Parené buchty podľa starenky

Parené buchty sú najlepšou spomienkou na detstvo, keď som ako malá poslúchala a mohla som si vybrať, čo mi starenka uvarí. Vždy s láskou a chuťou pripravila jedlo, ktoré zahrialo aj na srdci. Spomienka na ňu a jej láskavosť v parených buchtách. Kváskových.

Parené buchty- kde sa vzali?

Bochníčky naplnené niečím vynikajúco sladkým a uvarené na pare. Posypané makom, strúhankou, kokosom, grankom či kakaom s cukrom. Poznáte to aj vy tak?

Na ich prípravu sa najlepšie hodí hrubá múka, ktorá je pre varenie a parenie cesta najlepšia. Dodáva jedlu pevnosť, vo vnútri pri správnom postupe nechýba jemnosť a nadýchanosť.
Parené buchty z hladkej múky by teda neboli veľmi dobrou voľbou…

Zamýšľam sa nad tým, ako asi vznikli parené buchty? Je to vlastne cesto na knedle, ktoré sa vytvaruje ako buchty, no paria sa opäť ako knedle.
Predpokladám, že v tom budú mať prsty vynaliezavé maminky dávnych čias, keď nebola po ruke čokoláda a iná mlsotina. Kto sa chcel zavďačiť niečím dobrým, koláče a sladké jedlá boli top.

Parené buchty však boli veľmi vyhľadávané na trhoch a jarmoch. Na nete sa označujú ako múčniková špecialita českej a viedenskej kuchyne. (Bavorsko sa tiež pridalo.)
Pravé viedenské parené buchty sa líšia od tých našich veľkosťou a sú krížencom medzi našimi buchtami a dukátovými buchtičkami. Po uparení sa prelejú vanilkovým krémom a posypú makom.

Foto: zdroj wikipedia.org

Parené buchty a ja

Moja starenka (tak sme jej totiž všetci hovorili) bola majsterka v kuchyni. Aj z ničoho urobila hostinu. Jej tajnou prísadou bola láska. 🙂
Každé jedlo od nej bolo super úžasné. No za odmenu sa pre mňa robili vždy buchty na pare. Kopec lekváru a posypané tak makom, že aj rýľ by mohol najprv kopať, aby sa dostal k nadýchanej buchte. 🙂

Jediné, čo mi vadilo, boli buchty plnené marhulami. To bolo ako za trest. Mne to tam vôbec nepasovalo. Marhule chcem v koláči, kde dodajú sviežosť a trochu kyslosť. Parené buchty chcem sladučké ako ranný prebúdzajúci božtek. Dodnes to tak mám. 🙂

Starenka tu už so mnou fyzicky nie je veľmi dlho. Z neba pozerá na moje vymýšľaniny a s miernou nervozitou sa teším, až sa jej raz spýtam na jej názor. 🙂 Ale je tu so mnou stále vďaka receptom, ktoré ma naučila.
A preto, keď mám slabú chvíľku a taaak by sa mi hodilo jej vrúcne objatie, varím presne ako ona.

Vykašlem sa na rôzne múky a beriem tie klasické. Mám jedinú úpravu- volím kvások ako kypridlo. 🙂

Moje poznatky z receptu Parené buchty podľa starenky

  • Cesto má byť krásne vláčne a pružné. Nech použijeme akúkoľvek značku múky, pridŕžajme sa cesta, ktoré nám samo najlepšie povie, koľko mlieka cesto potrebuje.
  • Predpokladom dobrého doladenia pomerov je teda ručné miesenie. Ak máme doma kuchynský robot alebo mixér s hnetacími hákmi, pokojne ich využime v náš prospech. Nechajme, nech odvedú tú hlavnú prácu. Následne cesto vždy domiesme ručne.
  • Ak potrebuje cesto pridať múku, lebo je riedke a dosť lepivé, teraz- pri miesení je tá naj chvíľa na zapracovanie ďlašej múky. Neskôr už to nie je žiaduce.
  • Príliš voľné cesto môže spôsobiť, že sa buchty pri parení rozlejú.
  • Čím viac plnky dostane dnu, tým pre naše chuťové poháriky a pôžitok z jedla lepšie. Pozor však, aby za dali poriadne uzatvoriť.
  • Na plnenie sú vhodné hustejšie plnky. Redšia plnka môže cesto pri parení roztrhať.
  • Parené buchty sa tvarujú presne tak isto, ako obyčajné pečené buchty.
  • Na 1 cm priemeru vyrojeného kolieska počítame 1 minútu parenia. Teda ak vykrajujeme kolieska s veľkosťou 8 cm, buchty paríme 8 minút.
  • Dbáme, aby v hrnci bola stále voda. V prípade potreby dolievame.
  • Ihneď po vytiahnutí z pary buchty potrieme tukom– rozpusteným maslom alebo olejom a posypeme posýpkou. Inak by sa ich povrch mohol zdrcnúť.
  • Najlepšie chutia ešte teplé.
  • Cesto sa dá použiť na knedľu. V tom prípade pridáme viac soli (1,5-2 ČL a uberieme z cukru 1-2 PL). Cesto pripravíme podľa receptu, rozdelíne ho vo finále na dve časti, dve knedle. Podľa osvedčeného receptu môjho svokra dáme variť do viracej vody na strednom plameni presne 18 minút. Vytiahneme popicháme špajdľou a potrieme tukom. Najlepšia knedľa. 🙂
  • Máš pšeničný tuhý kvások, tzv.lievito madre? Recept na parené buchty s lievito madre: 150g lievito madre, 500g hrubej, 250g mlieka, 1 vajce, 3 PL cukru, 1 ČL sladu, 3 PL oleja, štipku soli> postup klasický, ako pri iných cestám s LM. 🙂 (ak by dačo, napíšte mi mail, rada poradím)

káva

***PARENÉ BUCHTY PODĽA STARENKY***

Foto: Parené buchty s makom

 

Na štartér potrebujeme:
150 g pšeničnej hrubej múky
140 g vody
1 PL materského kvásku

  • Suroviny spolu premiešame v miske, prekryjeme fóliou a necháme na linke vykvasiť 9-12 hodín, alebo do zdvojnásobenia objemu.

Následne potrebujeme:
350 g pšeničnej hrubej múky
110 g mlieka
1 vajce
3 PL cukru
1 ČL sladu (pre správnu nadýchanosť, kúpite v mojom eshope)
3 PL oleja
1 – 2 ČL soli (podľa toho, či robíme buchty alebo knedľu- viď poznámky vyššie)

Ďalej potrebujeme:
džem, lekvár, marhule…- náplň
mletý mak s cukrom, granko, kakao s cukrom, karob, mleté orechy…- posýpku

Postup:

K vykvasenému štartéru pridáme ostatné suroviny (soľ a tuk úplne nakoniec) a vymiesime vláčne, ale pevné cesto, ktoré sa pekne odliepa od stien misy aj od ruky.
Vymiesené cesto necháme v miske, prekryjeme ju fóliou a necháme 2 – 3 hodiny na linke kvasiť.

Foto: cesto na parené buchty pred kvasením

Po hodine kvasenia cesto postláčame, aby sme vypudili bublinky.

Foto: cesto na parené buchty po vykvasení

Následne dáme vykvasené cesto na mierne pomúčenú pracovnú dosku a vyvaľkáme ho na hrúbku cca 1 cm.

Z cesta vykrajujeme 8 cm kolieska. Do stredu každého kolieska dáme náplň.
Náplň zabalíme do cesta spôsobom, že všetky kraje cesta zlepíme spolu na jednom mieste. Vznikne nám malá guľa.

Foto: plnenie a tvarovanie

Vytvarovanú buchtu máme na pomúčenú dosku, aby sa neprilepila.
Takto spracujeme celé cesto. Nakoniec všetky buchty prekryjeme fóliou

Buchty necháme ešte 1 – 1,5 hodiny kvasiť. Zväčšia sa o cca 1/3 svojho objemu.

Do hrnca si dáme variť na dno vodu. Umiestnime doň parák a v momente, keď už voda vrie, potrieme parák olejom.

Vykvasené buchty dávame na parák asi s 4- 5 cm odstupom.

Foto: parenie buchiet

Zakryjeme pokrievkou a necháme pariť 8 minút. (V prípade, že má pokrievka dierku na odvádzanie pary, zaplníme ju kúskom cesta.)

Foto: uparené buchty

Po uparení vyberieme buchty z hrnca a ihneď potrieme tukom. Následne posypeme posýpkou.

Foto: Parené buchty s makom

Dobrú chuť!

TIP: Vyskúšajte parené buchty so špaldovou múkou. Aj tie prekvapia svojou super chuťou.