Čo vidieť v Prahe (s deťmi aj bez detí)
Výlet do Prahy s deťmi dopadol nad očakávania všetkých. To vám bolo niečo nádherné. Spoločný rodinný čas, veľa zábavy a spoznávania. Deťom nevadilo ani toľké chodenie. Bol to skutočný aktívny relax. Či máte deti, alebo by ste si chceli výlet užiť bez nich, to najlepšie z toho, čo vidieť v Prahe, vám prinášam v tomto článku.
Praha
Keď sme ešte nemali deti, v Prahe sme boli takmer stále. Chodila som tam do školy, po večeroch som sa s mužom naschváľ strácala v uličkách Starého mesta a užívali sme si zamilovanosť.
Ako prišli deti, ani neviem prečo, naše výlety do Prahy ustali. Pri fotografiách z Prahy, ktoré máme na stene v dome som sa vždy len pristavila, zatvorila oči a nadýchla, akoby som sa tam preniesla. Po otvorení očí som pokračovala ďalej v chôdzi a bežnej činnosti.
Toto leto som otvárala oči s výdychom pri forografii z Prahy s otázkou, prečo nejdeme do Prahy s deťmi? Ukázať im to tam, užiť si ju aj s nimi?
Keďže boli všetci z nápadu nadšení, bolo rozhodnuté- naše letné prázdniny zakončíme výletom do Prahy!
Ubytovanie
V ubytovaní nie som náročná, no potrpím si na čistotu. Lenže problémom sa môže skôr stať veľkosť rodiny. Nájsť ubytovanie pre manželský pár s troma deťmi v jednej izbe alebo suite v prijateľnej sume pracujúceho smrteľníka je niekedy umenie. (Ako pri našej dovolenke v Albánsku.)
Bývať niekde na okraji Prahy sme nechceli a deti vždy túžia po raňajkách v hoteli. Nechcú si prenajať byt. Dvihla som trochu obočie, či vôbec existuje taký hotel v Prahe.
Našla som hotel Golden Key na Nerudovej ulici, teda pod Pražským hradom, v úplnom centre a ponúkli mi suitu s dvoma izbami aj kúpeľňami, kde sú izby spojené chodbičkou.
Aké úžasné! Budeme spolu a zároveň budeme mať aj súkromie!
Príprava na bezproblémové objavovanie Prahy
Príprava je podľa mňa veľmi dôležitá. Vždy, keď si povieme, že “veď tam niečo bude a rozhodneme sa tam”, nevidíme takmer nič a je to skôr nuda.
Preto som zadala do googlu všetky možné slovné spojenia, ktoré mi napadli a hľadala, čo by nás mohlo osloviť.
Ako sa pripraviť na objavovanie Prahy:
- Najprv som si na papier len vypísala, čo ma zaujalo.
- Následne som pozrela počasie a mapu, čo sa kde nachádza.
- Vytvorila som predbežný plán, čo vidieť v Prahe (podľa počasia a miesta, aby sme nechodili hore – dole) a kde sa v Prahe dobre najesť (tiež v blízkosti).
- V zálohe som mala zvlášť tipy, kam ísť, keby pršalo, nechcelo sa nám a pod.
Praha, som tu!
Ísť vlakom do Prahy je super a veľmi vám to odporúčam. Za 4 hodinky cesty ste tam ako na koni.
My sme tentokrát išli autom. Navigácia Waze nás naviedla vždy tak, aby sme sa vyhli zápcham a aj s prestávkou na obed sme prišli do Prahy za 4,5 hodiny.
V hoteli sme museli vopred nahlásiť ŠPZ auta, aby sme mali povolenie na vjazd do centra Prahy a parkovať sme mohli priamo pred hotelom na Nerudovej ulici. Parkovné na jeden deň je 700CZK (cca 25eur).
TIP: Ako rýchlo prepočítať české koruny na eurá? Pomôže vám táto stránka.
Hotel
V hoteli na nás čakalo privítanie- vychladené šampanské pre dospelých aj deti. No teda! 🙂 Po otvorení detskej izby sme na posteliach našli privítanie pre deti.
Hotelové fotky neklamali. Kúpeľňa bola nová, čistá a atmosféra celej suity veľmi príjemná.
Golden Key hotel postavili v ešte v 16. storočí a pred 1,5 rokom prešiel kompletnou renováciou. Veľmi sa mi páčilo, ako sa im podarilo zachovať starého ducha hotela v novom prevedení.
Klímu na izbách nemajú (teda aspoň my sme nemali), ale vôbec nebola potrebná. Staré budovy boli inak stavané, ako teraz. Vetrák v izbe sme nepotrebovali.
Pikoška: Oni tuším vedia, aký som kávofil. Na izbe sme mali aj kávovar. 🙂
Raňajky boli bufetové a dlho budem spomínať na ich biely jogurt a čaje, ktoré majú len sypané, kvalitné.
Mužovi chýbalo pečivo bez laktózy. Mali balený bezlepkový chlieb, ktorý nemal ani laktózu, ale trvanlivosť mal príliš dlhú na to, aby to bola potravina, ktorú chce zjesť.
Inak všetko super, chválim za detaily, na ktorých som videla, že si dávajú záležať.
A ideme na to!
Prišli sme poobede a hneď po zložení batožiny sme vyrazili na prieskum. Čo všetko vidieť v Prahe?
Moja najsamlepšia zmrzlináreň na svete Amorino, ktorú navštívili stovky ľudí po mojom odporúčaní na facebooku, bola 5 minút chôdze od hotela (No pomoc! Už som sa videla, ako sa musím držať a nebyť u nich stále. Ich zmrzlinu mám naozaj rada. Najmä potom, čo som sa rozprávala s vedením a viem, čo dávajú/nedávajú do zmrzlín. Je naozaj kvalitná). Cenovo je zmrzlina ako na Slovensku. Majú tri veľkosti + detskú veľkosť, kde sme si povedali príchute (množstvo aké chceme) a oni zo zmrzlín vytvorili efektnú ružu.
Tam sme si dali zmrzku na “přivítanou” a šli ďalej. Ak by ste ju hľadali, je za Karlovým mostom asi 100 m rovno napravo- neminiete ju. 🙂
V Prahe sme jazdili metrom a električkami. Super je, že nepotrebujete mať stále drobné na lístok, dá sa platiť kartou. Ak máte platobnú kartu Revolut (na internete vybavíte na pár minút), platenie touto kartou v zahraničí je najvýhodnejší spôsob platby.
TIP: V Prahe sú automaty na MHD lístky, kde sa dá platiť bezkontaktne kartou. Netreba mať stále mince pre istotu.
Lístky na MHD platia aj na pozemnú lanovku na Petřín. To bola naša druhá zastávka. Od Amorina asi 10 minút chôdze len rovno (mapa pre turistov, ktorú sme dostali na recepcii hotela prišla vhod). Akurát sme zlízali naše zmrzlinové kvetinky.
Petřín
Na Petříne sme sa pozreli do hvezdárne. Všetci sme sa pozreli obrovským ďalekohľadom na povrch slnka a jeho “ohnivé jazyky” a expozícia bola tiež super. Najdlhšie sme stáli pri mape hviezd severnej a južnej pologule a stroji, ktorý pristál na Mesiaci, aj s modelom kozmonauta.
Samozrejme, výhliadková veža je to, prečo sme na Petřín šli. Za vstup sa platí a ak by sa vám nechcelo šlapať po točitých schodoch, dá sa priplatiť za výťah. My sme šli schodami na prvú, nižšiu výhliadku. Bolo to nádherné. Myslím, že tam končí veľa ľudí. Lenže sa dá ísť na druhú, vyššiu výhliadku. Schody sú už užšie. To som dala už len ja a Emmka, moja najstaršia.
Priznávam, obe sme sa držali vnútorného zábradlia a mali sme jednu psychologickú pauzu- len sa nedívať dolu! Spýtala som sa jej, či sa vrátime. Keby povedala, že áno, neprehováram ju. Ja by som sa vrátila. Len vďaka jej “áno, poďme hore” sme to vyšli. Toto stálo za to. Po hrudník som mala nepriehľadný pevný múr (alebo čo to bolo) a dalo sa pozerať von len cez otvorené okná. Bolo to bezpečné.
Pikoška: Pomenovanie Petřín je odvodené od Peter, Petra, čo znamená skala. Hora, na ktorej je veža je skalnatá a kameň z nej sa využíval pri stavbe Juditinho mostu- prvého mostu Prahe cez Vltavu. Stavba veže je inšpirovaná Eiffelovou vežou. Pri stavbe Petřínu nemali dostatok peňaží, aby bola veža tak vysoká ako Eiffelovka. A tak ju postavili na skale. Ak pripočítame k Petřínskej veži nadmorskú výšku, je vyššia ako Eiffelovka.
Ostatní nás čakali dolu a na želanie najmenšieho sme šli aj do zrkadlového bludiska, ktoré je hneď vedľa veže. Neviem, či sme tak orientačne zdatní, no bludisko sme prešli fakt hneď. Na konci bola miestnosť so srandovnými zrkadlami. Bolo tam veľa ľudí a teda- zhodli sme sa, že bludisko za tú cenu a zážitok neodporúčame.
Pešo sme prešli na Nerudovu ulicu do hotela, kde sme sa len prezliekli a šli na večeru.
Jedlo v Prahe
Áno, jedlo pre piatich je pomerne drahšia záležitosť. Ja som si vždy dávala len polievku a dojedla po deťoch. Snažili sme sa nájsť vždy také jedlá, ktoré by sme si dali napolovicu, aby sme neplýtvali.
Najlepšie sme sa cenovo najedli v talianskych reštauráciách.
Il Mulino
Obzvlášť odporúčam taliansku reštauráciu Il Mulino, ktorá je za rohom pod Václavským námestím. Ceny majú veľmi dobré, žiadna “ryža” na turistoch a podľa Tripadvisoru sme sa tam mali dobre najesť- potvrdzujem.
Pracuje tam aj Slovák z Prešova, ktorý bol veľmi milý. Vravel nám, že tak rád počuje slovenčinu po dlhej dobe, až nám nerátal nealko, ktoré sme si všetci dali. Odporučil jedlá, preveril laktózu (pre muža) a prišla nás pozdraviť aj sama majiteľka reštaurácie- to bolo veľmi príjemné. Poďakovala, že sme prišli a že si váži našej návštevy (s ňou som už komunikovala v Taliančine, česky ani slovensky nevie).
Reštauráciu Il Mulino nájdete na Rytířskej ulici č.22.
Upozornenie: Ako som sa dozvedela, Slováci nemajú dobré meno v Čechách. Niektorí predavači a čašníci rozprávajú naschváľ do anglicky, aj keď na nich hovoríte po slovensky (mala som tú česť tiež). Napravme to, prosím. Kedysi sme boli jeden štát.
Výtopna
Zážitok z jedla a jeho podávania sme si priniesli aj z reštaurácie Výtopna. V Prahe je viac pobočiek a my sme si vybrali tú na Václaváku. Je hneď hore, blízko metra Muzeum.
Je to reštaurácia, kde vám pitie privezie vlak. Fakt. Je to kúzelné. Každý stôl má trať a po objednaní vám pitie privezie vo vagónoch až na stôl. Naschváľ sme si objednali na viackrát.
Jedlo mali super, burgry a mäso. Mňa zaujala kapustnica s kokosovým mliekom a bola moc fajn. Viaceré jedlá majú pikantné, tak ak náhodou ste s deťmi alebo neholdujete pikantnej chuti, radšej si preverte, či nie je pikantné (pri jednom burgri nemali uvedené, že je “hot” a teda bol dobre “hot”). Od 15 rokov tu platíte “nástupné” 25CZK/ osoba, ktoré používajú na údržbu vlakov a tratí.
Výtopnu nájdete na Václavskom námestí č.56
Martin’s bistro
Na vaše odporúčanie na instagrame sme nasadli na metro a šli sme pozrieť na Žižkovskú vežu (ako náš kamzík). Je vo Vinohradoch, kde som naposledy pri návšteve Prahy našla viac skvelých pekární.
Kúsok od zastávky “Jiřího z Poděbrad” je malé bistro Martin’s bistro, kde robia skvelé drinky od výmyslu sveta a varia domácu stravu. Do 15:30 podávajú brunch.
Dali sme si tam polievku, fakt ako od maminky, až si muž objednával ešte jednu a ochutnali sme lievance a vajíčka. Porcie super, čašníčka moc milá, ochotne odpovedala na všetky moje doterné otázky (dokonca mi zisťovala, kde kupovali vázičky, lebo boli pekné) a ceny tiež fajn.
Martin’s Bistro nájdete na Velehradská 4.
Blue Fjord
Dôvod, prečo sa chcú moje deti vrátiť do Prahy, je reštaurácia Blue Fjord. Obchod s čerstvými rybami a morskými plodmi. Tip na ňu som dostala od kamošky a zároveň bývalej šéfky.
Na webe píšu, že si máte stôl rezervovať, no nie je to potrebné. Sedenia tam majú dosť. Funguje to tam tak, že sa postavíte k pultu s čerstvými rybami, ukážete si, na čo máte chuť a aké množstvo si prosíte a oni vám ho tam hneď pripravia.
Megačerstvé, megadobré. Ako prílohu sa dá zvoliť pečené zemiaky (tie sa mi ani neušli, vraj boli božské, alebo šalát z rias- ten som vyjedala zasa ja).
Dali sme si od každého kúsok a poviem vám, toto bolo fakt niečo. Papoušková ryba chutí ako mäso, lovený losos, ktorý je len pár týždňov v roku, čerstvé plody mora, grilovaná chobotnica a žabie stehienka- ja som to musela vyskúšať. 🙂
Dala som si pripraviť len 2 kúsky, ale rýchlo som to oľutovala. Všetci sme sa o to bili. Ak by ste nedeli, že je to žaba, hádali by ste sa, že je to kuracie mäso.
Obsluha bola špičková. Jeden pán sa nás ujal, všetko nám vysvetlil, odporučil a prezradil, že ak nebudeme spokojní, dá nám zľavu 🙂 – ale pochybujem, že by sa to niekomu tu stalo.
Ak ste ryboví, Blue Fjord nájdete blízko pri Orloji na Masnej ulici č.1.
Muzeá v Prahe
Tak som túžila deťom ukázať múzeum bábik a áut… Bola to asi prvá vec na mojom zozname, čo vidieť v Prahe. Na internete o tom píšu viaceré stránky a podľa fotiek to vyzeralo moc príma. Sklamanie ale bolo, že na uvedenej adrese nebolo nič a telefón uvedený na webe nefungoval. Informácie o tom, čo sa stalo, som nenašla.
Za to ale sme videli lego, veeeľa lega.
TIP: Všetky super zážitky v Prahe s deťmi či bez detí sa dajú zakúsiť v Starom meste Prahy.
Múzeum lega
Navštívili sme múzeum lega. Či malí, či veľkí, všetci sme chodili ako Kelišová s pootvorenou pusou v Slunce, seno… Prvé modely, najväčšie modely, model Karlovho mostu a iných svetovo známych stavieb. Dievčenské lego, Harry Poter, Star wars…myslím, že tam je všetko lego, ktoré kedy existovalo. Dokonca som tam našla lego, ktoré som skladala ako malá, presne ten model vesmírnej lode.
So vstupenkami sme dostali aj zľavu do múzea oceľových figurín. Tam sme neboli, z čoho bol muž smutný. Odporúčam pre chlapcov a tatinov- autá a hrdinovia z rôznych filmov.
Múzeum Lega nájdete na Národní ulici 31.
TIP: Prší a vy ste v Prahe? V múzeu lega je veľká miestnosť, kde sa môžu deti zahrať a strávite tam aj hodiny.
Múzeum čokolády a voskových figurín
Do múzea čokolády, ktoré je v blízkosti reštaurácie Blue Fjord, som si chcela nahlásiť trvalé bydlisko. Páááni moji, tam sme mohli jesť čokoládu, koľko sme chceli!
Múzeum čokolády je spojené aj s múzeom voskových figurín a kombinovaná vstupenka sa viac vyplatí. Zároveň sme si kúpili jeden workshop, kde sme si pripravili svoju čokoládu a dostali výklad, ako sa robia pralinky (zasa s ochutnávkou).
História čokolády, reklamy na ňu (och, boli tam aj tie naše staré z detstva), rôzne efekty a teda tie figuríny- s Donaldom Trumpom som sa dohodla, že ho zastúpim nachvíľu v prezidentovaní a vydala nariadenie, že budeme všetci kváskovať. 🙂 Merlin Monroe ma naučila, ako si nechať viať vlasy, s Menšíkom som si dala kávu a zaspievala som si s Kájom.
Na konci každého múzea je vždy obchod, no v tomto som si chcela kúpiť všetko.
Múzeum čokolády Chocotopia a voskových figurín nájdete na Celetská 15.
Múzeum zmyslov
Ak máte už trošku väčšie deti, myslím od 6 rokov, o zábavu pre malých aj dospelých na dllllhú dobu sa vám postará Múzeum zmyslov. Rôzne efekty zamerané na optický klam, čuch, hmat či pohyb.
Pri magických obrázkoch (myslím tie obrázky, na ktoré dlho pozeráte a zrazu tam vidíte niečo iné) sme pozerali hodnú dobu, deti vyskúšali, aké je to ležať na klincoch a lepšie zvládli točiaci sa tunel, ako ja.
V múzeu sa môžete aj vrátiť a obehnuť si to znova, čo moje deti niekoľkokrát využili. Tam sa dá stráviť veľa času. 🙂
Na konci, pred obchodom, je veľa hlavolamov a možnosť odfotiť sa na pamiatku.
My sme sa fotili na telefón, prišla nám drahá pamätná fotka (200CZK).
Múzeum zmyslov nájdete na Jindřišskej ulici 20, opäť bízko Václaváku.
Apple múzeum
Keď sme sa ešte v prvý večer vracali z Výtopny pešo na hotel uličkami starého mesta, náhodne sme objavili Apple múzeum. Všetci sme otvorili oči doširoka, že to chcemeeeeee.
Otvorené majú až do 22:00 a podľa pani pri pokladni to zaberie cca 45 minút. Ale ak máte deti, ktoré nebaví čítať, dáte to aj za 5 minút.
Ako sa vyvíjali telefóny a ich prototypy, prvý počítač, notebook, tlačiarne, príbeh firmy… To bolo veľmi dobré.
Odporúčam všetkým, ktorých zaujíma vývoj počítačov a mobilov pristaviť sa na Husovej ulici 21.
Praha za 45 minút
Pri vstupe do hotela sme dostali zdarma plavbu loďou po Vltave (ubytovaní na aspoň 3 noci dostávajú voucher).
Pre mňa to bol mocný zážitok. Zdarma si môže každý vybrať niečo na pitie a v ponuke bol aj snack- perník alebo nanuk. Malou loďkou s názvom “Vodouš” sme sa plavili po Vltave, na ušiach sme mali jednorázové slúchadlá s výkladom a kapitánka vždy výklad doplnila naprv anglicky, potom česky. Pri zaujímavostiach, napríklad pri záplavách v 2002, dala kolovať aj fotky.
Pikoška: Vedeli ste, že na Vltave sa dalo kedysi korčuľovať? Naposledy zamrzla v 50.rokoch minulého storočia.
Deti sedeli ako prikované a počúvali tiež.
Toto treba absolvovať. 🙂
Lístok sa dá kúpiť na začiatku Karlovho mostu napravo v múzeu. Je tam viac černochov, ktorí vás zastavujú a chcú vás nalákať na plavbu. Vždy som sa im vyhýbala, ale lístok nie je drahý a v cene lístka je aj vstup do múzea Karlovho mostu. Loďky odplúvajú každých 15 minút, netreba si to teda nejako plánovať. Proste prídeš a o chvíľu ideš. 🙂
V mape hľadajte pre unikátnu plavbu loďou Křižovnické námestie 3.
Tipy, čo ešte navštíviť v Prahe a moje postrehy
- Okrem múzea oceľových figurín, ktoré som spomínala vyššie, sme objavili iQport- zážitkový park. Ten sme nestihli, neviem, či je to už pre naše deti, ale viaceré bilboardy naznačovali, že to bude nášup zážitkov. Pôjdeme nabudúce.
- V nedeľu si nezamieňajte peniaze. Je najhorší kurz.
- Vodu sme sa snažili nekupovať. Je príliš drahá. Pri niektorých zastávkach metra (Malostranská) je fontána s pitnou vodou. Napili sme sa a tam sme doplnili vodu do fliaš.
- Pri prechádzkach pod hradom sme objavili Valdštejnskú záhradu, ktorá ponúka nielen pekný pohľad na upravené kroviny, ale aj tieň a lavičky na oddych. Je tam ticho. 🙂
- Na Nerudovej ulici je kopec kaviarní a reštaurácií. My sme sa vždy pristavili pri Múzeu medovníkov, ktoré je spojené aj s predajom medovníkov a netypických vianočných ozdôb.
- Všade, ale fakt všade rozvoniava trdelník. Vyhovoriť to môjmu najmenšiemu bolo neskutočne ťažké. Nakoniec som si povedala, že keď to má byť, nech je to so mnou, nie bezo mňa a natajňáča. Trdelník som mu kúpila aj so zmrzlinou a akousi polevou. Ceny sú všade rovnaké, asi sa predajcovia v Prahe dohodli. Z toho množstva by sa najedli asi aj dvaja. Evidentne bol môj syn veľmi šťastný a spokojný. Ja som si vzala do hlavy, že idem k mamine vypýtať recept na naše trdelníky.
- Odpad- toto ma zaujalo. Majú podzemné kontajnery. To je skvelé. Prosím, mohli by sme ich mať aj na Slovensku?
- Na jednej reklame v metre stálo, že za 800CZK vedia operovať zrak slepému v Afrike. U nás stojí operácia očí cca 2.000 eur. Dá sa to znížiť?
- Pri odchode z Prahy sme sa zastavili v obchodoch- jo, už to u mojich báb začína. Ale nič sme nekúpili. Po prepočte peňazí za danú vec sme si povedali, že kúpime presne to isté u nás lacnejšie.
Náš plán objavovania Prahy:
- Piatok: Amorino- Petřín- večera vo Výtopni- Apple múzeum
- Sobota: Múzeum medovníkov- káva a zmrzka v Amorino- obed v Martin’s Bistro- Múzeum lega- Múzeum zmyslov- večera v talianskej reštaurácii po ceste na hotel
- Nedeľa: Plavba loďou- obed v Blue Fjord- múzeum čokolády a voskových figurín- večera v Il Mulino.
Každý deň sme nachodili 15 – 16 kilometrov, krokomer mám presný. Keď sme boli unavení, sadli sme si na kávu alebo len tak pod strom na lavičku. Nikto nebrblal. Jeden večer som niesla na chrbáte najmenšieho, keď bol už unavený. Inak všetko zvládli. Mocné zážitky v nás prehlušili akýkoľvek pocit únavy. Ten sa ozval vždy až po príchode do hotela.
Či si urobíte 3 – dňový výlet ako my, alebo si vyberiete len niečo z môjho odporúčania, nuda nehrozí. Praha je plná unikátnych zážitkov, ktoré čakajú len na vás.
Naty
POZN.: Ak vás článok zaujal, označte ho srdiečkom na konci tohoto článku. Ďakujem.