NAKLIČOVANIE

Mala som túžbu urobiť niečo zdravé pre moju rodinu. Zelenina v zime nie je vôbec sezónna a tú, čo predávajú, vypestovali vo vyhrievaných skleníkoch s umelým slnkom. Koľko pravej chute a vitamínov má a aký má osoh v konečnom dôsledku pre naše zdravie? Stačí privoňať  teraz k paradajke….

Zmeniť však v jedálničku jednu vec a čakať zázraky by bolo asi trochu infantilné. Treba ísť na to komplexnejšie.

V idei „pomaly ďalej zájdeš“ môžeme začať jednou vecou a to brať ako motiváciou k začiatku väčšej zmeny, zmeny ku kvalite.

Urobiť to kreatívne

Skrsla mi v hlave inšpirujúca idea- zábavkou zapojiť deti do aktivity a motivovať ich zjesť trebárs aj červenú kapustu, ktorú inak zďaleka obchádzajú.

Svieža, zelená a zdravšia kuchyňa

Objavila som čaro nakličovania. Klíčok vzniká zasadením semienka a jeho prebratím sa k životu za určitých podmienok- ročné obdobie, starostlivosť, kvalita pôdy… Nemusíme však čakať do jari na sadenie. Čerstvosť, chuť a vitamínovú silu si môžeme dopriať aj teraz v teple a pohodlí domova.

Prečo nakličovať?

  • Klíčky získame už o pár dní.
  • Klíčky obsahujú oveľa viac vitamínov, minerálnych látok a bielkovín v porovnaní s dospelou rastlinou.
  • Obsahujú niekoľkonásobne viac enzýmov ako vypestovaná rastlina.
  • Zvyšujú obranyschopnosť organizmu.
  • Chránia nás pre civilizačnými chorobami.
  • Nakličovaním sa vyhýbame postrekom, umelým hnojivám a iným chemikáliám.
  • Sú dostupné v každom ročnom období.
  • Je to veľká zábava pre malých i veľkých 🙂

Keď som doma predostrela moje rozhodnutie nakličovať a odôvodnila to vyššie spomínanými výhodami, vrátila sa mi otázka- ako môžu mať viac vitamínov?

Predstavujem si to ako s tehotnou ženou:) Keď je v prvom trimestri, užíva kyselinu listovú (prípadne ďalšie vitamíny). Jej hormóny sú na tak vysokých hodnotách len z prostého dôvodu- aby sa vyvíjal kvalitný život. Tak aj s klíčkami. Aby mali silu a schopnosť rásť do dospelej rastliny, ako malé musia mať veľa sily a energie 🙂

Na www.sproutme.sk som si kúpila všetko potrebné na pohodlné nakličovanie- poháre, stojan, podložku na poháre a klíčky. Veľmi ma zaujímala reďkovka, brokolica, červená kapusta a ďatelinka 🙂

Napätá od radosti z nového som očakávala balíček. Krásne zabalené, s letáčikmi a popismi, aby aj jeleň ako ja vedel, ako na to 🙂 Aj darček mi pribalili.

Deťom som všetko vysvetlila a rýchlo si chceli naklíčiť reďkovku. Ráno a večer sme klíčky prepláchli a len sme sa predbiehali, kto komu povie, ako zasa narástli 🙂 Po ochutnaní sme boli všetci unesení zo sviežej chute.

Čo je pre nás na klíčkoch super?

Už v klíčkoch cítime plnú a sviežu chuť.

Dajú sa využiť nielen do šalátov, ale vedia oživiť nudné raňajky či desiatu.

Sú skvelou voľbou k ceste za zdravým a kvalitným životom 🙂

No povedzme si, čo je lepšie než dobrý kváskový chlebík s domácou pomazánkou a reďkovkou s klíčkovej forme? 🙂

U nás máme ďalšiu zdravú zábavku- nakličovanie. Ak vás téma zaujala, pozrite web www.sproutme.sk , kde nájdete veľa užitočných infošiek o tom, ako to celé funguje 🙂

Že- doklíčenia, kamoškovia 🙂

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
18