Toastový chlieb z lievito madre
Čas letí šialene rýchlo. Najmä ak sa bavíme o prázdninách a voľnom čase, že? Len pred chvíľou začalo leto, s ním neskoré vstávanie a oddych. Ani som sa nenazdala a už mi kvasí v mise cesto a pečivo pre desiaty do školy. Ak hľadáte inšpiráciu, aké super pečivo deťom zabaliť alebo pripraviť na raňajky, toastový chlieb z lievito madre je jeden zo super tipov.
Naše leto
Je o mne známe, že som skôr letný typ. Milujem ráno vstať, hodiť na seba voľné letné šaty a užívať si, že nemusím byť nababušená. V noci mať letné pyžamo a nemať ponožky! To je úspech. 🙂
Tento železný zvyk (myslím tie ponožky počas spánku) mi ušila v detstve moja starenka- aby som neprechladla!- a akokoľvek som sa snažila spávať bez ponožiek, vždy to skončilo prechladnutím. Ale v lete nie. V lete si doprajem byť bez ponožiek a je mi teplo! 🙂
No a ešte keď sa k tomuto pripojí ráno bez budíka, bez naháňania detí do školy a celého ranného kolotoča- život je gombička, že?
Toto leto sme naschváľ sme naplánovali našu dovolenku až v auguste. Ešte pred vhupnutím do kolotoča povinností rodiča školopovinných detí. Užiť si spoločný čas s deťmi. Boli sme na Slovensku a bolo to to naj, čo sa len mohlo udiať. Aktívny oddych, aj polihovanie, kávička len tak na terase, čaj s čerstvo natrhaných byliniek zo záhradky a bosé nohy cez deň aj v noci… pre mňa raj. 🙂
S návratom z dovolenky štart myšlienok na školu
Ako sme prišli domov, zrazu mi to došlo. Po dovolenke už príde rýchlo koniec prázdnin. A už klasické počítanie- 20 rožkov do mrazáku, vianočka, chcelo by to aj koláče a toastový… Ako som si zmyslela na toastový chlieb, pochytila na obrovská chuť na zapekané toasty. Také, kde sa ešte tiahne syr, ako je teplý.
Pozrela som na lievito madre, ktoré mi práve na linke rástlo a zmenila som jeho osud- malo byť v bagetách. Ale nie – bude v toaste. 🙂
Najlepšie kombinácie, čo dať do zapekaného toastu
Staviť na klasiku šunka+syr je bez debaty záruka. No v mojich vegetariánskych časoch som o šunke ani nesnívala. Vymýšľala som si iné kombinácie. A veru, nie jednému sa rozšírili zreničky od mňamoty, keď vyskúšal. Inšpirujte sa, možno vám niektorá verzia po naservírovaní urobí deň. 🙂
- klasika: maslo, 2 kolieska šunky, 2 plátky eidamu, horčica
To je labúžo. Stačí vymeniť horčicu za kečup a vznikne zas iná mňamka.:) - vege verzia: maslo, 2 plátky cheddaru, koliesko veľkej paradajky, rukola
Zvláštne? Ja viem. Ale funguje to dokonale! - royal verzia: maslo, osmahnutá slanina (oravská alebo anglická), praženica, camembert
Spolu s čerstvým šalátom je to kľudne aj večera. - obmena alias využitie toastovača naplno: Namiesto toastu dajte vajce. Teda utoastujte volské vajce. Neviem prečo, snáď tým teplom zhora aj dola naraz spôsobí, že vajce chutí lepšie.
To sú šmakocinky, čo? Základom je ale správny chlieb. Ten buď podtrhne chuť a vyzdvihne celé jedlo, alebo ho potopí ako Titanic. Chce to jemný, extra nadýchaný, super vláčny, ale správne pevný chlieb. Toast. Z kvalitnej múky. A že či taký máme? Aj múku? Máme oboje! 🙂
Ráno robí deň.
Verím, že školský rok začne aj vďaka takýmto maličkostiam, ako sú chutné raňajky, s úsmevom.
Moje poznámky k receptu toastový chlieb z lievito madre
- Múku sa oplatí preosiať. Preosievaním podporíme kvasný proces a toastový chlieb bude viac nadýchaný.
- Časy sú orientačné. Pozor na to. Choďte podľa cesta, pozerajte na fotopostup. Každý máme iné podmienky, iné teploty…
- Pšeničnú múku je možné zameniť za špaldovú (túto).
- Ak odoberiete 50 g z múky a nahradíte celozrnnou, vznikne ďalšia zaujímavá obmena.
