ŠAFRÁNOVO-KôPROVÉ RIZOTO S KREVETAMI

Vôbec nie je zvláštne, že obľuba morských plodov v našej vnútrozemskej krajine stúpa. Ich jednoduchá príprava, nutričné zloženie a, najmä, lahodná chuť mora je dôvodom, prečo si pýtame krevety stále viac.
Tieto desaťnožce žijúce ako v mori, tak i v sladkých vodách sú ako sovy- cez deň žijú utiahnuto a v noci idú na žúr- na lov, kde využívajú svoje tykadlá.
Kreviet existujú tisíce druhov a ak ich nezjeme, vedia sa dožiť aj sto rokov!
V obchodoch môžeme vidieť krevety šedej farby- čerstvé a mierne ružové- tie sú predvarené. Ich megarýchla príprava je nesmiernou výhodou a umožňujú tak pridať kvalitnú bielkovinu do jedla “narýchlo”.
Pripravovať sa dajú so škrupinou alebo olúpané. Ak sa rozhodneme pre prípravu so škrupinou, nevysušíme ich, a tak zachováme tú plnú šťavnatosť, no lúpať ich budeme až po tepelnej úprave, čo veľa ľudí odrádza.
V polievkach, dusených jedlách, šalátoch či v rizotách, všade prinesú  so sebou majestátnosť stredomoria.
* ŠAFRÁNOVO-KôPROVÉ RIZOTO S KREVETAMI*
Pre 4 osoby potrebujeme:
1hrnček ryže arborio
1l vývaru
1/2 šalotky
1/2 stonky zeleru
1PL čerstvého kôpru
200g minikreviet
trochu nastrúhaného parmezánu
1PL masla
1strúčik cesnaku
2PL citrónovej šťavy
soľ, korenie
šafrán
1pohárik bieleho vína- nie je povinné
             –  Dáme si zohrievať vývar so šafránom. Šalotku nadrobno nakrájame aj so stonkovým zelerom. V hrnci, kde budeme rizoto pripravovať orestujeme na olivovom oleji, trošku osolíme, aby cibuľa hneď nezhnedla. Pridáme hrnček ryže a osmahneme.
Vývar by mal byť v tejto chvíli horúci. Stiahneme plameň s vývarom, aby sa udržiavala teplota, aj ryžu. Ak chceme pravé rizoto, teraz je správny čas naliať pohár bieleho vína. Ryžu stále miešame. Keď sa víno takmer vstrebe, nalejeme naberačku vývaru a stále miešame. Vývar postupne po naberačkách prilievame k ryži vždy v momente, keď je takmer vpitý.(pri stálom miešaní to na vareške cítiť, že ryža si pýta podliať ďalšou naberačkou). Takto pokračujeme do zmäknutia ryže na úroveň al dente.
Na panvici rozpustíme maslo s trochou oleja. Ešte keď je olej studený, pridáme prelisovaný cesnak a krátko osmahneme. Len čo sa prevonia tuk, cesnak sa vie totiž rýchlo spáliť.
Pridáme krevety a krátko osmahneme. Netrvá to dlho, krevety sú hotové. Pridáme nasekaný kôpor a citrónovú šťavu a premiešame.
Krevety pridáme do ryže a premiešame.
TIP: Keď varím vývar, naschvál ho varím veľa a dávam si ho zamraziť na takéto recepty. Ak nemáte poruke vývar, aj voda postačí:)
image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
2