Plnené tvarohové hrebene

Vziať si do ruky som malý kúsok šťastia, ktorý nadchne naše chuťové poháriky, nám urobí deň krajším. Možno nás aj prenesie v myšlienkach do kuchýň našich babičiek. Na také som mala chuť. Upiekla som si plnené tvarohové hrebene z tradičného kvásku a úsmev zdobil moju tvár.

Láska v kuchyni

V kuchyni som sa našla. Možno trochu neskôr a z donútenia, že som rodič. Ale varenie a pečenie mi ponúka ohromný relax, potom radosť a pri servírovaní spokojnosť.

Blogerka Naty v kuchyni
Naty

Asi to bude dané celé materstvom. Všimla som si totiž (a teda je to len moja dedukcia, keď tak ma opravte), že žena po druhom pôrode začne piecť. Zväčša sú to torty. Och, koľko kamarátok a známych začali piecť na materskej narodeninové torty a nie jedna to pretavila potom do reálneho biznisu.

Možno je to dané finančnou situáciou. Materská zmizne “v plienkach” a účty spolu so žitím musí vykryť jedna výplata.
Zároveň je to, podľa mňa, niečo psychologické. Podvedomá potreba vedieť a cítiť, že keď urobím toto a hento, spojím tieto dve veci, vznikne zaručený výsledok, z ktorého mám radosť.
Lebo výchova je dlhodobá, nevidíme výsledky a ak aj áno, nevyvolajú v nás častokrát chuť skákať od radosti a tlieskať pritom. 🙂 Ale pri takej vydarenej torte, alebooooo chlebe- to si aj vyskočíme, nie? 🙂

Prečo piecť?

Urobte si kváskovú pizzu podľa Naty a preneste sa chuťou do Talianska
Jednoduchá kvásková pizza- pomúčenie pracovnej dosky, piecť sa oplatí

V receptoch sa rada utiekam do detstva. To sa asi nedalo nevšimnúť, kto ma trochu pozná a číta moje riadky. 🙂 Čas, keby život nebol jednoduchší, ale s pokorou a odhodlaním ho moji rodičia a starenka zvládali deň za dňom. “No čo, to je život, musíme ísť ďalej.” “Neboj, žiadna kaša nie je taká horúca.” “No čo už narobíš. Treba vstať a ísť ďalej.” A iné ich heslá na posmelenie v ťažších časoch.
S úžasom spomínam na starenkin pokoj a rozvahu a snažím sa tomu priučiť.

Ja som totiž výbušná, náladová, všetko hneď hŕŕŕ riešiť, oči vypleštené a pomoc!, zachráňte ma. 🙂
Pokoj a rozvahu nachádzam v pečení. Učí ma zastaviť, nájsť rozvahu, zbaviť sa instantnosti a povrchnosti života.

Fascinuje ma, ako sa spájajú suroviny a stačí len malililinkatá zmena a vznikne niečo iné. “A čo by sa stalo, keby…? “Prečo…?” Čím viac rozpitvávam recept a suroviny, tým viac ma to fascinuje.

Plnené tvarohové hrebene sú jednoduché na prípravu a báječné na chuť
Plnené tvarohové hrebene

Úloha opačná

A tak pripravuje jedlá z detstva. To, čo dobre poznám, aby som prežila pocity spokojnosti, lásky, prijatia, bezstarostnosti dieťaťa.

Niekedy urobím recept opačne. Na základe požiadaviek. Vymenujú mi suroviny a ja mám z nich vytvoriť jedlo. Najlepšie také, ktoré splní všetky kritériá vypísané vyššie. 🙂
A tak aj bolo, že som dostala za úlohu z ražnej a špaldovej múky, tvarohu a lekváru vytvoriť jedlo.

Sadla som si do kresla a premýšľala. Predstavovala si chute, ich kombinácie.  Až nakoniec tvar. Najlepšie nech umocňuje pocit tradície.

Tvaroh

Páčil sa mi v zadaní tvaroh. Do plnky ísť nemohol, lebo v zozname bol aj lekvár. A spôsob koláča a lá moravské koláče- to už tu máme. Takže ho zapracovať do cesta.

Prečo tvaroh? Treba ho jesť?

