Božský chlieb

V dnešnej dobe sa chleba akosi bojíme. V snahe udržať si štíhlu líniu, či zlepšiť si kvalitu zdravia, sa ho častokrát vzdávame. Dá sa chlieb jesť aj bez výčitiek, pocitu nafúknutia a ďalších tráviacich komplikácii? Upečte si Božský chlieb a zistíte, že na chlebe si môžeme pochutiť na plnej čiare.

100 ľudí, 100 chutí

Je úplne normálne a zdravé, že každému chutí niečo iné. Je to rovnováha, ktorú by sme mali rešpektovať. V chlebe dvojnásobne.

U mňa v rodine všetci zbožňujú nadýchaný biely chlieb. Baví ich tá štruktúra. Ani sa im nečudujem. Aj ja si pochutím. 🙂 No ešte radšej mám hlbšie chute plné podnetov.
V snahe o ulahodenie chuťovým pohárikom som ako milujúca manželka a matka piekla rôzne nadýchané chleby. Celozrnnosť som sa snažila zamaskovať a tmavú farbu som obchádzala.

Miluj blížnych svojich ako seba samého

Väčšina z nás dobre pozná tieto slová. Vždy, keď mám slabú chvíľu a cítim sa vyčerpaná, napadne mi táto pravda.
Nemôžem byť dobrá manželka a matka, pokiaľ nebudem dobrá sama k sebe. Aby som ich milovala, musím najprv milovať sam seba. Nemôžem dávať to, čo nemám.

Áno, kúpim si sem – tam niečo na seba či zájdem ku kaderníčke, no vo varení je to iné.
Varím jedlá tak, aby nám chutili všetkým. Napríklad kel. Milujem ho. Avšak deti ho akosi nemusia. Nevarím im ho, nenútim ich. Ani ja som ho nemala vôbec rada, ako dieťa.
Niekedy sa ale stane, že moje chuťové poháriky sa idú zblázniť, lebo majú extrémnu chuť na kel. Navarím si kel a vyjedám ho ako trojdňovú diétu. 🙂

Zoznam nechcených jedál sa pomaly zužuje. Deti spoznávajú, že tá maminka má asi niečo fajné na tom tanieri. A ja sa teším. 🙂

Ražný chlieb

Tak tento pán čaká na čiernej nechcenej listine, kedy príde na rad na vyškrknutie. Hutnejší, s výraznejšou a drsnejšou chuťou, s menšou pružnosťou. Teším sa z neho len ja. Milujem ho s avokádom. Toto je dokonalá komboška.
Zasýti, zahreje, vzpruží, upokojí a pozitívne naladí.

A viete, čo? Nechcelo sa mi čakať. Detský chlieb je síce top, no ja som mala práve chuť na spomínanú hutnosť a výraznosť. Upiekla som si chlieb len pre seba. Nedbala som, že tamten má výhrady na semienka a onen na hutnosť.

Postavila som sa do kuchyne a nechala som sa milovať chlebom. S makom a semienkami, a celozrnný, a môj. 🙂

Ražno – špaldový chlieb z kvasu: Prečo Božský chlieb?

Keď som zdieľala svoju úvahu o tomto chlebe na sociálnych sieťach, pýtala som sa vás na jeho názov. Veľa z vás mi písalo a všetky názvy boli úžasné. Názov Božský chlieb ma však zasiahol.

Janka napísala: Nemyslím tým od Boha, ale prosto skvelý, krásny, nadýchaný jarou, prosto Božííí ( a veľké písmeno len preto, že si ma nabudila do Božieho slova.)

Dokonale to vystihla. S týmto názvom som sa stotožnila.

Moje poznatky k receptu Božský chlieb

  • Ražno – špaldový je preto, že obsahuje viac raže ako špaldy. Preto môže byť raž použitá ako prvá v názve.
  • Špaldová múka môže byť celozrnná aj chlebová. Podlľa chuti. Chlebová dodá nadýchanosť, celozrnná hutnosť. Môžeme si tak vybrať, na čo máme viac chuť. 🙂
  • Množstvo vody použitej v recepte veľmi závisí od konkrétnej značky a šarže múky. Najlepšie je rukou premiešať suroviny, aby nám naše ruky povedali, kedy máme tú správnu konzistenciu.
  • Slad je pekárenské sladidlo, ktoré sa najčastejšie vyrába z jačmeňa. Ak si človek pečie doma chlebík a pečivo, slad sa mu určite v domácnosti zíde.
  • Do cesta si môžeme pridať aj orechy, ľan, iné semienka...podľa chute a možnosti komory. 🙂
  • Tým, že chlieb menej pruží, nedá sa spoliehať na prstový test pri finálnom kvasení. Najlepšie je to mať “v oku”. Je na to účinný trik- ak zvolíme správnu veľkosť ošatky (spočítame si hmotnostne všetko, čo sme do receptu dali), ošatka by mala byť plná. Vtedy je ten naj čas. 🙂
  • Keďže je v ňom veľa raže, vydrží oveľa dlhšie mäkký.
  • Skvele chutí len s maslom a čerstvou zeleninou, no dokonale podporí chuť bryndze či avokáda.

*BOŽSKÝ CHLIEB*

Foto: Božský chlieb

Na štartér potrebujeme:
140 g ražnej chlebovej múky
140 g vody
1 PL materského kvásku

Suroviny zmiešame spolu v miske. Dostaneme hustú zmes ako blato. Misu prekryjeme fóliou alebo sáčikom a necháme pri izbovej teplote kvasiť 9 – 12 hodín.

