Akosi sa čoraz častejšie stáva, že voľného času je veľmi málo a čas strávený v kuchyni bez stresu začína byť “za odmenu”. Tak som sa vynašla aj v tejto fáze života a povedala som si, že neochudoním svoje chuťové poháriky o zážitok z jedla. Rýchlovka štýlom “čo dom dal”. Teda vždy môže byť iná, a predsa rovnaká. Zapekané portobello.
Rýchlovky v kuchyni
Zamyslela som sa nad tým, ako sa čoraz viac ponáhľame, aby sme toho aspoň o trošku viac stihli. Všimli ste si, že čím viac sa ponáhľame, tým máme času menej a máme pocit, že aj menej stíhame? Kde sa ten čas podel? Alebo sa len na to zle pozerám…
Presne do tohoto štádia som sa od Vianoc dostala. Mala som pocit, že dokopy nič nerobím, nič nestíham a stále je toho veľa na práci.
Ešteže mám tak skvelého muža, ktorý vo mne vie uhasiť každý požiar strachu a obavy.
Navrhol mi, že by som mohla variť viac rýchlovky, minútové jedlá. Vraj keď vypnem hlavu a varím len pocitovo, ide mi to bravúrne a zatiaľ nebolo nič nejedlé.
Varenie “čo dom dal”
A veru, tuším má pravdu. Keď sa povedia rýchlovky z toho, čo dom dal, mám pred očami vždy ten istý obraz- ako sme boli na dovolenke na Sicílii a varievala som ja. Vždy len z toho, čo som našla v chladničke. Niečo som spatlala dokopy a až sa mi nechcelo veriť, aké mňamky z toho vychádzali.
Tak sa stalo nedávno, že som sa zabudla nad počítačom a faktúrami. Keďže deti chodievajú na obed domov, mám pre ne vždy niečo uvarené. Tentokrát ale nie.
Vedela som, že už sú určite na ceste domov a ja som sa pozabudla. Rázne som vstala som všetkých faktúr a povedala som si, že zmätok a stres mi s varením nepomôžu. Rozhodla som sa zachovať pokoj a presnoriť zásoby.
Portobello v chladničke z predvčera, čo som kúpila veľmi impulzívne počas hladu na mňa žmurkali a v hlave mi blysklo. To bude ono. 🙂
Za pár minút som sa mohla vrátiť k práci a faktúram, lebo všetci boli spokojní.
Portobello hríby, vitajte v jedálničku častejšie
Poznáte ich? Pod názvom portobello hríb sa ukrýva mäsitá huba, ktorá je nutrične nabitá minerálmi a vitamínmi.
Okrem toho, že je skvelá len tak z grilu pokvapkaná olejom a bylinkami, slúži ako základ pre viaceré jedlá. Jej tvar, väčší klobúčik a mäsitosť z nej robia kandidáta na jedlá typu pizza bez múky, vegetariánske verzie mäsitých pokrmov alebo…napadá niečo aj vám? 🙂
5 dôvodov prečo vyhľadávať portobello častejšie:
- Je zdrojom bielkovín v každej úprave.
- Je bohatým zdrojom draslíka (viac ako banán), ktorý potrebujeme pre správnu vitalitu srdca, jeho rytmu, ale aj svalstva a nervovej sústavy.
- Obsahuje dosť medi, ktorá je katalyzátorom viacerých dôležitých enzymatických procesov a vitamínov v našom organizme. Teda je významná z pohľadu obrannyschopnosti organizmu. Taktiež, okrem mnoho ďalšieho, pomáha využitiu železa (pri anémii).
- Selén, ktorý nám portobello ponúka, je veľmi dôležitý pre správnu funkciu mužských reprodukčných orgánov. A jedná sa o významný antioxidant. Viac o seléne napríklad tu.
- Portobello, resp. hríby všeobecne, sú významným zdrojom vitamínu D, ktorý zohráva kľúčovú úlohu vo vstrebávaní vápnika a fosforu.
Zaujímavosť: Vedeli ste, že pod názvom vitamín D sa skrýva skupina 5 foriem tohto vitamínu? Vitamín D1-D5. Nejedná sa teda o jeden vitamín. Najznámejšie sú D2 a D3, ktoré si telo nevie vyrobiť samo. Nedostatok vitamínu sa prejavuje nielen vyššou kazivosťou zubov, lámavosťou kostí, únavou, ale aj poklesom libida.
