Čili

Pikantná chuť čili papričiek je čoraz viac tlačená do popredia a pre jej účinky sa viac a viac odporúča zaradiť do nášho jedálnička. Pripisujú sa im viaceré pozitívne účinky na náš organizus. Prečo? A na čo si dať pozor? Dočítate sa v tomto info článku.

Čo je to čili

Čili, chilli alebo i označenie feferónky sú malé plody exotických druhov krovitých paprík. Udomácnené sú najmä v Mexicu, Indii, Strednej a Južnej Amerike či Číne.

Majú bohatú históriu. Pestovali sa už 6.tisíčročí p.n.l. Indiánmi. S objavením Ameriky sa vzácna komodita postupne dostala do celého sveta.

Sú to malé papričky výraznej vône, chute a farby: od zelenej cez žltú, oranžovú až po ohnivo červenú. Už len na pohľad si môžeme dopriať luxus 🙂

Benefity, ktoré ponúka čili

Kto sa stráni pikantnosti, rôzne druhy papričiek majú rôznu pálivosť. Je dobré, a skôr potrebné, priúčať sa postupne na ich chuť.

krevety s chilli

Pretože okrem pálivosti by sme mali čili vyhľadávať pre tieto benefity:

  • obsahuje vitamín C a karotén
  • priaznivo vplýva na trávenie
  • zrýchľuje metabolizmus
  • podporuje chuť do jedla
  • čistí črevá
  • pomáha pri kŕčových žilách
  • znižuje hladinu cukru v krvi
  • zlepšuje odolnosť voči baktériám spôsobujúce črevné problémy (hnačka)
  • prekrvuje organizmus
  • pôsobí ako afrodiziakum 🙂

Prečo je čili paprika pálivá?

Ak patríte s tým, ktorí čili používajú častejšie vo svojej kuchyni, určite mi dáte za pravdu, že s týmito pikantnými papričkami je to ako s vodou. Ak začnete piť čistú vodu, zrazu cítite v jednotlivých zdrojoch vôd rozdiel chuti. Tak je to aj tu- za pálivosťou sa skrývajú rôzne chute ovocia a sladkosti.

Pálivosť spôsobuje kapsaicín, rastlinný alkaloid. Pre cicavce a teda človeka je dráždivý, spôsobuje pocit pálenia tkaniva, s ktorým príde do kontaktu.

Kapsaicín je rozpustný v tukoch a alkohole. Takže prvá pomoc pri pálení je napiť sa plnotučného mlieka, či ústa vypláchnuť kvalitnou pálenkou (znie to divne, že?) 🙂

Na čo si treba dávať pozor?

“Všetkého treba s mierou”, ako sa vraví. Čili je fajn, no priveľká dávka kapsaicínu môže narobiť neplechu. Príznaky možno vidieť aj voľným okom:

  • Podráždenie hrdla
  • pálenie úst a pier
  • dráždivý kašeľ
  • niekedy až pľuzgiere na postuhnutých miestach.

Jeho prílišná dávka môže dočasne spáliť chuťové poháriky. Našľastie, bunky sa vedia dosť rýchlo zregenerovať 🙂

Ja a čili

Ku mne si čili hľadalo veľmi dlho cestu. Pálivá chuť, ktorá mi bránila ďalším chutiam, mi prekážala. Zabraňovala mi vychutnať si jedlo, ako sa patrí.

Zlom u mňa nastal pri návšteve mojej dlhoročnej priateľky. Pracovala dlhé roky ako misionárka. Má pobehaný celý svet a jej príbehy sú fascinujúce pre každého. Sama vraví, že len vďaka viere v Boha to tam vždy zvládla.

teriyaki

Keď prišla z Indie, priniesla mi koreniny. Ozajstné a kvalitné. Plno príbehov mi rozprávala. No to, čo ma šokovalo z jej rozprávania- v Indii nemajú rakovinu hrubého čreva. Tým, že majú nižšiu úroveň hygieny, používajú všade koreniny, aby “vypálili červa”. Dezinfikujú sa teda zvnútra 🙂 Samozrejme, pri správnej úprave je veľa korenín liečivom.

Čili proti rakovine?

Odvtedy som sa začala na čili pozerať inak. Moje domnienky, že by som ho mala zaradiť do jedálnička, potvrdili aj americkí vedci, ktorým sa podarilo v laboratóriu kapsaicínom zničiť polovicu nádora na slinivke. Kto pozná moju stravovaciu históriu vie, že slinivku riešim dlhé roky.

Začala som teda postupne- čili olejom. Sušené a naložené v olivovom oleji. Úroveň pálivosti som si regulovala sama. Dávala som aj deťom- nech si pomaličky zvykajú.

Toto sú recepty, vďaka ktorým si dnes rada pochutnám na čerstvých pálivých papričkách:

Pokiaľ ide o čili, skamarátili sme sa. Skúšala som ich viackrát pestovať aj sama, no mne rastliny ako pokapú…. U mňa len kvásky žijú 🙂 Dostanem do daru, alebo si kúpim čerstvé.

Zastávam názor, že chorobám sa má predchádzať, nie ich odstraňovať. Preto máme doma aj pikantnú chuť.

 

Jeden článok, ktorý ma tiež zaujal, som našla tu:

http://www.health24.com/Medical/Heart/News/How-chilli-protects-the-heart-20120721

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
19

1 comment

  1. Spätné upozornenie: Blogland - Chuť od Naty - Čili

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *