Avokádové muffiny

Pre prvotriednu chuť a kvalitu z pomlsania vyťahujem svoje eso z rukávu v oblasti koláčikov. Avokádové muffiny. Dokonale vláčne, sýte, s dávkou endorfínov v podobe kvalitnej čokolády. S kváskovým aj nekváskovým postupom. Avokádové muffiny spĺňajú všetko, čo človek potrebuje, keď si chce zlepšiť náladu.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=IItURAhqf08[/embedyt]

Moje zoznámenie s múčnikom menom Muffiny

Ako som sa začala samostatne pohybovať v kuchyni, obdivovala som iné ženy, ako im to v kuchyni ide. Krásne, vláčne a nadýchané koláče rôznych tvarov a plniek.
Poznala som skôr záviny a buchty…teda tradičné koláče.
Muffiny som brala ako obrovský zázrak.

Muffiny boli spočiatku pre Naty ťažký recept
Muffiny

Raz som naďabila na recept na muffiny, ktoré vyzerali podľa fotografie veľmi sľubne. Lenže dopadli katastrofálne. Suroviny tam boli v mililitroch a s niečím takým som nemala skúsenosť.
Dať do misky 250 mililitrov múky mi prišlo scestné a odvážila som to na váhe- 250 g.
Áno, áno, viem. To je zle! Mililitre a gramy sú pre múku veľmi rozdielne. No vtedy mi to vôbec nenapadlo. Muffiny boli zvonku zhorené a vnútri ešte surové. Asi si viete predstaviť to obrovské sklamanie z “modernej” gastronómie.
Teda môj obdiv, že to druhí dokážu, ešte vzrástol a povedala som si, že toto čudo nie je pre moje pečenie.

Hold, kvalitný, osvedčený, dobre vysvetlený a, hlavne, správne urobený recept je základom úspechu.

Vyšlo to!

Uzdravenie nastalo o pár rokov neskôr, už keď som bola mama. Použila som iný recept- hrnčekový a vyšlo to! Moje malé dieťa mľaskalo, ako mu chutilo a ja som mala pocit obrovského víťazstva. Zoznámila som sa teda oficiálne z múčnikom menom Muffiny a tešila sa z nich.

Odvtedy sú u nás bežne.  Rôzne chute a dokonca aj pár mojich receptov už vzniklo. V poslednej dobe si ich moja Emmka robí už aj sama.

Muffiny sú univerzálne

Muffiny pripravujem na rôzne príležitosti. Podľa toho aj volím receptúru.

Muffiny ponúkam ako jedlo na:

  • sladké raňajky
  • desiatu do školy
  • olovrant
  • mlsku pre návštevu
  • koláčik do školy, keď deti oslavujú meniny alebo narodeniny
  • oslavu
  • piknik.

Chuť od Naty a jej muffiny sú chcené aj ako torta na narodeniny
muffinová torta na narodeniny

Jasné, že by bolo veľmi jednoduché a rýchlejšie kúpiť nejakú čokoládu a tú si užiť, keď ma honí mlsná. Času je málo, stále sa ponáhľame. Kúpiť si nejaký polotovar je rýchlejšie a efektívnejšie pre náš zhon. No tu ide o niečo iné.
Keď už idem mlsať, nech to nie sú len “prázdne” kalórie. Nech to má aj nejaký výživový efekt.

A teda, ja patrím k čokoholikom. Bonznem vám, že v mojej predchádzajúcej stravovacej etape života som úplne v pohode zbúchala aj 300 g čokolády. O kvalite by sa dalo dlho polemizovať.

Dnes to mám inak. Dbám na kvalitu. Čokoládu si neodopriem (lebo zakázané najviac chutí), ale volím kvalitné suroviny a zakomponujem ju do koláčika s nutričným efektom.

Ovca je celá a vlk je sýty. (alebo Naty? 🙂 )

Čokoláda- bohyňa úsmevu

Čokoláda je bez pochýb najpopulárnejšia sladkosť na svete. Vyrába sa z kakaovníka, ktorého korene ukazujú na Mexiko. Tam sa kakaovník pestoval už pred 3000 rokmi. Jeho pestovanie je dnes rozšírené vo viacerých oblastiach našej Zeme.
Pre svoje účinky na náš organizmus si vysúžila aj pomenovanie “Bohyňa úsmevu”.

čokoláda je súčasťou receptu avokádové muffiny
Čokoláda

Čokoládu odborníci definovali ako ochutenú horkú potravinu. Vzniká dosť zložito.

Ako vzniká čokoláda

Kakaové boby sa ukrývajú v dužine plodu kakaovníka. Vyberú sa, vyčistia, upražia a následne zbavia šupiek. Chuť kakaového bôbu zasurova je sladká s výraznou horkosťou.

Mletím vznikne kakaová drť, do ktorej sa pridávajú rôzne suroviny, aby vznikla konkrétna chuť. Je to hotová alchýmia.

Aby bola čokoláda jemná a vláčna, dodržiava sa postup výroby celých 150 rokov bez zmeny. Kakaová hmota sa valcuje, niekoľko hodín premiešava a postupne sa pridáva kakaové maslo.

Pán Wonka z románu od Roalda Dahla miešal čokoládu vodopádom, aby ju “načechral”. Vďaka tomu bola najsamlepšia na svete. Aspoň teda v knihe Charlieho továreň na čokoládu.

To, čo završuje dokonalosť prípravy čokolády je temperovanie. Čokoláda má bod topenia
35 – 36´C. To je približne ako naše telo (preto sa nám čokoláda topí v rukách). Aby sa nezdrcla, teplota musí byť riadená a postupná. Čokoládu preto chladia postupne v tuneloch.

Čokoláda je liek

Jeden kmeň žijúci na Paname bol známy pevným zdravím. Mali ukážkový krvný tlak. Časť z nich však odišla žiť do veľkomesta a netrvalo dlho, aby začali mať problémy s krvným tlakom.

Lekárom to nedalo a začali bádať, čo to mohlo spôsobiť. Zistili, že v kmeni jedia bežne kakaové bôby. Sú plné flavonoidov, ktoré sú na krvný tlak úplne skvelé.
Celý tento výskum spustil doslova lavínu výskumov, či je čokoláda len pochutina, alebo by sme z nej mohli mať aj iný úžitok.

Výskumy ukázali, že čokoláda sa dá chápať ako liek a pozitívne vplýva na:

  • krvný tlak
  • hladinu cholesterolu
  • pevnosť ciev (aj pri fajčiaroch)
  • psychiku a náladu.

Dôležité je spomenúť, že nie každá čokoláda prináša tieto benefity. Opäť jej kvalita. Prospech ponúka len čokoláda, ktorá má v sebe aj kakaové maslo. A to v menej kvalitných čokoládach chýba.

Ako spoznáme kvalitnú čokoládu?

  1. Zloženie: Je dôležité, aby sme si prečítali na obale zloženie danej čokolády. Kakaová sušina nie je taká podstatná, ako sme si možno viacerí mysleli. Úlohu v kvalite tu zohráva kakaové maslo, ktoré je drahou surovinou. Pre zníženie nákladov na výrobu a teda aj konečnej ceny sa preto nahrádza častoktát nejakým tukom (palmový, mliečny, kokosový…). To má však dopad na chuť a nutričnú výživu.
  2. Cena: Už ako vyplýva z prvého bodu, kvalitná čokoláda nebude lacná. Pri čokoláde platí, že za kvalitu sa oplatí priplatiť si. Dobré čokoládovne častokát nemajú ambície expandovať a pokryť celý trh. Sústredia sa na kvalitu, nie na kvantitu. A obchodníci zasa potrebujú mať v regáloch rýchloobrátkový tovar. – Začarovaný kruh. 🙂
  3. Chuť: Čokoláda, ktorá sa pýši kvalitou, nepotrebuje žiadne chuťové “zlepšováky”. Na pôžitok s chute stačí kakaová sušina, kakaové maslo, trstinový cukor a vanilka (ak sa bavíme o mliečnej čokoláde, tak aj sušené mlieko). Pre krémovejšiu konzistenciu je povolené pridať sójový lecitín.
    Takáto čokoláda je výrazná, zmyselná, postupne sa rozplýva na jazyku, prináša uvoľnenie a relax a aj zdravotné benefity.

