Mäsové guľky v paradajkovej omáčke
Nevedela som v rýchlosti, čo uvariť. Tlačil ma čas, bola som hladná a navyše ešte stále v meste. Kúpiť mleté mäso mi prišlo ako super tip, že si po ceste domov niečo z neho vymyslím. Že sa mi ale podaria mäsové guľky v paradajkovej omáčke tak skvele, to som v sebe povyrástla. 🙂
Povinnosti a neexistujúci voľný čas
Aj vy máte niekedy pocit, že ten čas niekto gumuje? Tak rýchlo sa minúty míňajú, že si ich nestíham uvedomovať. A ako na potvoru, čím viac povinností, tým rýchlejšie čas plynie.
Cítila som sa ako stíhačka, ktorá nestíha. Potrebovala som vybaviť v meste viac dôležitých vecí, a pritom stihnúť navariť pre deti. Oni totiž nechcú chodiť na obed do školskej jedálne, chcú jesť doma. Rešpektujem to a z pohľadu výživy som rada, že sa rozhodli takto. Len v niektoré ubehanejšie dni je to trochu pre mňa stres.
Keď máš frmol, zastav sa
Keď som pracovala v hoteli ako barman-čašník, nemala som rada dni, kedy bolo natrieskané, že ľudia nemali ani kde sedieť. Na jednej strane mi to uletelo, na druhej strane bolo náročné na sústredenie pamätať si množstvá objednávok, nepopliesť sa a na nič nezabudnúť.
Bol to skvelý hotel s reštauráciou a kaviarňou, na tú dobu veľmi elegantný, nadčasový, vkusne zariadený. Jedlo bolo tiež „iné“ a nápoje od výmyslu sveta. Mňam 🙂
Raz si kolega všimol, že začínam byť strnulá a už mám dosť. Ľudia čakali na uvoľnenie stola v rade, len aby si mohli sadnúť, nálada bola skvelá a ja som sa nevedela uvoľniť.
Zastavil ma a povedal mi slová, ktorých váhu som si v živote uvedomila až neskôr. Platili nielen pre situáciu, ktorú som vtedy zažívala s množstvom objednávok, ale platia stále na celý život.
Keď nestíhaš, zastav sa. Rozhliadni sa, daj si chvíľu na premyslenie. Uvažuj, ako to urobiť efektívne. Nemaj strach, že niečo teraz stratíš. Naopak. Získaš rozvahu, vďaka ktorej to všetko zvládneš.
Preto som sa teraz zastavila uprostred chodníka a začala zvažovať, ktoré jedlo, aspoň ako – tak výživné, je možné uvariť. Mleté mäso mi prišlo ako vcelku dobrý nápad a v našom mäsiarstve melú mäso aj na požiadanie. Úplne čerstvé. Je super, že takýchto prevádzok je stále viac a vraciame sa späť k tomu kvalitnému, poctivému.
Mleté mäso a dôležité informácie
Vedeli ste, že mleté mäso sa môže pripravovať iba z väčšieho kusu mäsa, ktoré musí byť čerstvé? V žiadnom prípade sa nesmie mlieť zmrazené mäso. Nakrájané na kocky sa pomelie na mlynčeku a spotrebovať by sa malo ešte v tej daný deň. Veľká časť mäsa totiž prichádza do konktaktu so vzduchom, a preto je jeho čerstvosť veľmi krátka.
Mäso musí byť neutrálnej vône, farba musí byť tmavoružová až červená a určite nesmie byť obschnuté.
Aj preto je úplne najsamlepšie, keď si môžeme mäso pomlieť sami tesne pred tepelnou úpravou.
V prípade, že by sme chceli zmraziť mleté mäso a výrobky z neho, je to možné na dobu 6 mesiacov tak, aby vzduch nebol v mäse ani do neho nevnikal. Pri rozmrazovaní dbáme na veľmi pomalé rozmrazovanie v chladničke, nie na linke pri izbovej teplote.
Príprava mletého mäsa je veľmi jednoduchá a rýchla. Prináša do kuchyne veľké množstvo kreatívneho využitia. Či už do omáčok (boloňská omáčka), fašírok, ako plnka do cestovín či koláčov (mäsový závin), alebo rôzne tvary pri pečení vo formičkách (sekaná).
Mäsové guľky v paradajkovej omáčke u nás doma
Vbehla som teda do mäsiarstva a dala si zomlieť mäso. Len som poprosila o nejaký kúsok šťavnatého mäsa.
Ako mi oči blúdili po obchode, čo tam ešte majú, zrak mi zavadil o eidam. Júúúú, vtom svetielko a mala som hotové jedlo pred očami- malé mäsové guľky s kúskami eidamu, ktorý sa rozplýva na jazyku. Než to bude hotové, uvarí sa k tomu ryža (na domáce cestoviny teraz nemám čas).
A tak aj bolo. Ryža sa už varila, mäso som ochucovala, keď už prišli moji hladoši domov. Že som to nestihla? Nevadí, aspoň mi pomôžu. Guľky sme urobili spolu raz – dva a tri – štyri boli hotové. 🙂
Odfotila som ich aj na stories na instagrame ako tip, čo variť. Neplánovala som recept spísať, no keď ešte aj po mesiaci písali ľudia, že si spomínajú na guľky s eidamom… Uvarila som ich znova s tým, že vám ho napíšem, aby bol dostupný pre všetkých, kedykoľvek ho budeme potrebovať. 🙂
Moje poznámky k receptu Mäsové guľky v paradajkovej omáčke
- Do mäsa použime eidam s obsahom tuku 45% v sušine. Má správnu textúru, do mäsa prináša jemnosť a podporuje šťavnatosť.
- Cibuľu používam najradšej banánovú šalotku. Je sladšia, nie až taká prenikavá a keď ju použijem, len ju nakrájam nadrobno. Samozrejme, dá sa použiť aj klasická cibuľa. V tom prípade ju rozmixujem na kašu. Stratí sa tam úplne a jedlo príjemne zahustí.
- Koreniny- všetky, ktoré sa hodia k mäsu, šup tam s nimi. Na úplný základ postačí červená paprika, rasca, soľ a čierne korenie. No napríklad kurkuma či senovka prinesie do jedla nielen ďalší chuťový vnem, ale aj stráviteľnosť a plus pre naše zdravie. 🙂
- Čerstvé oregáno sa mi osobne osvedčilo viac ako sušené. Mám rada jeho sviežu, nevtieravú chuť. Aj na oko urobí v guľke pekný kukuč.
- Platí pravidlo, že čím menšie guľky, tým sa skôr urobia. Ale je s nimi väčšia piplačka. Túto úlohu prenechajme deťom- tie takúto robotu zbožňujú. 🙂
- Na paradajkovú omáčku používam passatu, domáci pretlak alebo domáci kečup. Podľa chuti a možnosti komory. 🙂
- Ako prílohu si zvoľme čokoľvek, aj chlebík je super. 🙂
- TIP na obmenu- urobte guľky bez paradajkovej omáčky a podávajte s džemom a zemiakmi- domáca verzia guliek z ikey. 🙂
- Množstvo je pre 5 veľkých hladošov.
***MÄSOVÉ GUĽKY V PARADAJKOVEJ OMÁČKE***
Potrebujeme:
750 g mletého mäsa
80 g eidamu
passatu, paradajkovú pretlak alebo domáci kečup
1/2 bielej cibule
soľ, čierne mleté korenie
čerstvé oregáno
červenú mletú papriku, kurkumu, senovku… (koreniny, čo dom dal k mäsu)
olivový alebo iný rastlinný olej (hrozienkový je super)
voda na zriedenie pretlaku
Postup:
Mäso dáme do misy. Eidam nakrájame na malinké kocky a pridáme k mäsu spolu so soľou, koreninami a oregánom.
Do malej misky nastrúhame najemno cibuľu (skvelý tip je rozmixovať ju v sekáčiku s nožom v tve „S“)
Množstvá korenín sú individuálne a tu ide skôr o prax kuchára, koľko osoliť, okoreniť zmes tak, aby bola presne podľa vašej chuti. Osobne sa držím pravidla, že na tanieri ľahšie dosolím, dochutím, ako naopak.
Zmes poriadne premiešame, aby bola rovnomerne okorenená a osolená.
Do malej misky napustíme vodu. Tam si v prípade potreby namočíme ruky, aby sa nám guľky ľahšie tvarovali.
Dáme sa do tvarovania. Veľkosť guličky je asi ako kopčitá čajová lyžička. Čím menšie, tým prácnejšie, ale zasa sa rýchlejšie urobia. Zvyknem urobiť veľkosťou asi ako dobre známe guľky z ikey.
Pri tvarovaní sa snažíme eidam skôr skryť dovnútra gulôčky, aby ostal uzamknutý vo vnútri a nerozpúšťal sa pri restovaní. Vytvarované guľky ukladáme na tanier.
Veľkú panvicu rozohrejeme, pokvapkáme jemne olejom a pripravené mäsové guľky orestujeme. Necháme ich len tak voľne na panvici, moc s nimi nehýbeme, nech sa nerozpadnú. Stačí len pohŕkať sem – tam panvicou. Budú sa samé otáčať.
Povrch gulôčok chytí krásne zlatistú chrumkavú kôrku. To je čas, aby sme pridali cibuľu, zľahka premiešali a zaliali paradajkovým pretlakom. Podľa potreby dolejeme vodu, aby boli guľky takmer ponorené v omáčke.
Stiahneme plameň a necháme 5 – 10 minút prebublávať. Panvicu je vhodné mať mierne zakrytú. Tak sa bude omáčka trochu redukovať a zvýraznia sa chute. (A omáčka nebude prskať von.)
Následne omáčku podľa potreby dochutíme. A máme hotovo. 🙂
S ryžou, cestovinami, zemiakmi alebo aj len s krajcom poctivého chleba. Toto je mňamotka. 🙂
Dobrú chuť!
TIP: Hľadáte ďalšie rýchlovky do kuchyne pre úsporu času? Vyskúšajte Oklamané rizoto, alebo úžasný Šošovicový dhal.
POZN.: Zaujal vás recept? Označte ho srdiečkom na konci tohoto článku. Ďakujem. 🙂