Špaldové bochníčky s bryndzou

Aby sme sa na jedlo tešili a mali z neho aj pôžitok, malo by byť chutné, zdravé a aj oku lahodiace. O to viac, ak sa jedná o pečivo na desiatu pre nás či pre deti. Ak ste práve mávli rukou nad týmto receptom na pečivo s tým, že nemáte na to čas, nie je to vôbec tak. Tento recept je celý hotový do 30minút. Upečte si aj vy celozrnné špaldové bochníčky s bryndzou a doprajte si plnú chuť nadýchaného pečiva.

[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=o7wFEIfbGF4[/embedyt]

Prečo desiatovať?

Túto tému rozoberajú takmer všetci. Motivovať deti k tomu, aby si dali počas školy desiatu je niekedy doslova veda. A pritom je tak dôležité, aby sme desiatu zaradili do jedálnička nielen detí, ale aj sebe samým.

Prečo by sme mali jesť desiatu?

  1. Desiata je malé jedlo podávané v doobedňajších hodinách. Ubezpečí náš organizmus, že sa nemusí báť hladu, nebude až v hypoglykémii z dôvodu vynechaného jedla a hladovania. Ak dávame telu pravidelne prísun energie, pracuje neustále bez strachu z hladu a nebude ukladať energiu do tukových zásob, keby náhodou opäť hladovalo.
  2. Zároveň, desiata je dôležitá aj z hľadiska pozornosti a správneho fungovania mozgu. Potravou pre mozog je cukor. Mozgové bunky spotrebujú až 2x viac energie ako iné bunky v tele. Teda aby nám to dobre myslelo, stav hypoglykémie, teda nízkej hladiny cukru v krvi, nie je vhodný.

Hypoglykémia nastáva, keď hladina cukru v krvi klesne pod 3,3mmol/l. U zdravého človeka nikdy neklesne hladina cukru v krvi pod 2,8mmlo/l, čo predstavuje dolnú hranicu správneho fungovania mozgu.
Hypoglykémia môže nastať nielen z vynechania jedla, ale aj vtedy, ak naraz zjeme väčšie množstvo jednoduchých cukrov– sladkosti, cukrovinky a pod.
Funguje to tak, že pankreas zareaguje na množstvo cukru v krvi a vyplaví inzulín. Ako rýchlo hladina cukru v krvi stúpne, tak rýchlo aj klesne. Kým telo hladinu vyrovná, môžeme cítiť únavu, malátnosť, búšenie srdca, triašku a iné príznaky hypoglykémie.

Preto je lepšie pre správne fungovanie tela, našej pozornosti a koniec koncov nášho výkonu, aby sme nezanedbali malý kúsok jedla počas doobedia – desiatu. Správnu desiatu. O to viac by sme mali na to dbať pri samotných deťoch, ktoré napínajú mozgové závity celé doobedie počas celého školského roka.

Aká by mala byť desiata pre deti?

Desiata by mala baviť. Mala by chutiť. Mali by sme sa na ňu tešiť.
Toto som pochopila, keď som stále skúšala svojim babám zbaliť desiatu a pozorovala, kedy ju zjedia a na aké jedlá sa pýtajú.

Do úvahy vôbec neprichádzajú kupované lakocinky piškótového cesta s náplňou v tvare zvieratiek, zázračné čokolády s plno mlieka či polotovary, z ktorých akurát tak bolí brucho.
Ak by sme si dali pár sekúnd navyše pri nákupe, prečítali si zloženie a predstavili si všetky tie “zázračné” prášky chemického pôvodu, nedali by sme danú vec ani psovi. Nie sebe, nie deťom.

Áno, áno, chápem a rozumiem, že sme unavení, máme po práci veľa starostí s úlohami, vozením na krúžky a kopec ďalších vecí. Zakúšam veľmi podobné. Ale DÁ SA TO!
Všetko máme v rukách my. Ide o naše rozhodnutie. Kvalita alebo kvantita? To je na nás.
Ak som vás práve aspoň trochu nalomila a premýšľate nad tým, že čo teraz, čítajte ďalej.

Z čoho by mala pozostávať desiata:

  • vhodné obilniny
  • ovocie alebo vhodná sladkosť
  • vhodný nápoj

Vhodné obilniny- Myslím tým kvalitné pečivo, chlieb, jedlá z obilnín.
Ovocie alebo vhodná sladkosť– čerstvé ovocie, šalát z ovocia, zelenina pripravená ako tyčinky alebo doma (s deťmi) upečený koláč či sušienky.
Vhodný nápoj- voda alebo nesladený čaj.

TIP: Hľadáte kváskové pečivo, ktorým deti prekvapíte? Zapletanky ich zaručene dostanú nielen vzhľadom, ale aj chuťou.

Čo konrétne by sme mohli zabaliť na desiatu?

Tipy na desiatu: rôzne pečivo alebo chlieb (samozrejme, že kváskové domáce 🙂 ) s nátierkou, rôzne druhy pečených placiek, zelenina len tak do ruky, ovocný šalát, slané muffiny, biely jogurt s čerstvým ovocím a medom…

TIP: Urobte si doma svoju lučinu. Chuť úplne rovnaká, no táto je lepšia. Je domáca.

Keď som bola sama v koncoch, pomohla mi ekniha Zdravé desiate nielen pre deti, ktoré má v sebe nielen 50 chutných a zdravých inšpirácií, ale aj vysvetľuje, prečo by sme mali suroviny v danom recepte používať pravidelne.

Špaldové bochníčky s bryndzou

Raz som bola v úplnej časovej tiesni. Večer aj následne ráno. Dokonale som chápala všetkých rodičov, ktorí dajú do ruky dieťaťu 5eurovku, aby si kúpilo dačo v bufete. Neodsudzujem ich. Viem, že robia, čo vedia.
Rozhodla som sa však pre kvalitu a toto bola moja skúška. Vedela som, že potrebujem pečivo do školy pre deti a to z obchodu odmietam kúpiť.
Mohla som urobiť nejaké lievance, ale mne vtedy  akoby z neba prišiel na um recept na špaldové bochníčky.

rýchly a jednoduchý Natyn recept na pečivo
špaldové bochníčky s bryndzou

Piekla som ich ešte v čase, keď som nekváskovala. Úplne som na ne zabudla. Boli mega jednoduché a megarýchle.
Začala som prehrabovať zošity a úpenlivo hľadala recept na špaldové bochníčky. Počas robenia bordelu z prehrabovania zošitov som premýšľala, čo mi na ne povedia.
Určite si ich už nepamätajú. Špaldové bochníčky sú totiž z viac ako polovice celozrnné. A bolo to dávno, čo som ich naposledy robila.
Uchlácholila som sa, že risk je zisk. Vtom som recept našla a ja som to brala ako utvrdenie, že ich mám upiecť.

Navyše som ich hneď vylepšila. Keďže som vedela, že ráno nebudem mať čas na natieranie, náplň som dala hneď do cesta – bryndzu. Zelenina k tomu, kvalitná šunka a je to.

Deťom chutilo a pre mňa to bol pocit víťazstva.

rýchle bochníčky s celozrnnou špaldou od Naty
bochníčky s bryndzou zo špaldovej múky

Moje poznatky k receptu ŠPALDOVÉ BOCHNÍČKY S BRYNDZOU

  • S cestom sa veľmi dobre pracuje. Je absolútne nelepivé, nezostáva ani na rukách.
  • V prípade, že nemáte doma bryndzu alebo ich chcete pripraviť skrátka bez nej, oleja dajte 100 g.
  • Jačmenný slad je druh sladidla, ktorý sa oplatí mať doma pre jeho benefity. Dá sa však nahradiť, než si ho “pořídíte”- cukrom.
  • Vínny kameň je prášok do pečiva. Vzniká ako usadenina v sudoch po víne. Je to prirodzene vzniknuté kypridlo, bez chemikálií.
  • Recept je bez kvásku. Teda nie je to naša nonstop záchrana. V prípade, že vám ozaj zachutili a chceli by ste ich dopriať aj s nutričnými benefitmi kváskovania, poľahky sa dá pretransformovať na kváskový recept.
  • Špaldové bochníčky nevydržia dlho čersté a mäkké. Sú skôr na rýchlu spotrebu. Teda zásoby nie sú vhodné.

***ŠPALDOVÉ BOCHNÍČKY S BRYNDZOU***

celoznné rýchle bochníčky od Naty pre dokonalú desiatu
bochníčky s bryndzou

 

Potrebujeme:
280 g špaldovej celozrnnej múky
200 g špaldovej hladkej múky
275 g vlažnej vody
70 g olivového oleja
125 g bryndze
1 ČL jačmenného sladu
1 ČL soli
4 ČL vínneho kameňa (1 prášok do pečiva)

Postup:

Zapneme si rúru na 230 ´C. Než sa rúra vyhrejeme, budeme mať bochníčky pripravené.
Vo väčšej miske zmiešame všetky suroviny a vymiesime hladké cesto, ktoré sa odlepuje od stien misy aj od ruky (v prípade ručného miesenia).

Cesto si hneď premiestnime na pracovnú dosku a rozdelíme si ho na 8 rovnakých častí: na polovicu, každú polovicu napolovicu a ešte raz napolovicu. Múku na podsypávanie nepotrebujeme, cesto je úplne nelepivé.

nelepivé cesto na celozrnné špaldové žemle
cesto na špaldové bochníčky

Z každého kúska cesta vytvarujeme bochníčky tak, že všetky kraje cesta prehneme do stredu a prstom zatlačíme. (Presne tak, ako keď robíme pečené buchty a balíme do nich plnku.) Tak budú všetky spoje cesta na jednom mieste a bochníčky sa nebudú praskať na povrchu.
Narežeme ich ostrým nožom do tvaru kríža alebo ich vkusne ozdobíme vykrajovačkou.

bochníčky skvele a tvorivo ozdobené od Naty
špaldové bochníčky s bryndtou – ozdobené

Vytvarované bochníčky prenesieme na veľký plech vystlaný papierom na pečenie a necháme pár minút oddýchnuť, len čo po sebe upraceme.

Pečieme vo vyhriatej rúre na 230´C 15 – 20 minút. Upečené bochníčky majú krásne zlatistú farbu. Preložíme ich na mriežku a v prípade, že chceme mať úplne mäkkú kôrku, prekryjeme ich bavlnenou utierkou.

Podávame s maslom a zeleninou či nátierkou, no chutia aj samotné.

žemle pre vás pripravila Chuť od Naty
špaldové bochníčky chutia aj samotné

Dobrú chuť!

Odkaz od Naty: Zaujal vás recept? Dajte mi srdiečko na hlavnej stránke. Každé srdiečko je pre mňa od vás “ďakujem”.

 

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
Summary
recipe image
Špaldové bochníčky s bryndzou
Naty
Published On
Preparation Time
Cook Time
Total Time
Average Rating
41star1star1star1stargray Based on 60 Review(s)
208

2 comments

  1. receptík šikovný, robila som ho aj vo forme vykrajovaných jednohubiek á la pagáčiky, navrchu ozdobila hviezdičkou na kaiserky z Tscomy, jedinú vec by som pridala, a to je lyžička soli navyše. Určite zopakujem znova!

    1. Veľmi ma teší, Alžbetka, že sa recept vydaril a chutí 🙂 super ste urobili- soľ podľa chuti. Nech sa darí 🙂

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *