My doma odpad separujeme. Kúpili sme si tašky vo farbách jednotlivých triedených odpadkov, aby aj deti ľahšie a samostatnejšie vedeli separovať.
Aby plasty, ktorých je neúrekom v každej domácnosti, neboli také objemné, máme doma túto pomôcku.
Neviem, ako sa to volá, no dáme tam fľašu, povolíme vrchnák a páčku zatiahneme smerom nadol. Fľaša sa skrčí. Následne len dotiahneme naspäť vrchnák, aby sa tvar udržal.
Naša generácia sa to musela učiť. Zžiť sa s tým. Pre moje deti je to už samozrejmé. Vidia nás od ich útleho veku, že necpeme do jedného koša úplne všetko. Snažíme sa im vysvetľovať, čo všetko sa dá ešte využiť a prečo by bola škoda zahadzovať všetko do jedného koša, ako tým naša Zem trpí. Dokonca si doma z triedeného odpadu vyrábame- kvety s plastových fľaší sú slušivé a šik.
Robili sme veľký poriadok okolo domu a nazbieral sa nám odpad väčších rozmerov. Ten patrí do zberného dvora. Na tabuli zberného dvora v meste som našla informáciu, že priviezť veľký odpad môžu ľudia v danom mieste trvalého bydliska. Mesačne môže občan priviezť až 450kg odpadu. Zdalo sa mi to hrozné číslo, no ochotný pán na vrátnici mi vysvetlil, že to je jedna malá vlečka nábytku. „Bordel“, ako to označil daný vrátnik, neberú. Ten treba odviezť na smetisko.
A tak sme naložili auto a šli na zberný dvor v našom mieste trvalého bydliska. Nikto tam nebol. Brána otvorená. Premýšľali sme, či máme vykladať, no zastavil nás jeden pán, že „mu“ tam odpad voziť nemáme. Logicky- prečo? Som občan danej obce, platím si za to dane, mám predsa na to nárok. Každý máme tento nárok.
Vysvetlenie priamo od pána starostu- aj napriek tomu, že si občania platia dane za odpad, obec nemá dostatok financií na to, aby zberný dvor prevádzkovala. Nie sú radi ani za triedenie odpadu, pretože im spoločnosť odvážajúca odpad vyrubí faktúru, na ktorú obec opäť nemá financie.
ČO??? A čo mám teraz, ako občan platiaci si dane, robiť s odpadom, ktorý sa mi do smetiaka nezmestí? Vraj si ho mám ísť zaviezť priamo na smetisko ja sama a zaplatiť za to.
Vynikajúco. Takže máme platiť za to, čo sme si zaplatili?
Keďže sme videli, že neuspejeme a odpadu sme sa chceli zbaviť, išli sme teda na smetisko priamo. Ohromila ma tá veľkosť, viaceré vstupné brány… Museli sme sa viackrát pýtať, do ktorého vchodu máme ísť my.
Tam nás poslali s autom na váhu, aby vedeli po vyložení odpadu určiť hmotnosť odovzdaného. Gól číslo dva nastal, keď nám teta na váhe povedala zoznam vecí, ktoré máme zaviezť na zberný dvor, že to nám musia zo zákona zobrať. To oni nezoberú. Už som sa začala smiať.
Nie je mi jedno, ako to s našou zemeguľou vyzerá, chcem ju chrániť. V tejto chvíli plnej hnevu som pochopila všetkých tých, ktorí proste pristavia pri lese a vyhodia odpad ku krajnici. Nechápte ma zle- toto odsudzujem. Ale už viem, čo ich k tomu vedie.
A viete, čo ma úplne šokovalo? Totálne ma odzbrojil pohľad na ten neustály príchod veľkých áut plných odpadu. Ľudia, odkiaľ to berieme? Také množstvá???
Prosím, trieďme odpad. Dá sa veľa z toho ešte znova použiť:
– Papier môžu recyklovať.
– Papier možno vymeniť za toaletný papier, ktorý z neho vyrábajú.
– Kvalitné plasty sú znova použiteľné.
– Sklo sa dá znova použiť (naplniť fľašu môžu aj 50krát).
