Čo zažiť v Liptovskom Jáne (s deťmi či bez detí)

Chystáte sa na Liptov a hľadáte, čo sa dá zažiť v Liptovskom Jáne a jeho okolí? Našli ste správny článok. 🙂 S deťmi sme tu strávili pár dní a veru, bol to čas plný zážitkov. Nechajte sa inšpirovať výletmi, zážitkami, túrami a užite si naše Slovensko naplno.

Ako to začalo?

Vraví sa, že čo človek chce, to si pritiahne. Alebo tak dajako. 🙂
V hlave som nosila myšlienky, že by som si veľmi želala zažiť rodinný výlet, byť s deťmi, užiť si spoločný čas. A do toho mi prišla ponuka od kamarátky na ubytovanie pre rodinu v Jánskej doline. Až mi oči zaiskrili! Veď to by bolo super! Hneď som kývala hlavou, že ideme.

Čo zažiť v Liptovskom Jáne
Čo zažiť v Liptovskom Jáne- chata Daniela

Deti boli sprvu skeptické. Upodozrievali ma totiž, že ich budem nútiť do turistiky. 🙂 Tentokrát to však bolo viac o spoločnom čase, spoznávaní okolia a zážitkoch pre malých aj veľkých. Zbalili sme a vyrazili sme Liptovský Ján- Jánska dolina, ubytovanie Chata Daniela.

Ubytovanie

Vyrazili sme z Bratislavy. Nikam sme sa neponáhľali, no aj tak sme pred Trnavou skontrolovali podľa navigácie, ktorá cesta bude najrýchlejšia. Predsalen, nemusíme trčať v zápche, keď nemusíme, nie? 🙂
Zastavili sme sa pri Zvolene na salaši na večeru. Objednali sme si z hotových jedál, ktorých tam majú neúrekom a nechali aj zabaliť. Ich porcie sú veľké a to fakt nepreháňam. Uznajte, dáte si vyprážaný syr a oni vám prinesú 2 veľké syry. 🙂
Prišli sme až za súmraku. Správca ubytovania bol veľmi ochotný, volala som mu 1 hodinu pred príchodom a následne ma prosil ešte 15 minút pred dorazením do cieľa o prezvonenie.

Čakal nás teplý krb s praskajúcim drevom, teplá podlaha, vychladená chladnička- pre mňa dôležitá vec, najmä ak beriem kvások so sebou. 🙂
Ukázal všetky izby, ktoré sa nachádzali na troch poschodiach, dal nám tipy na zážitky v okolí a ak bolo čokoľvek potrebné, bol stále k dispozícii.

TIP: Chystáte sa do Prahy? Čo zažiť v Prahe s deťmi aj bez detí nájdete v tomto článku.

Spoznaj okolie Liptovského Jána, Jánska dolina

Hneď, ako som vybalila najnutnejšie veci, sadla som si s papierom a ceruzkou. Začala som plánovať.

Ako najefektívnejšie spoznať okolie

  1. Zoznam zážitkov: Najprv som vypísala všetky možnosti, ktoré sme chceli pozrieť, zažiť, zakúsiť.
  2. Tabuľka: Následne som urobila tabuľku: Dni rozdelila do stĺpcov a každý stĺpec na dve časti- doobeda a poobede.
  3. Počasie: Otvorila som si apku s počasím a vypísala k jednotlivým dňom (doobeda aj poobede), aká je predpoveď počasia.
  4. Plán: Vpisovala som podľa počasia jednotlivé atrakcie do jednotlivých dní.
  5. Dôležité: Plán nemám ako nemennú doktrínu, že takto to musí byť. Je to inšpirácia, ktorá nám pomôže využiť čas naplno.
Čo zažiť v Liptovskom Jáne

Do plánu som vpísala aj info, koľko to asi trvá a ak sa platí vstupné, koľko eur to bude. Informácie som našla vždy na webe priamo tej danej atrakcie.
Možno vám napadá, prečo robím takúto “chobotinu”? Je to z viacerých dôvodov- keď neviem, čo idem presne robiť, nakoniec neurobím nič, alebo len veľmi malú časť. Zároveň- už toľkokrát sa mi stalo, že som ostala bez signálu a infošky som potrebovala súrne vedieť…. Tak ma moje vlastné skúsenosti priviedli k tomuto plánu zážitkov. 🙂

Už keď si píšem plán, cítim v bruchu motýle radosti a keď sa o tom spoločne rozprávame, naše nadšenie rastie, nevieme sa dočkať.

