Pamätám si, ako som sa dostala do stereotypu varenia, ktorý sa točil okolo pár jedál. Niektoré suroviny, o ktorých som vedela, že sú veľmi prospešné na zdravie, mi nechutili. Žiadal sa nový nášup chute, nejaký zážitok z jedla. Rozhodujúca zmena nastala, keď som použila okrem vždy použitých základných surovín aj čerstvé bylinky. Vtedy som pochopila, že fádne a menej chutné suroviny môžu nadobudnúť nové dimenzie príťažlivej chuti. V tomto článku vám ponúkam moje obľúbené
4 bylinky, ktoré dodajú jedlu väčšiu chuť.
Čerstvé bylinky v kuchyni
Pamätám si na čas novopečenej manželky, keď som pozerala v telke reláciu o varení. Pomedzi varenie len tak zaznela poznámka, že je zvláštne, ako sa človeku zlepší kvalita zdravia, keď začne používať pri varení čerstvé bylinky.
Všade ich stále dávali a snažila som sa pochopiť, ako vedia kuchári kombinovať chute, aby jedlo nepokazili.
Zamýšľala som sa nad spomenutými slovami o zdraví a bylinkách. Niet divu, že na nás bylinky môžu blahodárne vplývať. Kedysi lieky a lekárne neexistovali. Boli “báby kořenářky” a bylinky, z ktorých miešali zmesi, a tak liečili ľudí. Bylinky majú aj liečivé účinky.
Amalia Moretti
O pár rokov neskôr som natrafila na jednu taliansku kuchárku Moretti, ktorá svoje knihy písala úplne inak- bola revolučná vo svojej dobe.
Spomínam ju často vo svojich receptoch, jej názory ma hlboko ovplyvnili. Hlása veľmi dobre poznané informácie o strave a stravovaní- teda zdravý sedliacky rozum pestrosti na tanieri. Spôsobom, ktorý nás zasiahne a vyprovokuje ku zmene.
Cez svoje recepty a knihy vyzývala svojich čitateľov, aby jedlo nebrali ako “bezduché plnenie brucha”. Volá ľudí zamyslieť sa nad chuťou a urobiť rozhodnutie dopriať si radosť spoločenskej chvíle- spoločného stolovania.
Konkrétne radila ženám, aby mali odvahu pripraviť aj niečo noblesnejšie pre svojich mužov, ktorí sa nad chuťou jedla ani nezastavia.
Mužov potom vyzvú otázkami zamyslieť sa nad jedlom:
“Chutí ti toto jedlo? Čo povieš na tú chuť čerstvého oregána? Skúsila som ho tam pridať, aby osviežilo chuť. Cítiš ho tam?”
Viedla teda ženy k vedomému oslovovaniu zvýraznených chutí.
A to sa ma náramne dotklo. Veď jedlo je dar. Často ho berieme ako samozrejmosť.
Samozrejme, že som to hneď musela vyskúšať. A naozaj. Stolovanie malo iný, pomalší a uvedomelejší ráz. Pochvala za výborné jedlo znela inak- viac mi to pohladilo moje ego manželky.
Teda aj dobre poznané jedlo vie navodiť nový zážitok. Stačí pridať len obyčajnú bylinku.
Bazalka, tymián, rozmarín, oregáno
Dala som sa teda do toho. Nakúpila som rôzne čerstvé bylinky v črepníkoch, ktoré bežne predávajú supermarketoch. Po umiestnení do okna kuchyne mala miestnosť inú, sviežejšiu atmosféru.
Pri varení som bola nesmelá, mala som obavu, že pokazím výslednú chuť.
Jedlo som teda pripravovala podľa receptúr. Nevedela som, k akému mäsu, rybe či syru dať konkrétnu bylinku. A to mi veľmi pomohlo.
Čím viac som s nimi varila, tým som sa odhodlávala dať ich aj do svojich jedál.
Zistila som, že pridaním bylinky do jedla chybu neurobím, jedlo nepokazím. No sú kombinácie, ktoré sa k sebe hodia viac a iné menej.
Čo som teda zistila a prečo sa práve tieto 4 bylinky usadili v mojej kuchyni?
Bazalka
Kríčkovitá rastlina s veľmi trendy zelenými lístočkami. Tie v sebe ukrývajú jemný náznak mentolu a zeme. Myslím, že ladí snáď s každým jedlom.
Nadľahčí, osvieži, povznesie.
Pre mňa prvá čerstvá bylinka, ktorú som začala používať a je veľmi vďačná.
Je to jednoročná bylinka. Stala sa u nás tak obľúbenou, že som si ju zasadila napokon do črepníku na okno a prestala kupovať už vypestovanú v supermarkete. Cez leto rastie rýchlo a pokým som nechala bazalku poriadne zosilnieť, mala na sebe kvety, z ktorých sa opäť vysemenila a narástla znova.
Bazalka ma naučila väčšej disciplíne. Má totiž rada dosť vody a slnka. Ak som zabudla bylinky poliať aj len jeden deň, hneď som našla bazalku povädnutú.
Bazalka obsahuje:
- Vitamín A, K,C
- horčík, železo, vápnik a tiež draslík.
Podporuje trávenie, zlepšuje metabolizmus, pôsobí proti nafukovaniu, má vplyv na činnosť hladkého svalstva, podporuje aj odbúravanie tukových buniek.
Bazalka sa používa aj ako liek pri liečbe afty, zápaloch ďasien, ústnej dutiny a hrdla.
Kde používam bazalku?
Používam ju na raňajky k mozzarelle, do cestovín, na pizzu, k vajíčkam na všetky spôsoby… Hodím ju do vody k variacej sa ryži, aj varené zemiaky osvieži.