Božský chlieb: vykvasený štartér

Následne potrebujeme:
150 g ražnej chlebovej múky
130 g špaldovej múky (chlebovej alebo celozrnnej)
2 hrste slnečnicových semienok
2 hrste celého maku
1 PL sladu
1,5 ČL soli
1 ČL mletej rasce
170 – 200 g vody

Postup:

Odvážime do misky múku. Do múky pridáme semienka, rascu aj mak a zmes premiešame.

zmiešané suroviny

Pridáme slad, soľ a vodu.
Nakoniec pridáme vykvasený štartér.

Suroviny spolu zmiešame, ale cesto nemiesime. Len tak, aby bola zmes poriadne premiešaná. Skvelý na tento tip miešania je mixér s hnetacími hákmi. Párkrát mixérom počas mixovania zakrúžime dookola misy, nech sa cesto dobre spojí.

zmiešané cesto
Vymiešané cesto prekryjeme v mise fóliou a necháme 2 hodiny oddychovať. Po hodine oddychu cesto varechu postláčame, aby sme vytlačili bublinky z cesta von.
Následne si vykvasené cesto dáme na pracovnú dosku, ktorú si mierne pomúčime ražnou múkou. Cesto je blatové, lepivé, ale pevné.
Cesto veľmi nemiesime, len ho postláčame, aby sme vypudili bublinky a kraje cesta prehneme do stredu. Nech sú všetky spoje na jednom nieste a chlieb je krásny. 🙂

vytvarované cesto do ošatky
Vytvarovaný chlieb dáme do ošatky vysypanej najlepšie zemiakovým škrobom. Prekryjeme fóliou a necháme finálne kvaliť asi 1,5 – 2 hodiny. Cesto viditeľne zväčší svoj objem.
Keď na ceste v ošatke badáme, že sa už blíži do finiša, zapneme rúru na 250´C s tým, že do stredu rúry umiestnime plech, na ktorom budeme piecť a na dno rúry položíme plech/nádobu určenú na zaparenie.
Po dosiahnutí požadovanej teploty počkáme cca 5 minút, aby bol plech naozaj rozpálený.
Vykvasené cesto vyklopíme na papier na pečenie a prenesieme do rúry.
Tesne pred zatvorením rúry vylejeme do spodného plechu 1 hrnček teplej vody a dviera rúry rýchlo zatvoríme. Takto pečieme 10 minút.

prvá fáza pečenia Božského chleba
Následne rúru otvoríme, vyberieme plech s vodou a teplotu stiahneme na 200´C. Už teraz vidíme, aký pekný bochník sme upiekli. Už sa bude len vypekať. Na 200´C 20 minút.
Upečený bochník po zaklopaní zospodu znie duto. Takýto chlieb dáme na mriežku a necháme vychladnúť.
Mňam! 🙂

Foto: detail striedky Božský chlieb
Dobrú chuť!
image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
117

8 comments

  1. Dobrý deň Naty, ak nemám slad (a netuším kde ho v tomto meste dnes kúpim), dá sa použiť iná náhrada? Ďakujem 🙂

  2. Dobrý deň, Naty, začínam s kváskovaním, ražný chlieb všeobecne je moja topka a tento Váš recept mi naozaj sadol – robím ho už 4. krát. Keď som ešte nemala slad z Vášho e-shopu, použila som med. Prítomný mak v recepte mi evokuje atmosféru sviatočnosti a tým, že ho robím v podstate dookola, snažím sa ho vždy ozvláštniť inými semienkami, aby sa mi maková sviatočná chuť neprejedla. Z ošatky vyklápam nakysnutý chlebík do rozohriatej misy z jenského skla. Po vybratí duní, ale po vychladnutí a načatí mám pocit, že vnútri ostali, hlavne odspodu, mokré miesta. Je to podľa Vás len neustrážením teploty, alebo je na vine pečenie v skle, prípadne lenivý kvások? Ďakujem. 🙂

    1. Dobrý deň, Bety, veľmi sa teším, že vám chlebík chutí, má výnimočnú chuť 🙂 Čo sa týka mokrosti- može to vyť premiesenie cesta, nedokvasenie/prekvasenie, aj nádoba…ťažko povedať, pokojme aj ich kombinácia to môže byť. Určite by som vždy zmenila len jednu vec a postupne odstraňovala tieto “chybičky krásy”. Verím, že sa mokrosť podarí odstrániť 🙂 Nech sa darí 🙂

  3. Dobry den, cmtento chlebik je ozaj uzasny. Ked som ho robila uplne prvykrat vysiel mi kraaasny upeceny bochnik, ale potom som ho robila este 3x a vzdy sa mi v tej rure akokeby rozleje a vznikne taky velmi placaty chlebik 🙁 neviete mi prosim poradit kde moze byt problem? Uz som skusala aj pridat aj ubrat vodu a nic nepomohlo… dakujem

    1. Dobrý deň, Žužu, s najväčšou pravdepodobnosťou bol v ošatke dlhšie, než chcel 🙂 skúste skrátiť dobu kvasenia v ošatke. Verím, že to pomôže 🙂 Naty

      1. Skúšam tento chlebík prvý krát, tiež mi roztiekol na plechu a je pomerne nízky. Kvasil pritom len 1,5 hodiny. Vyskúšam teda nabudúce ešte o dákych 10-15 minút skrátiť čas v ošatke.

        1. Určite je najlepšie ísť podľa rýchlosti nárastu cesta. každý má iné podmienky, preto je čas orientačný. Nech sa darí 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *