Tipy čo so zbytkami mäsa
Ako využiť zbytky potravín tak, aby sme dopriali svojmu zraku, chuťovým pohárikom i svedomiu, je častokrát o kreativite. Aj kus mäsa, ktorého úpravy sme už objedení nám môže poslúžiť na to, aby sme si opäť pochutili. Jedlá, ktoré sú dôkazom, že aj za málo peňazí môžeme mať veľa muziky. Napríklad aj tento tip, čo so zbytkami mäsa.
Kreativita na tanieri
Máme to všetci a je to tak dobre- jeme aj očami. Asi nekto by nebol rád, kedy jedol každý deň to isté alebo už len na pohľad by usúdil, že toto jedlo bude asi dooosť fádne (česť výnimkám).
Podľa mňa neexistuje zlá potravina, iba zlá príprava.
Preto už len servírovanie urobí svoje. Vedieť sa pohrať s farbami, nepreplácať chute a dodať jedlu šmrnc chce len málo- vášeň a nadšenie pre varenie. Aby jedlo bolo mňam, nepotrebujeme michellinské hviezdy (moja starenka nemala žiadnu a teda varila lepšie ako všetci michelliňáci dokopy).
Ochutnávajme počas prípravy a nebojme sa použiť nové suroviny.
Obmeny a variácie
Stáť nad kusom upečeného mäsa a premýšľať, čo po dvoch dňoch s ním, je naozaj bežná prax každej domácnosti, v ktorej sa varí. Mám to doma bežne. Osobne preferujem zeleninu a strukoviny na tanieri- to mám asi pozostatok z mojej vegetariánskej éry. Ale mäsu sa nevyhýbam, dám si ho s obľubou. Dbám však na vizuál jedla, na jeho vôňu, jemnosť a samozrejme kvalitu. Z tvrdého kusa mäsa, kde zviera bolo len stresované nebudeme mať nikdy rozpadajúce sa jemnučké mäsko.
Som zásadne proti plýtvaniu. Snažím sa všetko zúžitkovať. Učím to aj svoje deti:
Keď vyhodíš jedlo, vyhodíš vlastne peniaze. Bež do svojej peňažeky, zober peniaze a hoď ich do koša. Urobil si vlastne to isté. Plýtvať sa nemá.
Mám pre vás 5 tipov, ako zredukovať plýtvanie potravinami v domácnosti:
- Ak nám ostalo len trochu cestovín v sáčiku, podrvme ich a nasypme do dózy. Takto si môžeme zbierať cestoviny rôznych druhov, ktoré použijeme do polievky. Aj ryžu môžeme zúžitkovať na zahustenie polievky.
- Tvrdší chlieb netreba zahodiť, či nechať len tak napospas osudu. Pomeľme ho na strúhanku, urobme si z neho syr chudobných alebo odporúčam moju knihu Kváskovanie 2 – Poklady z vašich kuchýň, ku ktorej každý dostáva zdarma ebook s receptami nasladko i naslano Ako využiť starší chlieb.
- Bylinky, ktoré sme kúpili v obchode, vysušme. Najprv si užijeme ich benefity v čerstvej verzii, potom v sušenej.
- Ovocie odšťavme a pripravme si tak bezéčkový chutný džús.
- Šalát si hneď po nákupe omyme a skladujem v utierke v chladničke. Vydrží 72 hodín, je stále poruke nachystaný a my už nemáme dôvod sa vyhovárať na to, prečo sa nám nechce umývať si šalát ku kúsku chleba.
Spravme si teda rizoto, nátierku, zapekajme, urobme nákyp….alebo ak vieme už vopred, že robíme väčší kus mäsa, zamzrazme si ho po vychladnutí. Nemusíme potom riešiť, čo so zbytkami mäsa. V dobe núdze akoby sme našli. 🙂
Čerstvé bylinky a ich každodenné používanie
Rada volím bylinky a koreniny na dotvorenie šmrncu. Sumac, senovka, kurkuma, oregáno, tymián, rozmarín a ďalšie vedia dotvoriť ódu na chuť, a zároveň dodať jedlu nutričnú hodnotu a benefity kvality.
Všade odporúčam používať koreniny a postupne sa učiť na chuť čili.
Jamie Oliver v jeho prvých dieloch varenia vravel Genarovi (jeho učiteľ vo varení a priateľ), že nevie prečo, ale keď začnú ľudia používať bylinky do varenia, zrazu sa im výrazne polepší na zdraví.
Samozrejme, veď bylinky sú nielen suroviny dotvárajúce chuť jedla, ale i liek. Jedny pomáhajú uvoľniť kŕče, ďalšie upravujú tlak, iné pomáhajú pri problémoch s dýchaním, či trávením… Doprajme si čas a prečítajme si o bylinkách. Informácie sú zadarmo, netreba za ne platiť peniaze.
S jedlom dokážu urobiť divy. Aj u nás teraz počas Vianoc ostalo viac mäsa. Čo so zbytkami mäsa, keď sme ho nestihli celé zjesť?
Dodať mu trochu novej vône, doplniť mu novú dimenziu chuti, zvoliť netradičnú prílohu… a hneď sa nám núka jedlo plné nových očakávaní.
Kúpila som v Taliansku bucatiny. Cestoviny ako špagety, akurát sú hrubšie, pretože majú vnútri dieru.
Teda akoby také dlhé tenké rúry. Vedia poňať, vďaka tej diere, viac omáčky a to sa ráta. 🙂
Pokojne by se mohli použiť ryžu, bulgur, pšeno, pohánku, kuskus… Čo máme radi a čo máme poruke.
Samozrejme jedlo bez zeleniny..to je plané jedlo. Akúkoľvek zeleninu si vyberieme, nič neskazíme. Ide len o naše chute. Potom už otázka, čo so zbytkami mäsa, bude pre nás malina. 🙂
***CESTOVINY SO ZBYTKAMI MÄSA***
Potrebujeme:
cestoviny
zbytky tepelne upraveného mäsa
zeleninu (z polievky, mrazenú…)
čerstvé bylinky
syr (parmezán, cheddar, eidam…)
olivový olej
koreniny
čili
Postup:
Uvaríme si cestoviny podľa návodu tak, aby boli al dente. Trochu, za 2 -3 polievkové lyžice, škrobovej vody si odoberieme ešte počas varenia do nádobky. (Len z hladiny zoberieme tú vodu s bublinkami.)
Mäso si nakrájame na malé kúsky.
Do panvice si dáme olivový olej. Pridáme doň koreniny- kurkurmu, sumac, červenú papriku, rascu, senovku, čierny kumín…., skrátka, čo máme poruke a koreniny len zohrejeme, aby sa zobudila ich vôňa.
Pridáme k nim mäso, premiešame a vhodíme aj zeleninu.
Len krátko premiešame, vylejeme škorobovú vodu z cestovín a nakoniec pridáme aj cestoviny. Premiešame a nakoniec pridáme čerstvé bylinky.
Vypneme plameň a ihneď servírujeme.
Dobrú chuť!