Tvaroh by sme mohli jesť aj častejšie. Pomáha pri budovaní svalov, má nízku kalorickú hodnotu, obsahuje kazeín (mliečnu bielkovinu), vďaka ktorej sme dlhšie zasýtení, nezaťažuje trávenie, podporuje metabolizmus, znižuje pálenie záhy, vplýva na lepšiu kvalitu kvasov aj nechtov.

Ak v ňom nájdeme vodu, nevylievajme ju. Je to srvátka. Veľký poklad plný vitamínov a minerálov.

Plnené tvarohové hrebene

Plnené tvarohové hrebene od Naty sa oplatí vyskúšať
Plnené tvarohové hrebene

Tvaroh do cesta a lekvár ako plnka. Chcem to ešte zaujímavý, oko vábivý tvar a je to. 🙂
Upiekla som plnené tvarohové hrebene a chutili mi hneď na prvýkrát. Čo chutili. Aj s cestom sa mi výborne pracovalo. Také mäkké, súdržné, len málo lepivé. Presne spomínaný relax pri pečení. 🙂

Cesto bolo až zázračne relaxačné. Plastické, nelepivé. Po upečení zasa extra jemné a nadýchané. Také akurát do ruky, na cesty, desiatu…s efektným tvarom.

Po zverejnení receptu v letáku sa mi hneď ozvalo veľa ľudí, že “toto musím skúsiť” a aké je cesto skvelé. Jupíííí!
Nech sa na plnené tvarohové hrebene nezabudne, píšem recept aj sem s vychytávkami, vďaka ktorým si môžete aj vy doma vyčarovať krásnu náladu tepla domova.

Moje poznámky k receptu Plnené tvarohové hrebene

  • Cesto je pripravené zo špaldovej múky, no pokojne vymeňte aj za pšeničnú hladkú a polohrubú. Ako potom s tekutinou?
  • Čo sa týka množstva mlieka, najprv ulievam 60 ml. Veľmi totiž závisí od konkrétneho tvarohu, ako je vodnatý (srvátkový). Po lyžiciach potom dopĺňam mlieko tak, aby cesto bolo mäkké, ale nelepivé.
  • Namiesto vanilkového cukru môžeme použiť aj trošku pravej sušenej vanilky.
  • Citrónovú kôru radšej vynechajme, ak nemáme záruku, že je bez chemického ošetrenia. Dá sa kúpiť aj od dr.Oetkera kôra zo sicílskych pomarančov.
  • Plnky- ak budú plnky tekutejšie, cesto sa nám zle balí, ale čo hrozí horšie, pri pečení môžu cesto prasknúť a plnka môže vytiecť.
  • Môžu sa nakoniec na tanieri posypať práškovým cukrom.
  • Z uvedeného množstva výjde 12 kúskov akurát tak 1 hrebeň– jedna porcia. Ale ak rozdelíme cesto na viac častí, dosiahneme viac kúskov v menšom prevedení.

***PLNENÉ TVAROHOVÉ HREBENE***

Plnené tvarohové hrebene od Naty sú fakt úžasné
Plnené tvarohové hrebene

Na štartér potrebujeme:

100 g špaldovej hladkej múky
100 ml vody
1 PL materského ražného kvásku

  • Suroviny zmiešame spolu v miske lyžicou, misku prekryjeme neprievzdušným materiálom (druhá miska, sáčik, potravinárska fólia…) a necháme cez noc prekvasiť. Treba to cca 9-12 hodín. Čas je veľmi individuálny a závisí od viacerých faktorov. Dôležité je, aby bolo vidno na povrchu dostatok bubliniek. Potom môžeme pokračovať.

Následne na cesto potrebujeme:

Štartér
320g špaldovej polohrubej múky
125g hrudkového tvarohu
50 ml oleja
60 – 70 ml vlažného mlieka (k množstvu kuk vyššie poznámky)
80 g kryštálového cukru
1 vanilkový cukor
1 žĺtok (bielok na potretie)
Štipku soli
Kôru z ½ chemicky neošetreného citróna

Na plnku potrebujeme:

Hustý lekvár, makovú plnku, orechovú plnku, ochutený tvaroh… Podľa chuti

Postup:

K správne vykvasenému štartéru pridáme preosiatu múku, tvaroh, mlieko (toho najprv menej-viac v poznámkach k receptu), cukor, vanilkový cukor, žĺtok a kôru z citróna. Teda všetko okrem soli a oleja.
Suroviny zmiešame spolu a takmer pred koncom úplného zmiešania pridáme soľ, opäť zamiešame a až ako posledný pridáme olej a už vymiesime tak, aby sme dostali hebké cesto a hladkým a matným povrchom. Veľmi dobre sa s ním pracuje.

cesto na plnené tvarohové hrebene počas miesenia od Naty
Plnené tvarohové hrebene- cesto počas miesenia

Vymiesené cesto prekryjeme v miske neprievzdušným materiálom a necháme 4 hodiny kvasiť, pričom po 2 hodinách cesto zľahka premiesime. Len čo vypudíme začínajúce bublinky. Tak pomôžeme cestu k väčšej nadýchanosti.

Vymiesené cesto na plnené tvarohové hrebene od Naty
Plnené tvarohové hrebene- vymiesené cesto

Vykvasené cesto na plnené tvarohové hrebene od Naty pred tvarovaním
Plnené tvarohové hrebene- vykvasené cesto pred tvarovaním

Vykvasené cesto rozdelíme na 12 rovnakých častí. Premiesime ich v rukách a vytvoríme bochníčky, ktoré necháme 5 – 10 minút oddýchnuť. Len čo umyjeme misku (lebo misky so zaschnutým cestom sa zle umývajú) a pripravíme plnky.

ROzdelenioe cesta a bochníčky ako prvá časť prípravy tvarovania plnených tvarohových hrebeňov od Naty
Plnené tvarohové hrebene-rozdelenie cesta a bochníčky

Bochníčky po jednom rozvaľkáme na tvar obdĺžnika s hrúbkou 0,5 mm. Obdĺžnik so spodnou stranou menšou, väčšou bočnou stranou. Teda skôr nastojato aby bol. Do spodnej časti dáme lekvár a zrolujeme cesto len toľko, aby sme skryli plnku a prstami cestom okolo plnky utlačíme, aby bola poriadne v ceste zachytená.

Plnenie tvarohových hrebeňov od Naty
Plnené tvarohové hrebene- plnenie

Skrytie plnky v ceste na plnené tvarohové hrebene od Naty
Plnené tvarohové hrebene- Pretlačenie cesta, skrytie plnky

Ostatok cesta radielkom alebo nožom rozrežeme na pásiky s hrúbkou 3-5mm a cesto úplne zrolujeme. Vznikne nám valček plnený lekvárom.

Tvarovanie na olnené tvarohové hrebene od Naty
Plnené tvarohové hrebene- tvarovanie

Zrolované plnené tvarohové hrebene od Naty
Plnené tvarohové hrebene- zrolované

Prenesieme ho na plech vystlaný papierom na pečenie, pričom ho na plechu ohneme, vytvarujeme do podkovičky. Tým vynikne jeho krásny mramorový, hrebeňový tvar.

Plnené tvarohové hrebene od Naty sú jednoduché na prípravu a úžasné na chuť
Plnené tvarohové hrebene – na plechu

Plnené tvarohové hrebene na plechu prekryjeme najlepšie druhým hlbokým plechom otočeným hore dnom (alebo použijeme iný neprievzdušný materiál, napríklad potravinársku fóliu).
Necháme finálne vykvasiť 1,5 – 2 hodiny podľa teploty.

Pečieme ich potreté bielkom v rozohriatej rúre na 210’C 15 – 20 minút. Upečené plnené tvarohové hrebene majú krásne lesklú zlatisto hnedú farbu.

Upečené plnené tvarohové hrebene od Naty sa oplatí vyskúšať
Plnené tvarohové hrebene- upečené

Plnené tvarohové hrebene od Naty sa oplatí vyskúšať
Plnené tvarohové hrebene

Dobrú chuť!

POZN.: Zaujal vás recept? Označte ho srdiečkom na konci tohoto článku. Ďakujem. 🙂

TIP: Ďalší tradičný koláč? Tieto moravské koláče sú najsamlepšie na svete- fakt. 🙂 Ak sa vám nechce piecť, nepečený mramorový koláč je topka. 🙂