Ako zaručene schudnúť vianočné kilá

Každý rok je to rovnaké. Na Vianoce máme veľa sladkého, vyjedáme len vyberané jedlá a oddychujeme.

Pre niektorých je to poriadny oddych raz v roku.

No už na Silvestra cítime, že nám netrávi, sme akýsi lemraví, na jedlo pozeráme skôr s miernym úšklebkom.

Pri rannom obliekaní do prvého pracovného dňa v novom roku zistíme, že tie gate sú akési tesnejšie, počas dňa nás páli záha a pracovné tempo je veľmi spomalené.

Celé telo kričí- SCHUDNI!!

Ako na to? Ktoré tipy, rady či triky naozaj zaberú?

Tu je 13 overených rád, pri ktorých sa ľahko schudne do normálu:)

 1. Žiadna diéta- Keď sa nastavíme na to, že nebudeme jesť toto a tamto, budeme iba nervózni z toho, že to nesmieme. O to väčšiu chuť na to máme- zakázané najviac chutí.
 2. Rozumne premýšľajme- Ak chceme jesť a vďaka tomu schudnúť, treba jesť pravidelne a v menším dávkach. Metabolizmus bude tak stále pracovať, telo nebude hladovieť. Vyhneme sa návalom na chladničku či bezrozmyslovému vyjedaniu hlúpostí.
 3. Kvalita, kvalita, kvalita- Ak by sme si chceli spočítať cenu „hlúpostí“, vyšla by nám približne rovnaká cena kvalitných potravín. Ako je to možné? Kvalitnejšie veci nás zasýtia skôr, na dlhšiu dobu a telu dodajú potrebné vitamíny a minerály. Telo nehladovie, a tak nevysiela signály „Chcem jesť“.
 4. Citrón do vody- Pitný režim. Tu najviac asi pokulhávame. Niet času na pitie alebo voda nám nechutí. V povianočnom čase, kedy je telo prekyslené od náporu sladkého je dobrá voda s citrónom, ktorá je zásaditá, a teda organizmus pomôže odkysliť. Čaje bylinkové i ovocné sú tiež veľmi fajn. Ak máme problém s pitím, existuje jednoduchý trik, ktorým som sa naučila piť aj ja :)- budík či pripomienky v mobile:)
 5. Kráčajme- Nikto nevydrží dlho cvičiť. Priznajme si to. Motivácia opadne, povolíme raz, dvakrát a už sa nám nechce. Ale bez pohybu to nejde. Skúsme zaparkovať na inom parkovisku a trochu sa svižne prejsť alebo vymeňme úplne auto za hromadnú dopravu. V tejto dobe kolón aj tak platíme nepohodlím za naše pohodlie… A čo doma? Platí nasledovné:

„Ak nemusíš ležať, posaď sa. Ak nemusíš sedieť, postav sa. Ak nemusíš stáť, kráčaj. Ak nemusíš kráčať, tak bež.“

 1. Kváskujme- Akú inú radu od ukváskovanej kváskovačky by ste mohli dostať?:) Stráviteľnosť, glykemický index, využiteľnosť živín pre organizmus, posiľňovanie svalstva (pri ručnom miesení), podpora imunity, žiadne éčka a chemické zlepšováky…
 2. Nevzdávajme sa sladkého- Teda, pozor. Nevyraďme cukor, ale blbosti. Z ničoho nič odstrániť cukor môže byť pre niektorých šok a aj keď sa chvíľu držia, rýchlo spadnú naspäť. Preto majme niečo upečené. Ale my si upečme:) budeme vedieť, čo tam naozaj je, bude to presne podľa našej chuti. Dajme si náš kúsok sladkého k poobednej kávičke. Jeden kúsok, ako to robia Francúzi. Oni si dupľu nedajú a jedlo si pomaly vychutnávajú…
 3. Jedzme bez stresu- Rýchlo si do seba niečo hodiť a utekať naspäť k počítaču či obslúžiť deti. Poznám obe mince, obe som zažila. Nie je to jednoduché, ale dá sa to. Pri rýchlom jedení si telo ani nestihne uvedomiť, že je už plné. Preto častokrát zjeme viac, než by sme mali... Navyše, nedobre požuté jedlo zaťažuje trávenie. Dobre požuté jedlo je už spolky strávené 🙂 V prípade, že sa prichytíme pri tom, ako rýchlo a v strese jeme, zastavme. Hlboký nádych a s veeeeeľmi pomalým výdychom nech odchádza z nás všetko napätie.
 4. Mäso nahraďme strukovinami- Ale neprestaňme jesť mäso 🙂 Počas sviatkov sme sa ho skôr prejedli… Doprajme telu kvalitné vitamíny skupiny B, rastlinné bielkoviny bez cholesterolu s ľahšou stráviteľnosťou a konečne nemäsovou chuťou.
 5. Zahoďme váhu- Nevážme sa. Nie je to objektívne. Ide nám o stratu tuku. Prvé dni budeme strácať možno vodu, ktorú telo zadržiavalo. Kúpme si meter. Každý centimeter z pása dolu- jeden kilogram váhy je fuč. Sledujme aj obvod stehien, lýtok, hrude i paže.
 6. Buďme prefíkaní- Ak je telo zvyknuté na uzobkávanie, asi to len tak nepôjde ukončiť natrvalo… ani nie je dôvod. Jediné, čo treba zmeniť, je vec, ktorú uzobkávame. Namiesto hranolčekov či margarínových keksov si nasypme do misky zmes orieškov 🙂
 7. Motivujme sa- Spojme sa kamošky, kamoši spolu, alebo si zapisujme do denníčka naše pokroky a nápady (napríklad na sladké 🙂 ), kúpme si niečo za odmenu alebo na motiváciu a myslime to vážne.
 8. Jedzme to, čo nám chutí- Lebo jedine pri tom ostaneme dlhodobo.

Následne sa nám dostaví viac energie, s tým aj ľahší pocit. A to je prameňom našej radosti, spokojnosti a väčšej motivácie.

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
11