Poďme na to! Zážitky na Liptove

Čo zažiť v Liptovskom Jáne
Čo zažiť v Liptovskom Jáne

1. Mincovníčkovo alias Podzemie pod vežami

Zážitok pre malých aj veľkých, kde spoznáte, ako sa rodí minca. Zážitkové múzeum sa nachádza v rodinnom domčeku hneď pri kostole v obci. Hneď blízko je aj parkovisko, takže je to aj pohodlné. 🙂 Na dvoch poschodiach- prízemie a podzemie sa asi za necelú hodinku dozviete, ako sa z kameňa “vydoluje” zlato či iné kovy a z nich mince. Viaceré veci si môžu návštevníci sami skúsiť. Hneď na začiatku expozície ukáže pani, ako sa razí na mincu. V závere sa o túto unikátnu mincu (je len jedna a má svoje číslo) draží. Fakt:) Vydražená suma ide na podporu jaskyniarov.

Viete, čo? 🙂 My sme ju vydražili! Máme svoju unikátnu mincu 🙂 Sme zapísaní v knihe a k minci sme dostali aj certifikát jedinečnosti. Bol to krásny zážitok, ktorý odporúčame každému! 🙂

2. Jánska Kaďa

Ak sa z Mincovníčkova vyberiete pešo asi 200 m ďalej, prejdete cez rampu a dostanete sa k prameňu. Oblečte si plavky a v batohu majte uterák, lebo tu je liečivý prameň, ktorý láskyplne nazývajú “Kaďa”. Vstup je voľný a my sme si tento zážitok nenechali ujsť ani jeden deň. Teda každý deň sme chodili ponoriť sa do Kade.

Prečo je Jánska Kaďa liečivá?

Čo zažiť v Liptovskom Jáne
Čo zažiť v Liptovskom Jáne- Jánska Kaďa

Počas dní sme mali tú česť stretúť v kadi aj domácich. Dozvedeli sme sa od viaceré informácie, ktoré sme na internete nečítali.

Už keď sme vchádzali do priestoru, bolo cítiť “vajcovku”. Tento termálny prameň je preukázateľne liečivé účinky na kožné choroby, kĺby, šlachy- teda pohybový aparát a pomáha aj pri liečbe ženských ochorení. Voda je silne mineralizovaná- hydrouhličitanovo-síranová, silne uhličitá, vápenato-horečnatá, hypotonická.

Aj keď vám to teraz píšem, opäť mám motýle v bruchu. Fascinovalo ma čítať si všetko o tomto prameni. Jeho história, vznik, príbehy ľudí, ako im prameň pomohol…

My sme chceli:

  1. Zistiť, či je to pravda.
  2. Vyliečiť Dávidkov ekzém na nohe.
  3. Pomôcť mi od bolestí kolena.

Preto sme tam chodili každý deň, v jeden deň aj dvakrát. A počúvajte, teda čítajte 🙂
Normálne tam prídete oblečení, na sebe majte už plavky. Priestor je veľký, trávnatý, s pár lavičkami. Vyzlečiete sa a vojdete do kade. Keďže je zadarmo, málokedy sa stane, že by tam nikto nebol. Chodia tam mladí, starší, domáci, zahraniční… Naraz sa tam vraj dá aj 13 ľudí. Vleziete a len stojíte. 20 minút- tak mi bolo povedané pánom domácim.