- Slad– častá otázka znie, čím sa dá nahradiť? Ničím. Ak ste domáci pekár, slad sa oplatí mať doma. Nestojí veľa a v ceste urobí veľkú službu. Viac o slade sa dočítate v tomto článku. Slad je možné kúpiť v niektorých bio obchodoch, alebo aj u mňa v obchodíku.
- Na pečenie používam sklenenú misu s maximálne tvrdeným sklom. Tak je lepšie vidieť na celé cesto, aj to, čo je vo forme, a tak viem lepšie určiť správne upečenie. Forma má rozmer 28x12x7,6 cm, jednoducho zakúpite tu.
***TOASTOVÝ CHLIEB Z LIEVITO MADRE***
Potrebujeme:
150 g občerstveného tuhého pšeničného kvásku (lievito madre)
500 g pšeničnej hladkej múky 00 extra špeciál
300 g plnotučného mlieka
1 vajce (nie celé, v postupe vysvetľujem)
1 ČL sladu (viď poznámky k receptu)
2 ČL soli
Na dokončenie potrebujeme: maslo
Postup:
Najprv k lievito madre: Pred plánovanou prípravu najprv občerstvíme lievito. Taký čerstvý, práve najedený urobí v ceste najväčšiu nadýchanosť. Teda vytiahneme z chladničky základ 100g. Lyžicami ho natrháme na čo najmenšie kúsky v 50 g vody. Pridáme 100 g pšeničnej polohrubej múky a lyžicou zmiešame, čo to ide. Následne rukou vymiesime tak, aby bol povrch hladký. Potrieme olejom. Narežeme nožíkom alebo nožnicami do kríža. Dáme do dostatočne veľkej nádoby a necháme narásť minimálne na 2,5- násobok, najlepšie na 3- násobok objemu. Následne z neho odoberieme 100 g (náš základ) do menšieho pohára a dáme do chladničky. Zostatok- 150 g použijeme do receptu.
Do misky preosejeme múku. Pridáme mlieko. Natrháme lievito madre na menšie kúsky a pridáme aj slad. Do hrnčeka ťukneme vajíčko, vidličkou rozmiešame. Do misky s cestom pridáme 4/5 vajíčka.
Zvyšok vajíčka necháme na potretie cesta pred pečením. Suroviny zľahka zmiešame a necháme cca 10 minút stáť.
Potom pridáme soľ a cesto riadne vymiesime. Povrch vymieseného cesta je hladký, cesto je mäkké a poddajné. Len málo sa lepí.
Misu s vymieseným cestom prekryjeme neprievzdušným materiálom a necháme 2 hodiny kvasiť pri izbovej teplote. Zľahka premiesime- vypudíme bublinky. Necháme opäť kvasiť 1 – 2 hodiny. Cesto musí evidentne narásť do objemu, po miernom zatlačení máme cítiť, aké je nadýchané. Vtedy môžeme pokračovať ďalej.
Formu na biskupský chlebík (používam túto z extra tvrdeného skla) vytrieme maslom až po okraj. Pracovnú dosku mierne pomúčime múkou. Cesto z misy vyklopíme na dosku. Rukami mierne roztlačíme a následne zrolujeme, ako keby sme robili závin. Spoj cesta prstami pritlačíme a uložíme do vymastenej nádoby spojom NADOL.
Prekryjeme neprievzdušným materiálom a necháme kvasiť 2 – 5 hodín. Viem, že je to veľký rozdiel, no závisí od viacerých faktorov, ako rýchlo bude cesto kvasiť. Skôr sa riadime nárastom do objemu. Čakáme na 2- násobok objemu.
Rúru vyhrejeme na 200’C. Vykvasené cesto na toastový chlieb potrieme zvyšným vajíčkom (to, čo sme si v hrnčeku odložili) a môžeme/nemusíme povrch posypať sezamom. Pečieme 35 – 40 minút.
TIP: Ak máte sklenenú formu na biskupský chlieb, vidíte, že nielen vrch chleba je až mahagónovo zlatý. Ale aj jeho boky v nádobe sú zlatisté.
Upečený toastový chlieb z lievito madre vyberieme z rúry, vyklopíme hneď z formy a necháme vychladnúť na mriežke.
Dobrú chuť!
POZN.: Zaujal Vás recept? Označte ho srdiečkom na konci tohoto článku.
TIP: Ak hľadáte tip na ďalšie obmeny pre desiaty do školy, skúste špaldové zapletanky či Tamarkine krúžky.