Zapletanky

Raňajky a desiata pre deti sú častou dilemou rodičov. Komu by sme dali to najlepšie z najlepšieho, ak nie svojim deťom? Presne toto riešim aj ja každý deň. Deti nechcú stále len rožky. Chcú kreativitu na tanieri. Preto vzniklo toto pečivo. U nás veľmi chcené a obľúbené. Samé deti si ho pomenovali zapletanky.

Tvar pečiva je veľmi dôležitý

Zistila som, že tvar zohráva ohromne dôležitú úlohu. Aj keď jeme zložením ten istý pokrm, len máme iný vizuál, myslíme si, že jeme úplne iné jedlo. Nielen v pečive, vo všetkom.
Raz som pripravovala rožky. Všetko už pripravené, už sa hrám s cestom, keď deti zakričia, že ony si rožky neprosia. Že by radšej žemličky alebo bagetky. S údivom som len pokrútila hlavou a cesta zmotala do ich požadovaného tvaru- vraj úplne geniálne žemličky a bagetky. 🙂

Rovnaké suroviny – rovnaké cesto – iné zmotanie – iný produkt.

Zo skúsenosti viem, že to tak má veeeeľa ľudí. Hold, potvrdzuje sa, že jeme aj očami.

Voľba menšieho zla

Veľakrát sa ma ľudia na kurzoch pýtajú, prečo pracujem s bielymi múkami. Veď keď v kváskovaní nie je problém s kyselinou fytovou, nemusím sa obávať, že by robila šaparatu v našom trávení viazaním vápnika, horčíka, železa či zinku.
Áno, je to tak. No moje deti chcú tie biele rožky z obchodu.

Dobre viem, že zakázané najviac chutí. Netúžim po tom, aby chodili natajňáča do supermarketu a cpali sa hlúposťami, len aby som to nevidela. O toto mi naozaj nejde.
Ak chcú biele pečivo, ok. Urobím ho pre ne v čo najlepšie kvalite. Nabudúce to vykompenzujem celozrnnými lievancami, chlebom s pohánkou či koláčom s viacerými múkami. (Raz sa mi podarilo do nich skryť 100 g celozrnnej špaldy a neprotestovali- hihihi 🙂 Ale pst.)

Zapletanky u nás doma

A tak vznikli tieto zapletanky. Deti si pýtali niečo iné, ako už poznané pečivo. Chceli iný zrakový podnet, no stálu plnú, sýtivú a zároveň jemnú chuť pečiva.
Zobrala som lepšie stráviteľnú špaldu, pridala k nej krémovú chuť masla, výhody poctivej masti, kvásku, soli a sladu.
Každá surovina má v receptúre opodstatnenie. Spolu vytvárajú základnú chuť malého kúska cesta.
Okamžite sa zo zapletaniek stala vítaná desiata do školy.

desiata

Posypané celým makom majú zemitý nádych, ktorý z nich robí delikatesu.
Robím automaticky už dvojitú dávku. Neustálym pečením som na nich vychytala muchy, ktoré vám teraz môžu pomôcť k upečeniu lahodných, nadýchaných, skrátka suprových zapletaniek.

Moje poznatky k receptu Zapletanky

  • Na vláčnosti cesta pridáme, ak múku, ktorú pridávame k štartéru, preosejeme.
  • Maslo a tuk zohrávajú svoju úlohu. Tradičná a poctivá masť dá zapletánkam dlhšiu vláčnosť a maslo pridá na smotanovej chuti.
  • Aby boli zapletanky nadýchané, je potrebné cesto poriadne vymiesiť. Najlepšie to ide priamo na kuchynskej linke.
  • Doprajme cestu počas prvej doby kvasenia dostatočne dlhý čas na prekvasenie. 2 hodiny stačia, no 3 hodiny nám prinesú oveľa lepšiu chuť, nadýchanosť a stráviteľnosť.
  • K tvarovaniu zavolajme deti. Nemajú čo pokaziť a ich pocit, že aj ony sa pričinili o vznik pečiva im dodá pocit dôležitosti.  A to buduje sebavedomie 🙂
  • Cesto je úplne geniálne. Takto dáme svojim stravníkom ľahko stráviteľné jedlo. Navyše, v príprade, že sa zapletanky zunujú, stačí cesto vytvarovať do iného tvaru a môžeme mať zasa pre zmenu žemličky, bagetky, alebo aj rožky. 🙂
  • Pri finálnom kvasení nemusíme mať obavy z toho, ako snímeme zo zapletaniek fóliou bez toho, aby sme ich tvar poničili. Fólia ide ľahko odstrániť.
  • Mak na povrchu cesta nie je povinný. Možno ho nahradiť celou rascou, sezamom, alebo ich nechať bez posypania.
  • Ak nemáme doma sádzaciu lopatu na prenesenie zapletaniek na vyhriaty plech, výborne nám poslúži aj tvrdší kartón či doska na krájanie zeleniny vo veľkosti plechu (ikea také má).
  • V prípade, že obľubujeme úplne mäkkú kôrku na pečive, po vytiahnutí z rúry ich premiestnime na mriežku a prekryjeme utierkou.
  • Z uvedeného množstva nám vznikne 8 zapletaniek.

***ZAPLETANKY***

zapletanky detail

Na štartér potrebujeme:
166 g špaldovej hladkej múky
166 g vody
1 PL materského kvásku
Suroviny spolu zmiešame v mise, prekryjeme fóliou a necháme pri izbovej teplote prekvasiť 9 – 12 hodín.

vykvasený štartér

Následne pridáme:
334 g špaldovej hladkej múky
90 g vody
20 g masla
20 g masti
1,5 – 2 ČL soli
1 ČL jačmenného sladu

Postup:
Múku si najprv preosejeme. Až potom pridáme všetky ostatné suroviny so štartérom.
Vymiesime vláčne, poddajné, nelepivé cesto. Na povrchu je krásne hladké a naše ruky sú čisté.

vymiesené cesto

Takéto cesto dáme do misy, prekryjeme fóliou a necháme 3 hodiny prekvasiť. Cesto viditeľne zväčší svoj objem. Počas tejto doby kvasenia nie je potrebné cesto prekladať.

Následne si premiestnime na pracovnú dosku cesto. Rozdelíme ho stierkou na cesto na polovicu. Každú polovicu rozdelíme opäť na polovicu a ešte raz napolovicu. Tak, aby nám vzniklo 8 rovnako veľkých kúskov cesta.

Každý kúsok cesta premiesime v rukách a vytvarujeme do malého bochníčka. Tie necháme cca 5 minút oddýchnuť, aby sa nám s nimi lepšie pracovalo.

Následne bochníčky po jednom tvarujeme nasledovne:
Bochníček rukou rozvavaľkáme na valček. Stierkou na cesto ho pozdĺžne rozdelíme na polovicu s tým, že koniec necháme spojený.
Dva valčeky okolo seba obtočíme. Koniec poriadne stlačíme a zlapetanku dáme na papier na pečenie.

tvarovanie zapletaniek

Takto spracujeme všetky bochníčky. Hotové ich prekryjeme fóliou a necháme fináne 2 – 3 hodiny vykvasiť.

Rúru si vyhrejeme na 250´C s tým, že od začiatku dáme zahrievať do stredu rúry plech, na ktorom budeme zapletanky piecť a na dno rúry umiestnime plech/nádobu na zaparenie, t.j. vyliatie vody.

Z vykvasených zapletaniek odstránime fóliou, postriekame ich rozprašovačom a posypeme makom.

Pomocou sádzacej lopaty ich prenesieme na vyhriaty plech a do spodného plechu vylejeme 1 hrnček vody. Voda sa premení rýchlo na paru, ktorá pomôže zapletankám zdvihnúť ich do výšky a nadýchať ich.

Pečieme 10 – 15 minút, v závisloti od rúry. Krásna hnedá farba povrchu je znamenie, že sa už pýtajú von.

Po vytiahnutí plechu upečené zapletanky rýchlo postriekame opäť vodou. Premiestnime ich na mriežku a necháme vychladnúť.

zapletanky na raňajky

Dobrú chuť!

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
Summary
recipe image
Zapletanky
Naty
Published On
Preparation Time
Cook Time
Total Time
Average Rating
4.51star1star1star1star1star Based on 53 Review(s)
176

8 comments

  1. Dobrý deň prosím Vás bolo by možné pridať do cesta aj celozrnnú špaldovú múku? Ak áno koľko hladkej a koľko celozrnnej špaldovej múky by ste dali? ďakujem za odpoveď

    1. Dobrý deň, Mirka, áno, je to možné, v každom recepte môžeme časť múky nahradiť celozrnnou. Množstvo je len na vás a vašich chuťových preferenciách. Čím viac celozrnnej múky dáte, tým viac vody treba navyše uliať. Presné množstvá tekutiny ale neexistujú, každá múka má svoje špecifické pekárske vlastnosti. Najlepšie je pripravovať cesto citom a pohľadom, ako ro robievali naše babičky. Volila by som určite na jemno zomletú, v pečive sa robustná celozrnná veľmi nehodí(aj keď niekomu môže práve taká chutiť).
      Ak s celozrnnou v pečení začínate, nahradila by som 10% váhy múky. Nech sa darí 🙂 Naty

  2. Dobrý deň, chcela by som sa spýtat na štartér. Podľa fotky vidím, že to bol asi skôr ražny kvasok. Pokial by som použila lievito madre, tiež tam ide do štartéra len 1 PL alebo by ste potom dávali 166g? (Tak som doteraz bola zvyknutá, koľko muky, toľko LM alebo naopak ?). Dakujem veľmi pekne za odpoved!

    1. Dobrý deň, Monika, používam len ražný kvások, ak je recept s tuhým pšeničným kváskom, v recepte je označený ako “LM” alebo “lievito madre”. Pre pretransformovanie máte viacero možností a spôsobov. Najjednoduchšie je prdať 2-násobné množstvo LM ako píše recept a postupovať presne podľa neho. Nech sa darí 🙂

  3. Dobrý deň, zápara ostáva v rúre po celú dobu pečenia, alebo sa vyberá ako pri pečení chleba? Ďakujem

  4. Ahoj Naty, vyskúšala som tvoj recept na zapletanky zo zápisníku ,,Moje kváskovanie”, ale nepodarili sa. Po upečení boli veľmi ťažké, hutné :-/ V podstate každý môj pokus o pečivo bol taký. Chlebíky sú pritom pekné, ale pečivo sa vôbec nedarí. Môže byť problém v múke/kvásku? Napr. štartér z polohrubej múky je taký ťažký, má síce bublinky napovrchu a pri plávajúcom teste pláva má taký byť? Už som bezradná. Ďakujem za radu/pomoc. Pekný deň

    1. Krásny deň, Renátka, pochopiteľne, že vás to hnevá a cítite sa bezradná. Mám to tiež za sebou, chápem tomu úplne dokonale. 🙂 aj preto robím kurzy kváskovania zamerané na pečivo, kde ideme na konkrétne tipy, ako s cestom pracovať, aby pečivo bolo jemné a nadýchané.
      Ťažko určiť, kde nastáva chyba. Možno ich je viac a nabaľujú sa na seba. Odporúčam zamerať sa na dobu po miesení- predĺžiť ju tak, aby bolo cesto dostatočne nakyprené.
      Snáď aspoň takáto pomoc posunie vpred. Nech sa darí 🙂
      Naty

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *