Špaldový kváskový chlieb
Mala som chuť na jemný, vláčny a nadýchaný chlieb, na ktorom by si pochutili aj moje deti. Tie totiž obľubujú skôr pečivo. Keď ochutnali špaldový kváskový chlieb, zhodnotili, že ho môžem piecť aj pre nich. Jednoduchý recept, ktorého sa nemusia obávať ani začiatočníci v kváskovaní. 🙂
Ako malá len pečivo
Keď som bola malá, chcela som jesť len rožky. Milovala som ich. S maslom a šunkou. Tú sme mali maximálne raz za mesiac, mama ju nekupovala. Nepohrdla som paradajkou alebo mäsitou paprikou. Aj 5x denne.
Nechápala som, prečo ľudia varia, keď existuje taká dobrota. 🙂
Až mi raz suseda Klára povedala, že telo potrebuje pestrosť a vitamíny. Nielen dookola to isté.
Mala som vtedy asi 7 rokov a pamätám si to ako dnes. Veľmi ma to zasiahlo a začala som vtedy premýšľať, prečo by sme mali jesť rôzne jedlá. No lenže…viete si to predstaviť v tej malej hlavičke, ktorá premýšľa skôr podľa chute. Nie podľa nutričných benefitov podmieňujúce chuť. 🙂
Od chleba budeš múdra
Jej radu som uchopila, myslím, správne a asi aj táto príhoda prispela neskôr k mojej vášni v pestrosť na tanieri. Ale žiaden strach, pečivo bolo stále u mňa top.
Chlieb som nevyhľadávala a moja mama ma musela “kŕmiť” motiváciou, že kôrka z chleba spôsobuje múdrosť. Žula som ju s nechuťou ako divá, lebo som verila, že sa nebudem musieť potom toľko učiť. 🙂
Tatino mi stále pripomínal, že:
Kto si nevie chlieb ukrojiť, nevie si ho ani zaslúžiť.
Nevedela som chlieb dlllho krájať. Pretože u nás doma sa peceň oprel o hrudník a krájal sa smerom k sebe. Vlastne teraz si uvedomujem, že to mohlo vyzerať, ako by sme sa chceli zarezať… Ale nie. 🙂 Koniec krájania sa už dokončil vo vzduchu a práve to mi nešlo. Vždy som krájala šikmo a moje krajce boli z jednej strany tenučké a z tej druhej hrubé až nenormálne.
Asi aj to pridávalo na mojej apatii k chlebu.
Vitaj, chlieb!
Zmena nastala na druhom stupni základnej školy, keď som si zamilovala stredajšie obedy v školskej jedálni.
Milá a usmiata kuchárka Estera, ktorá ma každý deň oslovila menom (ako si ma mohla takto pamätať z toľkých detí? Čo som vyviedla? 🙂 ) už chystala pre moju partiu novú misu s polievkou. Už nás poznala. Streda bola totiž múčny deň a polievka bola vždy hustá, zväčša strukovinová a s chlebom.
Dodnes premýšľam, ako som bola schopná aj so spolužiačkami zjesť toľko polievky a chleba, lebo my sme dali dva plné taniere hustej polievky a kopčisko chleba… 🙂
Druhé jedlo sme si balili so sebou domov. Vlastne sme v stredy chodili len na polievku. 🙂
A odvtedy to už išlo. Chlieb s maslom, zeleninou, chlieb samotný, chlieb vo vajíčku, chlieb so syrom, s nátierkou, k pečenej rybe, grilovanému kurčaťu, s lekvárom… Chlieb bol zrazu fajn.
Aká matka, taká Katka
No….asi na porekadle “Aká matka, taká Katka” niečo bude. Moje deti sú pečivové. Je len málo druhov chleba, proti ktorým nerobia protest. Pečivo by mohli jesť pokojne celý deň. (Koho mi to len pripomína? 🙂 )
Aj preto vymýšľam stále nové receptúry na pečivo. Skrývam do nich celozrnnosť, rôzne zrniečka a ďalšie nutričné vychytávky.
Ak ste domáci pekár a pečiete si svoje dobrôtky, určite mi dáte za pravdu, že pečivo je časovo náročnejšie a pracnejšie, ako príprava chleba. Aj preto je v mojej snahe “ukecať” deti čo najskôr na chlieb. 🙂 Začala som premýšľať, písať, zvažovať, ako ich najlepšie motivovať k chuti na chlieb viac ako na pečivo.
Recept, prosím, funguj
Klasický pšenično – ražný chlieb nechcú jesť stále. Najlepšie keby bol nonstop teplý, chrumkavý a voňavý. Ale to beriem, pečiem ho už roky.
Rozhodla som sa pre pomalú a istú cestu jemnej chute a vône- špaldový chlieb. Zmiešala som veľmi pocitovo pomery. Miesila som ručne, aby som dokonale cítila jeho textúru a už od začiatku sa mi páčil. Po upečení si deti pochvaľovali, no ešte som si svoje víťazné “yes!” nepovedala.
Upiekla som ho znovu a znovu a znovu a vždy ponúkla. Vždy úspešne.
Asi ich dostala trochu buchtová konzistencia, jemná striedka a hravá kôrka.
Postupne po malých krôčikoch budem suroviny obmieňať a ponúkať tak deťom nové podnety chute. Ale máme chlieb, na ktorom si pochutia. 🙂
Moje poznatky k receptu Špaldový kváskový chlieb
- Špaldovú múku môžete vymeniť za obyčajnú pšeničnú. Bude to tiež fungovať. Odporúčam ale sledovať hustotu cesta a v prípade potreby doliať vodu, pretože pšeničná múka saje vo všeobecnosti o niečo viac vody.
- Do receptu na špaldový kváskový chlieb som použila zemiakové vločky. Je možné ich vymeniť za jeden zemiak uvarený v šupke a nastrúhaný najemno. S vločkami je príprava cesta istejšia. Niektoré druhy zemiakov totiž spôsobujú veľkú lepivosť a sťaženú manipuláciu s cestom. Vločky poľahky kúpite aj u mňa v eshope.
- Doprajme si tú najlepšiu chuť a stráviteľnosť, ktorá je podmienená dostatočnou hĺbkou prekvasenia múky. Neskracujme jednotlivé fázy prípravy násilne. Rešpektujme cesto a jeho rýchlosť kvasenia.
- Na finálne kvasenie som použila 750 g ošatku. Na tvare nazáleží. V prípade, že použijem aj látku do ošatky, používam celozrnnú ražnú múku na kváskovanie. Inak ošatku vysypem zemiakovým škrobom, ktorý nezanecháva na ceste veľké stopy a pomáha cestu sa bez problémov vyklopiť.
- V prípade, že chceme docieliť mäkkú a tenkú kôrku, po upečení chlieb na mriežke prekryjeme bavlnenou utierkou, ešte lepšie navlhčenou.
***ŠPALDOVÝ KVÁSKOVÝ CHLIEB***
Na štartér potrebujeme:
140 g špaldovej hladkej múky
140 g vody
1 PL materského kvásku
- Suroviny zmiešame spolu v miske lyžicou, misu prekryjeme neprievzdušným materiálom a necháme kvasiť na kuchynskej linke pri izbovej teplote 9 – 12 hodín alebo do zdvojnásobenia objemu.
Následne pridáme:
200 g špaldovej hladkej múky
150 g špaldovej polohrubej múky
30 g špaldovej celozrnnej múky
1 PL zemiakových vločiek
2 ČL soli
250 – 260 g vody
Postup:
K správne vykvasenému štartéru pridáme múky, vločky, rovnomerne posypeme soľou a prilejeme 250 g vody. Zmes vymiesime. Cesto má byť pevné, ale pružné. V prípade, že sú múky viac savé, čo záleží hlavne od značky múky a i ďalších faktorov, prilejeme ešte 10 g vody. Vymiesené cesto je na povrchu pekne hladké, odliepa sa od stien misy aj od rúk.
Vymiesené cesto prekryjeme v mise neprievzdušným materiálom a necháme 2 – 3 hodiny kvasiť pri izbovej teplote. Raz za hodinu cesto preložíme: cesto podoberieme rukou alebo stierkou z jednej strany, povytiahneme do výšky a preložíme na protiľahlú stranu. Z každej strany tak urobíme jedenkrát. Môžeme si pomôcť svetovými stranami- zo severu na juh, z juhu na sever, z východu na západ a zo západu na východ.
Cesto bude ku koncu kvasenia oveľa jemnejšie a ak použijeme na kvasenie sklenú misku, zospodu vidíme prácu kvásku – bublinky.
Následne cesto na špaldový kváskový chlieb vyklopíme na mierne pomúčenú pracovnú dosku. Cesto rukami z každej strany preložíme na doske, premiesime a vytvarujeme podľa tvaru ošatky.
Cesto v ošatke prekryjeme neprievzdušným materiálom a necháme vykvasiť 2 – 3 hodiny, alebo kým zdvojnásobí svoj objem.
Rozohrejeme rúru na 250’C horný – dolný ohrev. Hneď od začiatku nahrievania vložíme do stredu rúry plech alebo iný povrch, na ktorom budeme špaldový kváskový chlieb piecť. Na dno rúry umiestnime starý plech alebo inú nádobu, ktorá bude slúžiť na zaparovanie.
TIP: Moc príma tip je dať chlieb v ošatke počas rozohrievania rúry do chladničky. V prípade, že máte rýchlo rozohrievajúcu sa rúru, tak aj do mrazáku. Povrch spevnie a cesto bude lepšie rásť do výšky.
Až keď je rúra rozohriata, cesto vyklopíme opatrne z ošatky na papier na pečenie. V tomto momente môžeme chlieb ozdobne narezať pomocou žiletky alebo narezávatka.
Cesto prenesieme s papierom na pečenie na rozpálený plech do stredu rúry. Tesne pred zatvorením dvierok vylejeme na spodný plech hrnček (cca 200ml) teplej vody a rúru rýchlo zatvoríme. Pečieme 10minút.
Následne teplotu stiahneme na 190’C, vyberieme spodný plech a pečieme ešte asi 35 – 40 minút.
Správne upečený špaldový kváskový chlieb znie po zaklopaní zospodu duto. Chlieb položíme na mriežku a necháme úplne vychladnúť.
Maslo a zeleninu? Hlavne dobrú náladu a pocit, že máme to najlepšie, čo môžeme mať. Poctivý, s láskou pripravený domáci chlieb.
Dobrú chuť!
TIP: Máte radi skôr hutnejšie a plnšie chute? Tento Božský chlieb si zamilujete. Alebo odporúčam moravské koláče. Sú zo špaldovej múky a ich chuť je fenomenálna.
POZN.: Ak vás recept zaujal, označte ho srdiečkom na konci tohto článku. Ďakujem. 🙂