Pevnejšie stonky sa dobre varia a v pokrme zanechajú po sebe jemné stopy. Lístky sú dobré na záverečné dochutenie.
Teším sa opäť na teplejšie dni, kedy vybehnem ráno pred dom, aby som si odrhla pár voňavých lístkov k raňajkám.
Oregáno
V mojej kuchyni tvorí oregáno základ. Milujem totiž popučené avokádo jemne šmrncnuté soľou a premiešané s oregánom. Toho sa nedá objesť. 🙂
Oregáno sa hodí hádam ku všetkému- mäso, syry, šaláty…. Svojou nevtieravou sviežou chuťou vie doplniť chýbajúce spektrum chute a vyzdvihnúť tak zážitok z jedla.
Oregáno je príbuzné s majoránom. Veľmi sa podobajú aj na vzhľad, no predsa sú iné.
Keď porovnávam oregáno s majoránom a bazalkou, oregáno má hlbšiu a zmyselnejšiu chuť.
Nie je zasa také osviežujúce ako bazalka, no práve preto vytvára bazalka a oregáno super tím.
Oregáno obsahuje:
- Vitamíny A, B, C, E, K
- železo, vápnik, horčík, draslík
- antioxidanty
- omega 3 a 6 mastné kyseliny
- silicu, ktorá majú dokázaný liečivý účinok.
Kde používam oregáno?
Používam ho k pečenej rybe, k zelenine…všade. Toto je bylinka, ktorá má uplatnenie všade. 🙂 Najradšej mám oregáno v čerstvej podobe, no aj sušená bylinka má svoje čaro a využitie, napríklad v zeleninových plackách.
Tymián
Aj keď tymián nepoužívam “denne”, predsa je v mojej bylinkovej záhradke. Niektoré suroviny si vôňu a chuť tymiánu priam pýtajú.
Tymián sa podobá na voľne rastúcu materinu dúšku. Je to trvácny poloker a jeho kvety majú biely až fialový kvet.
Používali ho už v antike. Pre svoje účinky na telesné aj psychické zdravie ho s obľubou pridávali do pokrmou či robili odvary.
Tymián obsahuje:
- silice
- vlákninu
- vápnik, železo, draslík, fosfor, horčík, zinok, kyselina listov…
- vitamíny A, B a C
Kde používam tymián?
Úplne skvele sa hodí k hríbom na všetky spôsoby. Pridávam ho rada k bravčovému mäsu a cukete. Tieto dve suroviny vypeckuje do veľkej dobroty. Uplatnenie nájde aj pri grilovaní mäsa (najmä hamburgerov) a pečených rybách.
Rozmarín
Bylinka, ktorá je vôňou veľmi výrazná a v jedle je dosť cítiť. Svojou sýtou vôňou s eukalyptovým nádychom je potrebné voliť opatrnejšie jej použitie. Je vhodné ju používať tam, kde chceme zjemniť výraznú chuť (napríklad mäsa) a doplniť jedlo o nový rozmer chuti.
Rozmarín je nepostrádateľný najmä pri príprave jahňacieho mäsa, diviny alebo kačky.
Tieto druhy mäsa sú dosť výrazné na chuť a vôňu. V prípade vône jahňacieho mäsa môže byť až odpudzujúca (málokto holduje chuti jahňaciny práve pre osobitú vôňu tohto druhu mäsa).
Stačí však len správna bylinka, korenie a častokrát pomalá tepelná príprava a aj z jahňaciny si vieme pripraviť hostinu.
Do jedla stačí použiť len trochu rozmarínu (samozrejme v závislosti od množstva pripravovaného jedla).
Rozmarín je drevnatá, pevná a má rada teplo. Nepotrebuje veľa vody, je nenáročná na pestovanie.
Rozmarín obsahuje:
- vlákninu
- éterické oleje
- silicu
- železo, horčík, vápnik, vitamíny A, B6.
Rozmarín pôsobí upokojujúco a posilňujúco na nervovú sústavu, upokojuje búšiace srdce, priaznivo ovplyvňuje činnosť pečene a pôsobí ako antioxidant.
Kde ho používam?
Rozmarín našiel u mňa v kuchyni pevné miesto pri pečení mäsa (hovädziny, diviny, jahňaciny…) a tučnejších rýb. No pre svoju výraznejšiu chuť sa skvele hodí do limonády s bobuľovým ovocím, čo prudko odporúčam.
3 skvelé inšpirácie od Naty na jedlo s bylinkami
- Ochutená strúhanka- Chudobní Taliani, ktorí nemali na parmezán prišli s dokonalou náhradou, kde využili to málo, čo mali- starý chlieb. Spojením s cesnakom, bylinkami a olejom vznikne skvelá strúhanka, ktorou nahradíme syr. Dokonca aj na pizzi je veľmi fajn. Recept na ochutenú strúhanku najdete TU.
- Hríbová omáčka– Rýchla, jednoduchá, nenáročná, a pritom veľmi chutná omáčka z hríbov a tymiánu dodá super chuť. Možno ju dať k cestovinám, ryži, ale aj ako doplnok k mäsu. Klik na tento odkaz, kde je rozpísaný podrobne celý postup prípravy.
- Ragú– Toto je fenomenálny recept na mäso. S ním každý vždy zaboduje a v mojej kuchyni tvorí tento recept veľké eso. V tomto recepte som použila mäso z daniela, no použiť sa dá aj teľacie či hovädzie mäso.
Bylinky dokážu čarovať s chuťou jedla. Sviežosť, atraktívnosť, vôňa aj vitamíny. Zbavme sa stereotypu a prinesme do nášho jedla nový nádych.
Pozn.: Zaujal vás článok? Dajte mu srdiečko na konci článku a odporučte ho tak aj ostatným.