Čo zažiť v Liptovskom Jáne
Čo zažiť v Liptovskom Jáne- pri Kadi

Je to skvelý čas na neviazaný rozhovor s cudzími 🙂 Hĺbka prameňa je… neviem 🙂 ale môj muž sa dotkol zeme a mal vodu po bradu. Ja som sa opierala rukami o kamene. Prameň nadnáša, tak je to príjemné.

Voda je osviežujúca. Má okolo 20’C a nie je nejako studená. Počkajte 🙂 áno, je to málo, ALE! Po pár minútach sa na pokožke začnú vytvárať bublinky. Človek vyzerá, akoby sa ponoril do coca coly. Tie bublinky príjemne hrejú. Ako mi povedal ujo domáci, toto je to, čo lieči. Tie bublinky chcete na pokožke, to je to liečenie! Takže ich nezotierajte 🙂

Pri prameni je strom, na ktorom sú umiestnené hodiny- poľahky si stopnete 20 minút. 🙂

Náš výsledok?
Boli sme tam 4 dni. Dávidkovi zmizol ekzém, ktorý mu nevyliečili ani kortikoidy! Fakt ho nemá! Nechcel tam chodiť- veď pre dieťa nuda ako fras. Ale už po druhom ponore videl sám zlepšenie a to ho motivovalo, že tam vydrží a bude chodiť každý deň.
Mne 4 dni nestačili. Potrebovala by som aspoň týždeň. Možno viac. Ale po každej návšteve sa mi miesto bolesti na kolene akoby podlialo krvou. Také zvláštne to bolo. 2 hodiny som mala presne v bode bolesti modrinu. Potom zmizla.

Ak nemáte chuť ponárať sa do verejnej kade, v objekte je prameň, z ktorého si môžete zdarma nabrať vodu do fľaše, bandasky… 🙂 Ak by bolo zlé počasie, v hoteli Máj je bazén, ktorý napúšťajú touto termálnou vodou.
Viac info o Kadi nájdete na stránke visit Liptov.

3. Rozhľadňa nad Jánom

V dedine sme sa vybrali na prechádzku na výhliadkovú vežu. Internet sľuboval krásny výhľad, to sme si nechceli nechať ujsť! 🙂

Cesta na Rozhľadňu vedie hneď blízko pri Kadi. Myslím, že je tam aj tabuľka, ktorá ukazuje smer. Prešli sme cez most a za asi 15 minút chôdze sme sa dostali až hore. Cesta nie je vhodná pre kočíky, ale pomaličky sa tam dostanete aj s deťmi. Chodník je serpentínový, aby stúpanie do kopca bolo príjemné.

Hore sú lavičky a výhľad je rozprávkový.

Čo zažiť v Liptovskom Jáne
Čo zažiť v Liptovskom Jáne- Rozhľadňa nad Liptovským Jánom

4. Mini Slovensko

Tak tu viete stráviť pokojne aj celý deň! Nádherný priestor, atrakcia uprostred obce, kde uvidíme reálne zmenšeniny slovenských budov. Je tam aj železnica, vláčiky premávajú… malí aj veľkí sú vo vytržení. 🙂 Priestor sa stále rozrastá, stále ho budujú. Nádherné miesto. Je tam dosť stromov, tieň, tráva….
Akurát pozor, nedalo sa tam platiť kartou. Stánok s občerstvením tam nie je. Vezmite keď tak niečo so sebou a skryte sa pred pálavou slnka.

5. Netopierkovo

Vyberte sa na prechádzku do Jánskej doliny. Pešo, alebo si môžete požičať v dedine bicykle či kolobežky. Cesta je asfaltová. Nazujte in-line korčule a povozte seba aj v dieťa v kočíku. 🙂

My sme šli pešo. Asi po 40 minútovom šuchtaní sa (2 km trasa) sme prišli k Stanišovskej jaskyni, ktorú nazývajú “Netopierkovo”. Keď som narazila na webe na túto informáciu, bola som opatrná. Vyznievalo mi to tak…záhadne, mysteriózne. Zisťovala som, či to bude niečo strašidelné, či je to pre deti vôbec vhodné. JE. 🙂
Netopiere tam teraz nie sú, ale táto jaskyňa je iná, než ostatné. Tam by som sa kľudne vrátila. Celý zážitok umocnil pán sprievodca. Ten program, ktorý bol okolo prehliadky bol asi lepší, než prehliadka sama. 🙂
Trvala 1 hodinu a zaujala nás všetkých.

TIP: Zozbierajte mince zo zastavení a získajte obraz s nepredajnou mincou. V Netopierkovo, Mincovníčkovo, Permoníkovo a sv.Barborka zakúpite za 2 eurá mincu. Piatu, nepredajnú dostanete spolu s obrazom. Mincami podporujeme jaskyniarov. Nám chýba už len z Barborky. Je to časovo neobmedzené, takže zbierať mince sa dá aj roky. 🙂

Čo zažiť v Liptovskom Jáne
Čo zažiť v Liptovskom Jáne
káva
káva

Jedlo v Liptovskom Jáne a Jánskej doline

Oblasť je dosť turisticky známa, takže o občerstvenie tu nie je núdza. Hneď na hlavnom ťahu sú bufety s posedením, jeden z nich má aj ihrisko pre malé deti.

Vyskúšali sme reštauráciu Liptovský dvor. Je to moderná koliba. Ceny “moderné”, našli sme tu iné jedlá ako typicky slovenské. Ale chutilo nám, obsluha sa spôsobmi rovnala asi ako v UFO v Bratislave. – náš pocit

Veľká koliba Strachanovka nás sklamala. Nikomu nechutilo, aj deti nechali, čo mi bolo zvláštne. Ceny boli tiež “moderné”, ale ponuka bola aspoň slovenskejšia.

Keď som sa spýtala, kde im chutilo najviac, všetci sme sa zhodli, že v hoteli Alexandra. Nachádza sa hneď pri chate Daniela, teda pri našom ubytovaní.
Ponúkajú tam aj pizzu, ktorá bola naozaj chutná. Stihli sme denné menu do 14:00. Za 7eur sme dostali sýtu polievku a hlavné jedlo (mali dve na výber). Pri recepcii bol lobby bar, kde som si dala kávu a deti zmrzlinu. Ale to už nás tak neoslnilo.

TIP: Najlepšia zmrzlina? DOMÁCA! A len z 2 surovín. Vyskúšajte aj vy, už inú nebudete chcieť. 🙂

Čo zažiť v Liptovskom Jáne
Čo zažiť v Liptovskom Jáne

Nechali sme si nabudúce

Chceli sme si ísť ešte zalietať do Mikuláša a zajazdiť na formuliach do Monaco Grand Prix. Ale to už nám nevyšlo. Aj keď plán bol, ako som písala, je flexibilný. 🙂 Preto sa teším, kedy sa vrátime. V chate Daniela je aj gril, kotlík na guláš, pre deti húpačka a hlavne kľud. 🙂 Skvelý oddych a rodinný čas!
Už som si dopísala na zoznam túry na Slamä ( je tam vrak havarovaného lietadla) a Chatu M.R.Štefánika. Poludnicu a Ohnište sme boli v 2021 a bol to unikátny zážitok! 🙂

Máte ďalšie tipy? Alebo vám napadajú otázky? Napíšte mi do komentára alebo mail na info@chutodnaty.sk

Naty

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
Summary
Čo zažiť v Liptovskom Jáne
Article Name
Čo zažiť v Liptovskom Jáne
Description
Chystáte sa na Liptov a hľadáte, čo sa dá zažiť v Liptovskom Jáne a jeho okolí? Našli ste správny článok. :) S deťmi sme tu strávili pár dní a veru, bol to čas plný zážitkov. Nechajte sa inšpirovať výletmi, zážitkami, túrami a užite si naše Slovesko naplno.
Author
Publisher Name
Chuť od Naty
Publisher Logo
15

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *