PŠENIČNO – RAŽNÝ KVÁSKOVÝ CHLIEB MEGAOKÁČ
Smotanová chuť bez smotany, plnosť, ľahkosť a OKÁÁÁÁ. To je tento môj zázrak. Základný pšenično- ražný kváskový chlieb. Vďaka tradičnému kvásku z múky a vody je stráviteľnejší, chutnejší, výživnejší. Tento chlieb, pšenično – ražný kváskový chlieb megaokáč, chutí naozaj všetkým.
* PŠENIČNO – RAŽNÝ KVÁSKOVÝ CHLIEB MEGAOKÁČ*
Potrebujeme:
150g ražnej chlebovej múky
150g vody
1PL materského kvásku
300g pšeničnej chlebovej múky na kváskovanie
170g vody
2čl soli
1čl mletej rasce
Postup:
Najlepšie v sklenenej mise zmiešame si 150/150g múky a vody, pridáme kvások a lyžicou zmiešame. Prikryjeme fóliou alebo iným neprievzdušným materiálom, aby nič neobschlo a necháme na linke kvasiť cez noc, alebo 9 – 12hodín do zdvojnásobenia objemu.
Po cca 12 hodinách je múka nádherne rozkvasená, čo si môžeme skontrolovať aj zo spodu misy(vďaka tomu, že je sklenená). Pridáme ostané suroviny.
V robote, mixéri s hnetacími hákmi alebo láskou a teplom svojich rúk vymiesime pevné cesto. Je lepivé, no odliepa sa od stien misy a na povrchu je hladké. Zaberie to 10-15minút.
Cesto dáme do misy a 2 – 3 krát preložíme každých 40minút. To znamená, že cesto mokrou rukou alebo pevnou stierkou na cesto podoberieme z jednej strany, povytiahneme ho do výšky a preložíme na protiľahlú stranu. Urobíme tak z každej strany.
Dbáme, aby cesto bolo vždy prikryté počas oddychu a neobschlo.
Po preložení si na mierne pomúčenej doske vytvarujeme bochník, ktorý dáme do ošatky spojom nahor a necháme finálne vykvasiť cca 2 – 3 hodinky alebo do zdvojnásobenia objemu.
Cesto vyklopíme najlepšie na papier na pečenie. Tým ho jednoduchšie prenesieme do rúry.
Pšenično – ražný kváskový chlieb pečieme na rozohriatom kameni či plechu so zaparením (ďalší rozpálený plech na spodu rúry, do ktorého pre zatvorením rúry s bochníkom vlejeme pohár vody a rýchlo zatvoríme) na 250´C prvých 10minút. Potom teplotu znížime na 200´C, otvoríme rúru, vyvetráme, vyberieme spodný plech a dopekáme ešte 20minút.
Test, či je pšenično – ražný chlieb dokonale upečený, je zaklopaním zo spodu chlebíka. Ak je zvuk dutý, máme hotovo! 🙂
Necháme dokonale vychladnúť, než ho prekrojíme, aby sa nezdrcol.
Netreba k nemu nič, taký čerstvý je úplne úžasný aj samotný.
Dobrú chuť!
TIP: Ak ste väčšia rodina, alebo si chcete napiecť chlieb do zásoby, vyskúšajte Rodinný chlieb. V prípade, že s kváskovaním ešte začínate, recept na kváskový chlieb pre začiatočníkov s podrobnými fotografiami, tipmi a trikmi nájdete TU.
Hľadáte pomôcky na kváskovanie? Tie v top kvalite, ktoré používam aj ja sama, nájdete v tomto eshope.
Pozn.: Fotografie z postupu sú na oválny chlieb, fotený je guľatý. Všetko je tak isté, len tvar je iný. Pečieme ho naozaj často. 🙂