by som osobne nevolila pre tento typ koláča.
  • Koláč najlepšie chutí na druhý deň, ale niekedy sa ďalšieho dňa ani nedožije. 🙂

káva
káva

***AMERICKÝ APPLE PIE***

tento apple pie sa oplatí vyskúšať
apple pie

Na cesto potrebujeme:

450 g pšeničnej hladkej múky (môže byť aj špaldová)
2 PL kryštálového cukru
1/2 ČL jemnej soli
230 g studeného masla
7 – 10 PL studenej vody
-ak robíme kváskovú verziu + 1 väčšiu lyžicu kvásku

Na jablčnú zmes potrebujeme:

8 väčších jabĺk
120 g masla
3 PL hladkej múky (zarovnané)
70 ml vody
150 g kryštálového cukru
1,5 ČL mletej škorice
štipku soli

Na dokončenie potrebujeme: vajce na potretie

POSTUP

Najprv pripravíme cesto, musí totiž oddychovať.

V miske spolu zmiešame 450 g hladkej múky, 2 PL cukru, a 1/2 ČL soli. Na strúhadle nahrubo nastrúhame studené maslo- tým si uľahčíme robotu. Pridáme aj kvások (ak robíme kváskovú verziu koláča).
Pomocou prstov vytvoríme zo surovín mokrejší piesok. Pridáme najprv 7 PL studenej vody . Zľahka zmiešame, len čo vytvoríme kompaktnú zmes. Cesto nemiesime, chceme krehké cesto. Ak je zmes príliš sypká, ľahko sa rozpadáva, pridáme zvyšnú vodu.
Cesto rozdelíme na 2 časti- jedna o trošku väčšia na spodnú časť a druhá časť o trošičku menšia na hornú mriežku a ozdobu koláča. Každú časť cesta zabalíme do fólie. Cesto už teraz trochu roztlačíme, aby nebolo extra hrubé a ľahšie sa potom vaľkalo.

apple pie od Naty
apple pie- cesto

Cesto dáme aspoň na 1 hodinu do chladničky (pokojne aj na 3 dni- ako sa nám hodí 🙂 ).
Ak máme v ceste kvások, pozor: cesto necháme najprv stáť 2 – 3 hodiny voľne na linke pri izbovej teplote a až potom uložíme do chladničky.

TIP: Nakúp si suroviny v eshope u Naty– produkty, ktoré sama používa a je s nimi spokojná, má vo svojom obchodíku.

Pripravíme náplň, resp. všetky suroviny si predpripravíme, aby sme ich mali po ruke. Táto náplň urobí veľké kúzlo vo výslednej chuti. Nie každý ju pripravuje, ale je to pár minút navyše a výsledok je neporovnateľný.
V hrnci s hrubým dnom rozpustíme 120g masla. Následne doň dáme 3 PL hladkej múky, ale nie kopcovité. Len zarovnané. Inak by zmes príliš stuhla. Na miernom plameni miešame spolu 2 minúty.

americký apple pie od Naty
apple pie: sauce

Pridáme 70 ml vody a hneď za tým 150 g cukru. Za stáleho miešania na malom plameni varíme 3 minúty.
Vznikne akoby omáčka, ktorá v koláči vytvorí tradičnú chuť. Odstavíme a vmiešame 1,5 ČL mletej škorice. Necháme chladnúť.

apple pie od Naty sa oplatí vyskúšať
apple pie: sauce uvarený

Očistíme jablká od šupky (šupky usušíme a uvaríme si z nich niekedy čaj 🙂 ), vyberieme aj jadrovník a jabĺčka nakrájame na tenké pásiky.

apple pie od Naty je najlepší
apple pie: čistenie jabĺk

Dávame ich do misky. Keď máme jablká hotové, zalejeme ich schladnutou škoricovou omáčkou.

najlepší apple pie od chutodnaty
apple pie: jablková plnka

Z chladničky vyberieme cesto. Prvú, tú väčšiu časť rozvaľkáme na veľkosť nádoby aj s okrajmi, v ktorej budeme apple pie piecť.

apple pie od Naty
apple pie: vaľkanie cesta

Odporúčam túto vrúbkovú formu (dostupná tu), používam ju tiež a využívam aj na iné koláče (tarte tatin, crumble, quiche…).Rozvaľkané prenesieme do formy a malo by teda trochu pretŕčať cez okraje. Rukou ho uhladíme, aby vynikli vrúbkové okraje a koláč po upečení bol aj na pohľad “very šik”.

POZN.: Mala som obavu formu nevyložiť papierom na pečenie, alebo aspoň vymastiť tukom, ale netreba. Cesto sa nádherne oddeľuje od formy.

Teraz by vám mohlo napadnúť, že by malo nasledovať popichanie vidličkou a predpečenie cesta, ale už toľkokrát som sa ponáhľala a cesto nepredpekala, že sa mi to v tomto apple pie osvedčilo.
Teda na surové cesto nanesieme jablkovú plnku a uhladíme.

americký apple pie podľa Naty
apple pie: vo forme

Druhú časť cesta, tú menšiu, rozvaľkáme, radielkom nakrájame na pásiky a na koláči vytvoríme mriežku. Z odrezkov vykrajovačkami vykrojíme rôzne tvary a apple pie vyzdobíme.

american apple pie
apple pie: mriežka

TIP: Ponáhľate sa alebo sa vám nechce s tým piplať? Rozvaľkajte cesto a celé ho dajte na vrch koláča. Prikryte ho. Ako piekla Snehulienka v rozprávke. V strede urobte nožom kríž, aby para pri pečení mohla unikať preč a je hotovo. 🙂

apple pie od Naty
apple pie: mašlovanie vajíčkom

Vrchné cesto potrieme vajíčkom a dáme do rozohriatej rúry na 220’C na 10 minút. Následne bez otvorenia dvierok stiahneme na 180’C a dopekáme ešte 30 – 40 minút. Sfarbenie povie.

Najťažšia časť nastáva teraz- treba počkať, kým vychladne a spevnie. Následne úplne najlepšie dáme zachladiť do chladničky, aby sa jednotlivé vrstvy dokonale prepojili a koláč si chuťovo “sadol”. Najlepší je na druhý deň, ale bežne sa u nás stáva, že koláč nedožije ani večera. 🙂

Prelejeme smotanou? Alebo domácim pudingom créme anglais? Zmrzka je super. 🙂 Ale aj samotný poslúži naj top. 🙂

skvelý apple pie
apple pie

Dobrú chuť!

POZN.: Zaujal vás recept? Dajte mu srdiečko na konci tohoto článku. Ďakujem. 🙂

TIP: Veľa jabĺk? Tradičná ťahaná štrúdľa týmto spôsobom je jednoduchá a zvládne ju hocikto. Na šťavnatý jablkový koláč nedám dopustiť! Viem doň skryť aj 3 kilá jabĺk.