Ak jete čokoládu na kvantá, zázrak sa konať nebude. Aj pri čokoláde platí, že všetkého veľa škodí. Jej, energetická hodnota môže spôsobiť nadváhu a viesť až k obezite. Zároveň nemá ani fajčiar ospravedlnené svoje konanie čokoládou.

Moje poznatky k receptu Avokádové muffiny

  • Ak nekváskujeme, recept sa dá pripraviť aj tak. Namiesto materského kvásku pridáme do cesta 1 prášok do pečiva alebo 4 ČL vínneho kameňa a suroviny zmiešame všetky spolu naraz. Bez čakania na kvasenie hneď plníme košíčky. Pečieme tak isto.
  • Cmar je v ceste žiadaný. Dodá príjemné osvieženie a odľahčenie. Dá sa nahradiť kefírom.
  • Avokádo je tam namiesto tuku a dotvára pôžitok z chute. Keď vyberáme avokádo pre tento recept, vhodná je odroda “Haas”. Dužina je krásne mäkká, ľahko ide popučiť vidličkou. Tvrdé avokádo nie je pre tento recept vhodné.
  • Čokoguličky kupujem vo veľkom vreci ako cukrársku pomôcku. Nie sú však potrebné. Stačí podrviť na malé kýsky cca 80 g kvalitnej čokolády.
  • Ak pripravujeme kváskovú verziu, materský kvások je potrebné mať z ražnej chlebovej múky. Inak hrozí, že budú hutné, málo nadýchané a s chlebovou chuťou. Bleh. 🙂
  • Prepečenie ľahko otestujeme špajdľou.
  • Na chuť sú  avokádové muffiny sýte vďaka zloženiu, teda uvedená dávka je na 12 muffinov a bohate stačí.

***AVOKÁDOVÉ MUFFINY***

Muffiny podľa Naty sú užasné
Upečené avokádové muffiny

 

Potrebujeme:

100 g špaldovej celozrnnej múky
50 g špaldovej hladkej múky
180 g cmaru
100 g trstinového cukru
1 PL materského kvásku
3 vajcia
3 kopcovité PL kakaa
1 zrelé mäkké avokádo popučené vidličkou na kašu
2 – 3 hrste čokoládových guličiek
štipku soli

Postup:

Múky, cmar, cukor a materský kvások spolu premiešame v miske, prekryjeme fóliou alebo iným neprievzdušným materálom a necháme kvasiť na linke pri izbovej teplote 2 – 3 hodiny.
Správny moment prekvasenia zistíme aj tak, že lyžicou jemne prejdeme po porvchu cesta. Vtedy sú vidno bublinky v ceste.

Do pripraveného základu pridáme ostatné suroviny.

Chuť od Naty prináša úžasný recept na muffiny
suroviny na avokádové muffiny

Premiešame, aby nám vznikla kompaktná homogénna zmes a cesto necháme 30 minút stáť.

Do plechu na muffiny  dáme košíčky. Cesto plníme do košíčkov do 3/4, cca 2 PL cesta do jedného košíčka.

Avokádové muffiny od Chuť od Naty prinášajú revolučnú chuť
avokádové muffiny- plnenie košíčkov

Tak nám výjde presne 12 muffinov.

Rozohrejeme rúru na 200´C a muffiny dáme piecť do 20 – 25 minút.

Upečené muffiny necháme vychladnúť na mriežke.

Avokádové muffiny Naty z Chuť od Naty nikdy neodmietne
Avokádové muffiny- degustácia upečeného

Dobrú chuť!

Pozn.: Milujete avokádo? Nakuknite aj na tieto ďalšie recepty s avokádom. Urobte si avokádové raňajky ako kráľ. Recept s oregánom mám pravidelne na raňajky- odporúčam. 🙂