Je nenápadný, to musím uznať. Ako motýľ, ktorý skrýva svoje nádherne sfarbené krídla. Ochutnáte sprvu len zo slušnosti a následne sa musíte na slušnosť sústrediť, aby ste boloňský slivkový koláč nedali celý naraz do úst. Ako je nenápadný, tak je aj úžasne bezprácny, šup-šup a tak chutný, že kto má slivky, odporúčam.
Návšteva- milovaná a nenávidená
Milujem návštevy a nenávidím ich. Hneď vysvetlím. Keď som totiž hostiteľ ja, teším sa, že som donútená upratať a nachystať všetko, ako sa na správnu gazdinú patrí. Ale keď mne sa takmer nikdy nechceeee a ešte k tomu po odchode býva bordel. Od únavy sa mi už s ním nechce nič robiť.
Ano ano, teším sa na tých ľudí, je kopec zábavy, srandy. Človek je vytiahnutý z rutiny života a trochu sa osvieži.
Keď som zasa pozvaná ja, teším sa jak blcha, lebo ten bordel po návšteve nebude u mňa. 🙂 Ale na druhej strane som tlačená časom na nejakú hodinu. A predstavte si, že mne sa pri odchode z domu najlepšie upratuje- ano, pomoc. 🙂 Behám, lietam- ešte toto a tamto, nech mám dobrý pocit, že neodchádzam z bordeloviska.
Prišla návšteva
Čakali sme návštevu. Teda som upratovala. 🙂 Mali sme sa stretnúť viacerí, cca 10 ľudí. Dohodli sme sa vopred, že každý prinesie niečo na papanie a najeme sa spolu. Hotová hostina- dva druhy mäsa, prílohy, šalát, dezert, alko a nealko… No píšem- hostina. 🙂 Všetko som mala pripravené a kamoši začali chodiť.
Podávali mi na chodbe jedlo, ktoré pripravili, aby sa mohli vyzuť. Keď mi kamarátka podávala plech prekrytý utierkou, zablýskali sa mi oči, že to bude nejaká dobrotaaaaa.
Po ceste do kuchyne som “nenápadko” odokryla utierku, aby som prezistila, čo to za dobrotu a pohľad ma veľmi neohúril. Akýsi koláč, čo vyzeral ako suchá buchta. Hm… Veď viete, že ja a čokoláda, ja a veľa plnky, ja a sladké… 🙂
Nevadí, vravím si, veď to piekla z lásky, tak snáď bude chutiť s kávou.
Páni moji, starenka!
Keď prišiel po hostine na rad koláč, vzala som si jeden kúsok. Všimla som si, že sú tam aj slivky, čo ma potešilo. Pri ústach mi do nosa udrela škoricová vôňa. Po zahryznutí som zrazu v mysli stála pri sporáku v Uníne, v domčeku mojej starenky. Ona používala kvasnice, nie prášok do pečiva, ako bol tento koláč pripravený, ale tá vôňa… Slivky a škorica spolu s plnosťou pšenice. Hotové detstvo!
Hneď sa spustila záplava mojich otázok, čo je to za koláč, odkiaľ má recept, ako sa tá mňamka robí a že si teda expresne prosím moc moc recepis.
TIP: Zlepšiť si pamäť, podporiť imunitu, psychickú pohodu a výkonnosť? Aj takto nám môžu slivky pomôcť, keď ich budeme konzumovať. Prečo sa ich ešte oplatí jesť? Prečítajte si
v recepte na slivkové gule.
Posúvam ďalej recept na teleporting do detstva
Nejdem sa teda chváliť cudzím perím, tento recept na boloňský slivkový koláč nepatrí mne, len pár úprav som si urobila. Pôvodne je od staručkej pani z Bolone v Taliansku, kde moja kamarátka niekoľko rokov pracovala.
Koláč bol preslávený. Staručká pani ho pripravovala celoročne, len ovocie menila podľa sezóny. Vždy sa zavďačila každému, koho ponúkla. Raz jahody, čerešne, potom maliny, zmes ríbezlí a černíc s hrubým posypom práškového cukru, slivky so škoricou a v zime zaváraniny.
Chutí báječne. Jeho chuť je plná, menej sýtivá, ale za to hrejivá. Je páperovo nadýchaný, jemný. Nie ako koláč, ktorý búra múry, kde sa človek zasýti ako pri plnohodnotnom jedle.
Skvelý na doťuknutie k hustej polievke na obed, desiatu alebo sladké raňajky. Taký univerzálny ľahký koláč, s ktorým nie je žiadna babračka a pokojne ho gazdiná zbúcha aj večer počas pracovného týždňa.
Ani mi nevadilo, že po odchode návštevy mám doma opäť neporiadok. Celá natešená som vzala vysávač a upratala nanovo. 🙂
Moje poznámky k receptu Boloňský slivkový koláč
- Múku pôvodne netreba preosievať, no ja som preosiala, aby bol koláč extra jemný a nadýchaný.
- Polohrubá múka vytvorí pavučinkovo jemnú štruktúru cesta, no použiť sa dá aj hladká múka 00.
- Cukru je v pôvodnom recepte oveľa viac- 300g. Podľa mojich stravníkov 150g bohate stačí.
- Ovocie môže byť hocijaké, najlepšie čerstvé, sezónne a lokálne. A hlavne nech sú na husto-husto dané do cesta.
- Veľkosť použitého plechu je 30x40cm.
- Z polovičnej dávky je možné urobiť skvelý korpus na tortu, veľkosť tortovej tormy je potom 24cm. (Treba upraviť dĺžku pečenia podľa prepečenia- test so špajdľou pomôže.)
- Počas pečenia neotvárajme rúru. Jemná štruktúra by mohla pri náhlej zmene teploty spôsobiť, že by nadýchanosť koláča spadla.
- Pozor, je naozaj prudko jedlý. 🙂
***BOLOŇSKÝ SLIVKOVÝ KOLÁČ***
Potrebujeme:
300 g pšeničnej polohrubej múky
150 g kryštálového cukru
1/4 ČL sušenej vanilky (alebo 1 vanilkový cukor)
4 ČL vínneho kameňa (alebo 1 prášok do pečiva)
6 vajec
1,5 dcl rastlinného oleja (najlepšie hroznového)
1,5 dcl vody
štipku soli
1 ČL mletej škorice
20 g rozpusteného masla
1 škoricový cukor
500 g sliviek
Postup:
Žiadne piplačky, je to úplne ízy-pízy, až sa budete smiať. Len čítajte. 🙂
Očistíme slivky- umyjeme ich, rozpolíme, vyberieme kôstky a nakrájame na menšie kúsky podľa ľubovôle. Ja som zvolila mesiačiky, ale aj celé polky môžu byť.
Plech vymastíme olejom a vysypeme hrubou múkou. Rúru rozohrejeme na 180’C.
Suroviny pridáme do misy presne v poradí, ako je napísané v postupe až po soľ. Škoricu, škoricový cukor, maslo a slivky si necháme na neskôr.
Najlepšie mixérom s metličkami vymixujeme cesto až dopenista. Prelejeme ho na plech. Ak bude cesto nízke, žiaden strach. Narastie až dosť. 🙂
Cesto na plechu posypeme jemne škoricou.
Naukladáme navrch nahusto slivky.
A dáme piecť do rozohriatej rúry na 180’C na 40 minút. Cesto pošas pečenia narastie do objemu, až niektoré kúsky sliviek pohltí a získa jantárovo medovú farbu.
Upečený boloňský slivkový koláč hneď po vybratí z rúry rovnomerne prelejeme po povrchu rozpusteným maslom a následne posypeme škoricovým cukrom. Samozrejme, škoricový cukor si môžeme vyrobiť aj sami- mletá škorica a cukor. 🙂
Necháme vychladnúť, aj keď je to ťažké a podávame.
Dobrú chuť!
TIP: Ak máte tento rok veľkú úrodu sliviek, urobte si bezprácny a ten najsamlepší lekvár. V prípade, že hľadáte nutrične bohatšie koláče s dokonalou chuťou, jednoznačne hľadáte makovec. 🙂
POZN.: Zaujal vás recept? Označte ho srdiečkom na konci tohoto článku. Ďakujem 🙂
Dal by sa kolacik robit aj zo zmrazenych sliviek?
DObrý deň, Lenka, určite áno 🙂 Nech sa darí 🙂
Výborný koláčik, rýchlo hotový aj rýchlo zjedený ??⭐
Tak to mám veľkú radosť, Editka 🙂
Mnamky??skoda len ze nie je pri receptoch funkcia tlacenia tak ako pri vela inych blogoch, rada zbieram skvele recepty 🙂
Ďakujem ti, Silvi, za pochvalu receptu aj tip na vylepšenie webstránky 🙂 Nech sa darí 🙂
Dobrý deň, Naty, dal by sa koláčik upiecť aj z menšieho počtu vajíčok? Napr. zo 4? Respektíve ako by to ovplyvnilo výsledok?
Dobrý deň, Ľubi, treba doplniť potom tekutiny, aby cesto nebolo husté potom. Je to piškótové cesto. Teda veľa vajíčok. Ale stojí to za to 🙂 Nech sa darí, Naty 🙂
Super- dik za skvely recept. Dnes to mame s nektarinkami a cucoriedkami
To znie úplne báječne! Nech chutí 🙂
Úplně jednoduchý a úžasný ❤️Místo slivek jsem dala hrušky a se skořicí taky luxus. Nevím jestli přežije než vychladne ?
Tak to mám veľkú radosť 🙂 Nech sa darí 🙂
Vyborny kolacik 🙂
teším sa 🙂