Buďme v tejto oblasti vzdelaní, dopĺňajme si informácie. Je hlúposť sa brániť tým, že oni to nasypú aj tak všetko do jedného kontajnéra. Ak chcem zmeniť svet, musím začať od seba! Zväčša to smetiari robia pre to, že odpad je nesprávne roztriedený.
Výbornú stránku, ktorá informuje o triedení, čo tam patrí a nepatrí, nájdete na www.triedenieodpadu.sk
Primátori a starostovia obcí, volili sme si vás preto, aby ste aktívne rozvíjali naše mestá a obce a hájili naše záujmy. Sami ste sa na to podujali, nikto vás nenútil kandidovať. Nechceme počúvať, ako to nejde a aké sú problémy. Vy ste zvolení na to, aby ste to riešili.
Cítim sa diskriminovaná. Ak by som mala trvalý pobyt o dedinu ďalej, nemám žiaden problém s odpadom. Obec nezaujíma, že občania si za odpad zaplatili. Ona na triedenie odpadu či správne prevádzkovanie zberného dvora financie nemá… A kam ch dali? Na čo ich použili?
Na základe tohto zážitku som sa rozhodla čo najviac obmedziť produkovanie odpadu v mojej domácnosti. Ani nie preto, že mi nechcú plasty zobrať, ale pre ten šokujúci pohľad množstva áut plných odpadu. Chúďa, Zem…
A čo vyhodené jedlo? Aj to je veľký problém. Existuje veľa inšpirácií, čo s ryžou či zemiakmi, ktoré sa nezjedli. Odporúčam aj pozrieť blog www.doposlednejomrvinky.sk mojej kamošky Lucky. Skvelé nápady, ktoré v kuchyni určite oceníte.
U nás milujeme spôsob a la Mexico. Domáce tortilly, ktoré každého usvedčia, že tie kupované za nič nestoja. Tieto sú navyše s kváskom 🙂 Príprava je nenáročná a s cestom sa výborne pracuje. Zbytky mäsa, ryže, kopec zeleniny, rôzne domáce dipy… Toto je jedlo snov. Servírovala som toto jedlo nedávno priateľovi žijúcemu v Taliansku. Ešte teplé tortilly, vkusne pripravené misky so „zbytkami“ a zožala som aplauz a pochvaly asi až do neba. Čo? Veď to boli len zbytky jedla…
Kreativita je dôležitá aj v jedle.
***KVÁSKOVÉ TORTILLY***
Na 16ks potrebujeme:
500g hladkej múky (pšeničná alebo špaldová)
300g vody
5-6PL olivového oleja
1 PL materského kvásku
trochu soli
– Suroviny zmiešame spolu a na pracovnej doske vymiesime hladké, hebké cesto. Misu prekryjeme fóliou a cesto neccháme 2 – 3 hodiny oddychovať pri izbovej teplote.
Následne ho rozdelíme na 16 rovnakých častí spôsobom- na polovicu, potom na polovicu, na ďalšiu polovicu…. až ich bude 16.
Na pomúčenej doske vyvaľkáme tenunké cesto do tvaru kruhu s hrúbkou asi 2mm.
Rozpálime si panvicu a tortilly opečieme nasucho z oboch strán. Priebežne ich kontrolujeme. Hnedé „puchieriky“ nám signalizujú, že placku treba prevrátiť na druhú stranu.
Nachystáme si menší plech s vyššími okrajmi. Zoberieme ďalej čistú utierku, poskladáme ju na dlhý slíž. Ten ďalej poskladáme ako harmoniku. Vytvoríme si tak pomôcku na držanie tortilly, aby mala správny tvar.
Po opečení cesta z oboch strán ho prehneme na polovicu a takto zložené dáme do jednej priehlbinky v poskladanej utierke.
Možno budeme potrebovať aj viac utierok.
Postupne opečieme všetkých 16 tortíll.
Následne podávame. Kváskové tortilly polníme podľa našej chuti a možnosti chladničky. Najmä spotrebujme to, čo nám ostalo ako zvyšky z predchádzajúceho dňa.
Dobrú chuť!