Zapekané portobello u nás doma
Krásny tvar ich predurčuje stať sa mištičkou, akoby porciou pre osobu. A dospelú osobu rátam 2 hríby podľa sýtosti náplne.
Posnorila som po zásobách a našla som pšeno a kuskus. Nevedela som sa rozhodnúť, ktoré použiť, no kuskus vyhral. Deti ho majú radšej.
Páčila sa mi myšlienka, že tu nemám čo pokaziť. Čo mi chutí, to tam dám. Zrazu vznikla chutná zmes, ktorou som naplnila klobúčiky a po zapečení čakala, čo na to povedia.
Vyzeralo to cool, chutilo to super, nie je o čom. Dobrotaaaaa. 🙂
Moje poznámky k receptu Zapekené portobello
- Ako som vyššie spomínala, 2 hríby na dospelú osobu je tak akurát.
- Hríby by nemali jesť určite deti do 3 rokov. Poraďte sa so svojim pediatrom o vhodnosti zavádzania hríbov do stravy detí.
- Vyberme si pekné hríby s hlbším klobúčikom, aby sa tam zmestilo dostatok náplne.
- Hríby poriadne očistime vlhkou kuchynskou utierkou.
- Nožičky po očistení môžeme tiež spotrebovať. Do plnky alebo z nich urobiť iné jedlo, polievku? 🙂
- Plnka je na našej chuti. Pusťme uzdu našej gastronomickej kreativite a nechajme, nech nás vedie chuť.
- Správne dochutenie je základ. Hríby soľme menej, pretože púšťajú dosť vodu. Vyhrajme sa skôr s plnkou.
- Zmes syrov je na nás. Dobré je voliť typ syrov, ktoré sa roztekajú pri vyššej teplote a pri zapekaní vytvoria akési pojivo celej plnky.
- Chutia aj samotné. Doplniť ich môžeme poctivým kváskovým chlebíkom (domácim 🙂 ), zemiakmi a super je čerstvá zelenina.
***ZAPEKANÉ PORTOBELLO***
Potrebujeme:
8 ks veľkých portobello hríbov
1/2 šálky kuskusu
150 g rôznych druhov syra (roquefort, brie, gouda, eidam…)
2 strúčiky cesnaku
olivový olej
čerstvé bylinky (podľa ponuky, najlepší je tymián)
soľ
+ podľa komory: hrášok, kukurica, cherry paradajky, špenátové listy, slanina…
Postup:
Najprv nachystáme kuskus. Vsypeme do misky, trošku osolíme, zalejeme vriacou vodou 1 cm nad okraj kuskusu a prekryjeme tanierom alebo iným materiálom tak, aby sme zabránili akémukoľvek úniku pary. Kuskus všetku vodu pojme, zmäkne. Nevaríme ho.
Hríby očistíme a odstránime nožičky. Nedáme ich pod vodu, vlhkou utierkou pretrieme zvrchu. Vzniknú tak krásne klobúčiky- misky, ktoré môžeme plniť.
Zmäknutý kuskus premiešame zľahka vidličkou, čím ho prekypríme a nebude lepkavý. Pridáme doň bylinky, na malé kúsky nakrájané syry a prípadne ďalšie “zbytky” v našej komore či chladničke (hrášok, špenát…). Premiešame, ochutnáme a podľa potreby dochutíme.
Tu neexistuje pochybenie. Naša chuť nás spoľahlivo povedie ku gastronomickému pôžitku z rýchleho jedla.
Cesnak očistíme a pretlačíme. Prelejeme olejom, zmiešame a pomocou mašľovačky vytrieme cesnakovým olejom vnútro portobello hríbov. Ako veľa dať cesnaku- to si opäť zvolíme sami podľa našej chute.
Následne len mierne posolíme a dáme na plech s papierom na pečenie.
Do pripravených portobello misiek navrtvíme ochutený kuskus. Na vrch ešte nastrúhame eidam. Naplnené prenesieme do rozohriatej rúry na 180’C a pečieme cca 25 minút.
Zapekané portobello prevoňajú celú kuchyňu.
Podávame s čerstvým šalátom.
Chutia výborne ako teplá rýchla večera, aj studený snack.
Dobrú chuť!
POZN.: Zaujal vám recept na zapekané portobello? Označte ho srdiečkom na konci tohto článku. Ďakujem. 🙂
TIP: Milujete hríby? Tak recept na jednoduchú hríbovú omáčku k cestovinám prudko odporúčam.