Ako pripraviť kyslú kapustu, aby bola chutná a namotali sa na jej chuť aj tí, ktorým nechutí? Kyslá kapusta je veľmi prospešná surovina, ktorá by sa mala pravidelne objavovať na našich stoloch. Avšak, nie každý jej príde na chuť. Buď ju milujete, alebo nenávidíte. Čujte, ako som si ju zamilovala ja.
Nemám rada kyslú kapustu- fertig!
Pamätám si obrovský sud, ktorý moji rodičia plnili kapustou, tlačili ju tam úplne doplna a nakoniec ju zavalili obrovským kameňom. Každý rok ma to fascinovalo a tešila som sa na kapustu a každý rok som ju potom odmietala. Kyslá, slaná chuť, ktorá ma len striasla.
Kapustnica na Vianoce bola pre mňa povinnou jazdou, ktorú som pretrpela, len aby som dostala vytúženú hríbovú omáčku.
Častoktát som bola hladná, pretože iné ako jedlo z kapusty nebolo a ja som ju odmietala. Nechápala som, čo na tej chuti môže byť také vábivé… ja skôr to sladké 🙂
Neexistuje zlá potravina, len zlá úprava
Zlom nastal, keď som prichádzala do puberty. Každý piatok som hneď po škole nasadla na autobus a šla k tete, u ktorej bývala moja starenka. Strávila som tam poobedie a večer cestovala naspäť domov.
Teta vždy dobre a chutne navarila. Tešila som sa na to vždy. No jedenkrát, keď som videla, že má nachystanú na linke kyslú kapustu, zrazu sa mi na tvári zakyslilo a som čakala, čo bude.
🙂 Pamätám si to ako dnes. Nasypala do hrnca cukor. Na moju otázku, že koľko sa tam dáva cukru, mi odpovedala veľmi presne – tak odoka 🙂
Keď sa zmenil cukor na karamel, vyliala tam vodu a ja fascinovaná sledovala, aký “zľadovatelý” povrch sa zrazu v hrnci vytvoril. Hodila tam kyslú kapustu a nechala dusiť. Urobila zatiaľ halušky, osmahla domácu slaninku a každému naliala do hrnčeka kefír. Nakoniec dala halušky do kapusty, premiešala a povedala: “Hotovo!”
Zázrak menom strapačky
Vyzeralo to veľmi dobre, no tá kapusta… Ešteže som sa nechcela tetu uraziť a rozhodla som sa to nejak do seba nacpať, pretože som zistila, že je to úplne špica chuť.
Kyslá kapusta: vráťme ju na naše stoly
Roky som nevedela, čo je to za recept. Vravela som vždy o haluškách s kapustou. A ony sú to strapačky 🙂
Nasladá chuť kyslej kapusty a k tomu ten kefír- úúúžasnééééé.
Dodnes to robím presne, ako ona. Odoka. Akurát tentokrát na to, aby som sa o tento recept mohla podeliť, važila som a merala.
A čo by to bolo, keby som tam nepichla kvások? 🙂
Moje postrehy k receptu:
- Kapustu si nepremývam. Postupne som si tak zamilovala jej chuť, že si ju chcem čo najviac vychutnať.
- Ak kapustu premyjeme pod vodou, jej chuť bude jemnejšia. (vhodné majmä v destkej variante)
- Aby sa strapačky jedli pohodlne, kyslú kapustu je dobré na doske nakrájať na menšie rezance.
- Najlepšia kapusta je tá naša- “ze Stupavy” 🙂
- Ten kefír podávaný k hotovým strapačkám má svoje kúzlo. A domáci vďaka tibi hubám- top 🙂
- Domáca slaninka motivuje aj mäsožrútov ku stolu.
- Je vhodné nájsť si pomer kapusta: halušky tak, aby nám chuť vyhovovala. Rokmi dolaďovania je toto u nás top pomer.
- Kvások použitý v haluškách spôsobí lepšiu stráviteľnosť, zvýrazní chuť a zníži glykemický index (GI) halušiek. Budeme tak dlhšie zasýtení.
***STRAPAČKY S KVÁSKOM***
Na kapustu potrebujeme:
250 g kyslej kapusty
2 PL cukru
300 g vody
bobkový list
Na kváskové halušky potrebujeme:
300 g špaldovej polohrubej múky
150 g vody
1 vajce
1 PL materského kvásku
štipku soli
+ domáca slaninka a kefír podľa chuti
Postup:
Pripravíme si cesto na halušky. V miske zmiešame múku, vodu, vajce, soľ a kvások. Misku prekryjeme fóliou a necháme na linke stáť asi 2 hodiny.
Ku koncu doby kvasenia si do väčšieho hrnca dáme variť vodu na halušky. Pripravíme si aj ďalší hrniec, do ktorého nasypeme cukor a zapneme plameň.
V prípade, že na karamel použijeme trstinový cukor, pálime ho veľmi opatrne.
Zatiaľ si premyjeme a nakrájame kapustu.
V momente, ako nám vznikne karamel, zalejeme ho teplou vodou. Karamel stvrdne a urobí akokeby škrupinu. Varechou ho rozmiešame. Postupne sa vo vode roztopí.
Do karamelovej vody dáme pripravenú kapustu. Pridáme bobkový list a necháme s poodokrytou pokrievkou dusiť na malom ohni. V prípade potreby dolejeme trochu vody.
Keď nám voda v hrnci vrie, prekvasené cesto dáme do haluškára a lyžicou pretlačíme cesto vo vody. Po vyplávaní počkáme len chvíľočku, aby boli pevné, ale uvarené.
Pomocou sitka premiestnime halušky do kapusty. Premiešame a plameň vypneme.
Na panvici si osmahneme nakrájanú slaninku.
Strapačky servírujeme posypané slaninkou. A ten hrnček kefíru- hmmmmm…
Dobrú chuť!