Pizza rožky
Rána bývajú kľúčové pre náladu celého dňa. Nie vždy vieme, či chceme jesť a aké jedlo si na raňajky pripravíme. Ak mávate dni, kedy sa vám nechce nič pripravovať, buďte predvídaví a vopred si pripravte skvelé jedlo do ruky. Pizza rožky sa hodia na raňajky bez prípravy, desiatu, alebo aj večeru. Patria medzi recepty, ktorými rozmaznávam svoje deti (aj seba).
Píšem, lebo chcem motivovať
Už viackrát sa mi stalo, že som bola konfrontovaná s dĺžkou mojich blogových príspevkov. V pozitívnom slova zmysle. Moje články, príbehy či vzdelávacie okienka v stravovaní sa pred samotným receptom si nechávate na čítanie do postele či ako relax. Pre mňa je to veľká česť! Dovolíte mi, aby som vám svojimi myšlienkami spríjemnila chvíľu.
Aj pre mňa sú niekedy články dlhé. 🙂 Hlavne, čo sa týka opravovania chýb! Trpím autorskou slepotou, prehliadnem chyby. Aj keď mňa vždy označovali za najlepšieho žiaka pravopisu. 🙂 Rozdiel je však písať diktát ako stroj, alebo rýchlo zachytávať plynúce myšlienky na klávesnici.
Nechcem receptár, ale ukázať na potrebu vzťahu ku kvalite jedla a života
Keď dohľadáte moje dávne blogy, boli to skôr recepty. Pár úvodných slov a hotovo, hneď recept. Ale počkať, to ja nechcem. Ja chcem svet motivovať, presvedčiť ho, že sa oplatí vyskúšať daný recept. Nielen pre peknú fotku, ale niekedy pre príbeh, ktorý v sebe jedlo nesie. Alebo svetu ponúknuť usvedčujúce informácie, aby jedlo vyskúšali.
Povedala som si, že budem písať inak. Zakrátko som sa v zahraničnej literatúre venovanej blogerom dozvedela, že to je vlastne ozajstné blogerstvo. Nie písať receptár. Ale dať jedlu príbeh.
Písať príbehy, ktoré roztancujú srdce, uvoľnia myseľ, potešia oko a povedú krok za krokom k zdarnému koncu.
Tentokrát trochu inak
Dnes budem výnimočne kratšia. Nejdem písať nový recept. Idem vám ponúknuť obmenu, občerstvenie, nový nápad.
Pizza rožky. Robila som totiž klasické rožky. Vždy robievam dvojnásobnú dávku. Lebo tých 10 kúskov z jednej dávky akoby som nerobila- tak rýchlo zmiznú. Poznáte to? 🙂
No mala som šunku, ktorú bolo treba spotrebovať a ani neviem, ako sa to celé zomlelo, urobila som pizza rožky.
Deti sa ma prišli z izby spýtať, či robím pizzu a foto upečených rožkov bez akéhokoľvek stylingu vyvolalo na instagrame veľké ovácie. Veľa ľudí chcelo recept vyskúšať a odozvy boli iba pozitívne.
Každý sa pýtal na presný návod, a tak zachytávam postup tu v blogovom príspevku pre každého, kto si chce užiť chuť pečiva v novom šate.
***PIZZA ROŽKY***
Potrebujeme:
cesto na naše obľúbené pečivo
plátky kvalitnej šunky (množstvo podľa kusov, viď v postupe)
eidam na plátky (najlepší je 45% tuk v sušine)
kvalitný kečup (najlepšie domáci)
sušené oregáno
Postup:
Pripravíme si cesto obvyklým spôsobom. Cesto vyberáme podľa obľúbenosti. Je jedno, aké zvolíme. Hlavne, nech je pečivové. U nás fičí najčastejšie cesto na biele rožky podľa knihy Kváskovanie 1 alebo cesto na sezamové kaiserky z kvásku.
Vykvasené cesto po prvej dobe kvasenia rozdelíme na požadovaný počet kusov. Nejde tu o presné počty. Čím viac cesto rozdelíme, tým budú pizza rožky menšie, ale bude ich viac. Osobne rozdeľujem na 8 alebo 10 častí.
Rozdelené kúsky cesta premiesime v rukách, vytvarujeme bochníčky. Necháme ich cca 5 minút odležať. Zatiaľ si po sebe upraceme- umyjeme misu, lebo umývať misku po zaschnutí cesta je trest na druhú.
Z bochníčkov vytvarujeme klasické rožky– bochníček valčekom na cesto rozvaľkáme na trojuholník a zrolujeme od najširšieho konca k najužšiemu. Vytvarovaný rožok uložíme na papier na pečenie, na ktorom sa budú pizza rožky piecť.
TIP: Rožky sa najlepšie upečú, ak sú pečené na rozpálenom plechu (alebo kameni). Aby sme vedeli, ako vytvarované rožky ukladať na papier na pečenie (aby sa potom zmestili na plech), pod papier na pečenie dáme dosku na krájanie alebo vystrihnutý kartón vo veľkosti plechu. Vďaka tomu prenesieme pizza rožky ľahko do rúry na rozohriaty plech.
Takto spracujeme všetky bochníčky. Rožky prekryjeme hlbokým plechom otočeným hore dnom, aby sme zabránili obschnutiu cesta. Môžeme použiť aj potravinársku fóliou alebo iný neprievzdušný materiál.
Necháme finálne vykvasiť tak, že vidíme evidentný nárast do objemu. Čas sa ťažko stanovuje- aké je to cesto, aká je kvalita kvásku, použitej múky, miesenia…. Preto je dobré sledovať nie čas, ale nárast do objemu.
Tesne pred vykvasením cesta dáme rozohriať rúru na 250’C s tým, že do stredu rúry umiestnime plech alebo povrch, na ktorom budeme pizza rožky piecť. Plech na zaparenie netreba, pečú sa bez zaparenia.
Rožok pomocou žiletky pozdĺžne v strede rozrežeme s hĺbkou asi 5 mm.
Vytvorí sa nám jamka. Do nej dáme 1 ČL kečupu. Kečup zľahka posypeme sušeným oregánom (to odporúčam určite nevynechať).
Následne položíme plátok šunky a nakoniec plátok syra.
TIP na obmenu: Vynechajte šunku a urobte si vege verziu. Do kečupu pridajte trochu olív a bašta bude na svete. 🙂
Pripravené pizza rožky prenesieme do rúry a teplotu stiahneme hneď na 230’C. Pečieme cca 20 minút, v závislosti od rúry.
Upečené pizza rožky vábia zapečeným syrom. Podľa kvality pečiaceho povrchu je pečivo zospodu zlatistej farby (najmä pri pečení na kameni sú rožky obzvlášť mňam).
Necháme vychladnúť na mriežke. Alebo radšej pod mriežkou so zámkom, aby neboli fuč skôr, než vychladnú. 🙂
Po vychladnutí môžeme dať do mrazničky a mať zásobu- kdyby náhodou. 🙂
Dobrú chuť!
POZN.: Zaujal vás recept? Označte ho srdiečkom na konci článku. Ďakujem 🙂
TIP: Netreba kváskovať na to, aby ste si urobila doma svoje pizza rožky.
Použite recept na rožky z droždia a pochutnajte si tiež. 🙂 Ak hľadáte špaldové pečivo ako základ na tento recept, zapletanky vás uchvátia. 🙂