Vysvetľoval im všetko dopodrobna a bolo vidno, že ten človek naozaj vie, čo rozpráva. Napokon sa ho spýtali na liek na rakovinu. Povedal, že nemá. Také choroby tu nepoznáme.
Ostala som vo veľkom šoku. My sa tu trasieme, kto ďalší a oni ani nevedia, vo co gou?
Čím to teda je? Študovala som ich spôsob stravovania. Okrem dobre známeho- veľa zeleniny, zľahka tepelne upravenej, ľahké jedla a pod., sú zaujímaví tým, že na raňajky jedia polievky. Alebo, že zemiaky nekonzumujú. Čo potom jedia? Stále ryžu a rezance?
A keďže tu zemiaky neboli dosť dlho, čo jedli naši predkovia pred ich príchodom?
Kvaku.
Konečne som pochopila, o akú surovinu ide, keď Jamie vo svojich receptoch použije “swede”, v českom dabingu “tuřín”. V Amerike ju volajú “žltá repa”.
Je guľatá, zvchu mierne nafialovelá, vo vnútri biela. Existuje viacero odrôd. Pestujú sa pre koreň i listy.
Niekto tvrdí, že je to skrížená chuť kapusty a repy. Osobne chuť popisujem ako kaleráb s jemným zemiakom.
Kvaka je koreňová zelenina buľvovitého tvaru. Pradávna surovina, ktorú bohužial vytlačili zemiaky do ústrania, sa na Blízkom Východe pestuje 5000rokov.
Stratený poklad pre naše zdravie. Obsahuje v sebe dosť vody, má málo tuku a veľa vlákniny. Tým pádom je geniálna pri redukcii váhy alebo pri problémoch s trávením, pretože podporuje peristaltiku čriev.
Má v sebe veľký obsah vitamínov, najmä C, minerálnych látok ako draslík, horčík, vápnik i železo. Redukuje v krvi kyselinu močovú, a preto by ju mali vyhľadávať ľudia s dnou i reumou. A keďže podporuje vyššie vstrebávanie železa do krvi, podporuje náš imunitný systém i kvalitu pleti.
Ako kvaku pripravovať? Ako zemiaky:) Ošúpať, nakrájať a uvariť, podusiť či upiecť. Výborné sú z nej napr. pečené hranolky s tymiánom.
Na masle podusená s vajíčkom alebo prívarok z kvaky.
U nás ako príloha namiesto zemiakov:)
Vykvákala som vám všetko o kvake a pevne verím, že pri najbližšom nákupe mrknete, či ju uvidíte aj v danom markete:)
Tip na recept s kvakou nájdete tu: