Šťavnaté rezne

Hostina na Slovensku sa spája s mäsom. S dobrým, šťavnatým, mäkkým a lahodným mäsom. Najvďačnejšie sú rezne. Ale vedia aj riadne sklamať. Ak nevieme, ako na ne, rezne sú suché, mdlé a mäso sa ťažko žuje. Vyskúšala som však jeden skvelý trik, ako urobiť šťavnaté rezne a všetci si chválili nedeľný obed.

Robiť rezne? Nieeeee

Aj keď začnem negatívne- musím vám to napísať- nenávidím robiť rezne! 🙂 Zjem ich už oveľa radšej, ale obaľovanie je čistý “trest smrti”. Preto rezne nerobím :). Keď je nejaká oslava u svokrovcov, tam vždy bývajú rezne. Vymyslela som to dobre, no nie? Oni vlastne robia rezne vždy v nedeľu, tak ak by mal niekto vyslovene núdzu o rezne, starý tati je v tomto ozajstný superhrdina. 🙂

Ale nezneužívame to, to v žiadnom prípade. Keď mám robiť rezne, urobím černohorské rezne, alebo viedenské. Teda tam, kde nie je trojobal. Mne totiž vadí, ako si pritom zašpiním ruky. Neviem to inak. Vždy mám viac trojobalu na rukách, ako na rezňoch. Končeky prstov mám také hrubé, až mám pocit, že sa mením na žabu. Že nie som jediná? Má to z vás ešte niekto takto? Napíšte mi, prosím. 🙂

Kam na jedlo v Prahe podľa blogera roka Chuť od Naty
Žabie stehienka

Magické stretnutie v obchodíku

Obchodík je skvelé miesto. Nie že by sa tam ľudia trhali o kľučku, to žiaľ nie. Ale keď niekto príde, porozprávame sa, len tak “pošpásujeme”, poradíme si, inšpirujeme sa.

A tak sa stalo aj naposledy:

Totkaj, ako sa u nás na Záhorí hovorí nedávno, som sedela za počítačom a vybabovala maily, keď v tom zrazu prišla staršia pani. Stisk kľučky bol rázny, pevný. Až ma trhlo, čo sa deje. Prišla s takou mocnou energiou- u nás na Záhorí sa takým ženám hovorí “herdegbaba”, ale je to skôr hanlivé a nerada to používam. Lebo “chválapánubohu” za také živly medzi nami! Rozoženú pasivitu, postávanie, nudu… 🙂

TIP: Urobte si výlet do Malých Karpát a zastavte sa v Stupave v Obchodíku u Naty na kus reči. Zrúcaniny hradov, ľahké aj stredne ťažké túry, bio farmy a možnosti na výlety pre rodiny s deťmi (aj bez detí). Teším sa na avás na Hlavnej 53, pri parkovisku, oproti Bille. 🙂

Obchodík u Naty
Obchodík u Naty

Vzala celozrnné múky, podávala mi ich. Ako som blokovala, zisťovala som, čo s nimi chystá. Staršia pani a berie celozrnné múky?- aké pekné, odvážne. 🙂 Áno, páčila sa mi jej životná energia. Bola duchom mladá, žiarilo to z nej.
Spustila, ako čaká vnúčatá a že chce piecť koláče (celozrnné???), že keď ona upečie, vnúčence nebrblú.

Vraj my mladí sme zabudli na tú najdôležitejšiu ingredienciu a tou je láska. Všetko chceme rýchlo. Ale láska sa nedá uponáhľať. Lásku treba precítiť.

Ach, kiež by som aj ja bola taká, keď budem v jeseni svojho života….

Nechala som ju rozprávať, prikyvovala som a užívala si jej elán. A v tom zrazu spomenula, že ide robiť rezne. !!! Fakt? chce sa vám v tomto teple?- pýtam sa jej. Vraj ona robí rezne inak, aby boli extra šťavnaté. A nie je to taká piplačka ako s trojobalom.
Páčilo sa mi, čo na to povedala: “Viete, pani Naty, týmito rezňami si zabezpečím, že sa deti rady vracajú aj s vnúčatkami. Chodia na rezne. A keď ich vidím, ako im šmakuje…až slzy sa mi tisnú do očí.”

Treba viac dodať? 🙂 Snáď len- áno, vypýtala som si návod na tie zázračné rezne. 🙂

Moje poznámky k receptu Šťavnaté rezne

  • Použiť sa dá rôzne mäso: kuracie, morčacie aj bravčové.
  • Na 1 smotanu dávam 1 vajce- ak by ste chceli zväčšovať/zmenšovať recept.
  • Pečené rezne / vyprážené rezne- obe verzie som skúsila, obe sú super.
  • Zerowaste tip: Smotanový základ nevylievam. Zasypem strúhankou a urobím tzv. “falošné rezne”. Vegetariánske rezne 🙂

káva

***ŠŤAVNATÉ REZNE***

šťavnaté kuracie rezne od Naty
šťavnaté kuracie rezne

Potrebujeme:

1 kg mäsa na rezne (tu som použila kuracie prsia)
2 smotany na varenie
2 vajcia
2 ČL sušenej majoránky
soľ, korenie
strúhanku

Postup:

S prípravou začneme najlepšie večer pred plánovaným varením, alebo aspoň 2 hodiny vopred.

Mäso nakrájame na cca 1 cm hrubé plátky- na rezne. Veľkosť záleží od nás, niekto rád “obrie” rezne, niekzo menšie “medailóniky”. Ako komu chutí.

šťavnaté kuracie rezne
šťavnaté kuracie rezne-porcovanie mäsa

A teraz trik, ako to robím pre doladenie slanosti:

Do misky dáme najprv smotanu. Pridáme majoránku, soľ, korenie a rozmiešame. Ochutnáme, doládíme soľ podľa potreby. Až keď sme so slanosťou spokojní, ťukneme vajcia a rozmiešame metličkou.
Tak sa vyhneme ochutnávaniu zmesi so surovými vajcami.

Rezne naskladáme do smotanovej marinády. Musia byť všetky ponorené. Misu prekryjeme tanierom/fóliou/ niečím 🙂 a dáme cez noc do chladničky.

šťavnaté kuracie rezne
šťavnaté kuracie rezne- marinovanie

Do taniera nasypeme strúhanku.

Ak ideme rezne piecť:
Plech vystelieme papierom na pečenie, čím zamedzíme, že sa obal rezne prichytí na plech.
Každý plátok mäsa obalíme z oboch strán v strúhanke a uložíme na plech. Len jemne pokvapkáme olejom a pečieme na 220’C 20 – 25 minút. Pečieme dozlatista. Rezne cca v polovici pečenia otočíme na druhú stranu, aby boli zlatisté z oboch strán.

šťavnaté kuracie rezne
šťavnaté kuracie rezne- obaľovanie

Ak ideme vyprážať:

Plátok mäsa vyberieme z marinády, obalíme z oboch strán v strúhanke a smažíme na strednom plameni z oboch strán dozlatista.
Na smaženie kuracích a morčacích rezňov obľubujem ghee- dodá rezňom také kúzlo, že až! 🙂

domáce ghee podľa Naty
Ghee

TIP: Poznáte ghee? Alebo prepustené maslo. Je vhodné aj smaženie, jedlu dáva smotanovo jemnú orieškovú chuť a neobsahuje laktózu. Dá sa vyrobiť aj doma, obsah laktózy sa však nedá zmerať, zaručiť. Pre môjho bezlaktózového člena rodiny mám preto doma toto ghee maslo v bio kvalite, ktoré má certifikát, že je určite bez stopy laktózy. Používam ho na varenie všetkého. 🙂

V miske ostala smotanová marináda- netreba ju vyhadzovať. Urobte vegetariánske rezne :)- píšem vyššie v poznámkach k receptu.

Rezne podávame klasicky s ryžou, zemiakmi, šalátom… u nás fičí teraz kaša z nových zemiakov a uhorkový šalát v sladko – kyslom náleve.

Aj vy sa cítite tak úžasne, keď počujete spokojné mľaskanie?
Urobte tieto rezne a vyhrali ste to. 🙂

šťavnaté kuracie rezne od Naty
šťavnaté kuracie rezne

Dobrú chuť!

TIP: Ak hľadáte ďalšie tipy na slávnostnejšie jedlo, losos v lístkovom cestíčku je mega! 🙂 A toto pečené karé je tutovka 🙂
POZN.: Zaujal vás recept? Označte ho srdiečkom na konci tohoto článku. Ďakujem. 🙂