AKO UROBIŤ DETSKÚ OSLAVU + EASY B-DAY CAKE

Oslava narodenín je pre každého dôležitá. Obzvlášť pre deti. Je to čas, kedy sú v strede pozornosti, všetko sa deje na ich počesť, dostávajú veľa darčekov a torta sa vypeká na ich počesť… Sú stredobodom vesmíru, okolo ktorého sa všetko točí. Dôležitá a neodmysliteľná súčasť narodenín pre v súčasnosti oslava- párty. Ako ju urobiť perfišnou? Mám pre vás pár tipov, ako urobiť dokonalú párty pre deti, na ktorú budú všetci dlho spomínať.

Viac rokov som sa aktívne venovala detským dielničkám, profesionálnemu maľovaniu na tvár a organizovaniu detských osláv. Niektorí zákazníci mi pravidelne rok čo rok ozývajú, aby som sa k nim vrátila a zorganizovala pre ich deti oslavu narodenín. Pre mňa je to dôkazom, že plním ich očakávania.

Tak sa na to spoločne pozrime. Čo k párty potrebujeme?

·       Zlatá dobrá príprava- Nie je nad to, keď už niekoľko dní pred oslavou vieme, čo budeme potrebovať. Sme v kľude a od toho závisí veľa. Ak bude rodič nervózny, oslava bude kostrbatá, napätá. Preto je super mať popísaný papier plný nápadov a možný scenár jednotlivých bodov oslavy.

·       Názor oslávenca- Keďže je to jeho deň, je viac ako na mieste sa spýtať, akú predstavu o oslave má on sám. On má byť ako prvý spokojný.

·       Výzdoba- Je vhodné oslavu mať v jednom štýle- kvietky, víly, akčný hrdinovia… Na výber je neúrekom motívov. Stačí si len vybrať podľa toho, čo má oslávenec rád. V prípade, že momentálne neprechádza žiadnym „zaľúbením“ do rozprávky, je vhodné zvoliť jednotné farby.

·       Taniere a ďalší servis- Niet nad jednorazové poháre, taniere a príbor. Posledné, čo sa hostiteľovi chce, je kvantá špinavých riadov, ktorých vlastne častokrát ani nemá doma v dostatočnom počte.

·       Jedlo- Pozvané deti zväčša prichádzajú najedené, resp. ešte nie hladné. Treba myslieť na to, že stredobodom má byť torta. Preto je vhodné univerzálne jedlo, ktoré majú všetci radi, vkusne naservírované ovocie vo forme špízov a veľa vody či domácich limonád na zabezpečenie pitného režimu.

·       Torta- musí byť dokonalá. A to naozaj. Musí spĺňať všetky očakávania oslávenca. A ešte- musí ohúriť aj pozvaných hostí.

·       Aktivity- Tie musia byť volené vhodne k veku. Jasné, deti by sa mohli zahrať aj v detskej izbe spolu, no nalejme si čistého vína- toto nie je perfektná oslava.

·       Pridajte niečo výnimočné- Všetci sme absolvovali už aspoň jednu oslavu, a preto vieme, čo sa tam odohráva. Posuňme oslavu ďalej a urobme niečo špeciálne. Niečo naviac, na čo budú všetci spomínať.

 

Ak máme akú- takú predstavu, môžeme pracovať na detailoch. Všeobecne platí, že deti začnú „vymýšľať“, keď sa nudia. Treba im preto dopriať aktivity určené ich veku, ktoré ich vtiahnu do deja a s radosťou budú spolupracovať.

Čo konkrétne by sme mohli urobiť?

–          Urobme pirátsku párty, kde sa ako rodičia prezlečieme za pirátov. Zostavme mapu pokladu a poklad- podľa uváženia maličkosť pre každé dieťa so zreteľom na oslávenca- ukryme. Deti budú musieť spojiť hlavy a poklad nájsť- na lúke, v lese, doma na záhrade… podľa našich možností. No s pevnými pravidlami, ktoré musí každý dodržať.

–          Miluje oslávenec námorníkov? Vyzobme dom tak, aby to vyzeralo ako v lodi. Dnešná ponuka je ohromujúca a za pár eur vieme vyčarovať perfiš atmošku.  – V tejto idei môžeme spracovať akúkoľvek tému.

–          Ponúknime deťom maľovanie na tvár. Nemusíme byť profesionáli. Stačia nám aj obyčajné pastelky na tvár. Základné fúzy, zuby, zombiecke zašité ústa, pavúka na líce či motýlika zvládne každý. Hlavné je si to užiť.

–          Pripravme aktivity vonku:

·       Chytanie rýb– Do lavóra napustime vodu, do ktorej dáme plastové ryby. Predávajú sa v hračkárstvach aj s dvoma udicami.

·       Zhadzovanie konzerv loptičkou

·       Zrážanie fliaš– Prázdne pet fľaše položíme vedľa seba a deti ich budú z diaľky zrážať vodnou pištoľou

·       Prekážková dráha– Postavíme naplnené pet fľaše do radu dostatočne od seba. Deti sa postavia na „štafle“ a musia bez pádu prejsť cik- cak.

·       Lyžičky, vidličky, nože– Deti sú postavené v jednom rade „na čiare“. Pre nimi je jedno dieťa v dostatočnej vzdialenosti.  Točí sa a hovorí pritom- lyžičky, vidličky, nože. Deti sa zatiaľ snažia priblížiť čo najbližšie k dieťaťu. Po dokončení formulky sa dieťa zastaví a všetci musia byť ako sochy. Koho uvidí točiace sa dieťa hýbať, pošle ho na začiatok. Ten, ktorý ako prvý príde k točiacemu sa dieťaťu, zvíťazilo a teraz sa bude ono točiť. Ostatní idú na čiaru na začiatku.

–          Pripravme aktivity vnútri:

·       Skrývačka– Dôležité pri nej je, aby boli jasné pravidlá- kde sa určite neskrýva a ako sa oťukáva.

·       Spidermanova sieť– Na chodbe polepíme hálom- bálom motúzom steny- z jednej strany na druhú. Vznikne tak spleť motúzov, cez ktoré sa deti musia dostať na druhú stranu bez toho, aby sa motúzov dotkli.

·       Točím, točím– Na stenu pripravíme terč. Dieťaťu zaviažeme oči, začneme ho točiť a následne musí ísť k terču a ukázať prstom do stredu. OBMENA: Na stenu pripevníme veľký papier, na ktorý nakreslíme siluetu/ alebo len hlavu. Dieťaťu dáme do ruky fixu roztočíme ho. Musí k stene prísť a nakresliť na hlavu oči. Ďalšie dieťa ruky, prstienok… apod.

·       Vymení sa ten…- Deti sedia na značkách v kruhu. Značiek je o 1 menej, ako detí. Rozprávač je v strede, hovorí formulku- Vymení sa ten…. – ktorý má modré oči/ červené ponožky/sponky/krátke vlasy… Deti sa musia postaviť a vymeniť si miesto. Ten, komu sa miesto neujde, je v strede a hovorí formulku.

A čo by malo byť niečo extra? Čo sa na iných oslavách bežne nerobí?

·       Robenie pizze– Nachystajme vopred cesto, nakúpme suroviny a rozdeľme deti do skupín- najlepšie po dvoch. Nech si spoločne pripravia večeru- pizzu podľa ich chute a fantázie. Túto činnosť je vhodné zaradiť po hrách, kedy všetkým už aj vytrávilo a je čas večere. Je to tutovka, na ktorú každý spomína.

·       Tvorivé dielne– Pripravme niečo na vyrábanie, čo si každý odnesie na pamiatku domov z oslavy- puzzle z lekárenských paličiek, maľovanie na kamene, zdobenie pohára s loptičkou na špagátiku, ktorú musíme rozhúpať a chytiť do pohára…. Dievčatá majú rady lakovanie nechtov, robenie si účesov, fotenie sa…

Dôležité je si to užiť tiež. Staňme sa deťmi aj my a nechajme sa zlákať aktivitami. Zrazu si uvedomíme, ako nám je dobre.

 

A čo torta?  Jasné, bez nej to nie je oslava! Vhodné je ju podávať, keď už všetci dorazia a spoločne zagratulujú. Čiže na začiatku. Spievanie Happy birthday, alebo Veľa šťastie, zdravia zvládnu všetci, nejde o spevácky zážitok, ale o atmosféru. Sfúknutie sviečok, potlesk a prvé nakrojenie oslávencom- to majú všetci radi.

Akú tortu? Úžasnú, perfektnú, dokonalú!

 

U nás sa vymýšľa vo veľkom. Nad tortou premýšľam aj mesiac dopredu. Tento rok som toľko premýšľala, až som zistila, že som ešte nikdy neurobila svojim deťom tú „klasickú“, piškótovú. Ak máte no idea, toto je úplná ízoška, ktorá nezradí. Korpusy so vším všudy do 30 minút. Plnka osviežujúca, ozdobenie ovocím a kľudne aj preliata čokoládou.

 

***EASY B-DAY CAKE***

 

 

Na dva korpusy potrebujeme:

10 vajec

10 PL trstinového cukru

10 PL špaldovej polohrubej bielej múky

4-5 PL olivového oleja

2 PL studenej vody

4 ČL vínneho kameňa

3-4 PL kakaa

Štipka soli

 

Na plnku potrebujeme:

500 g mascarpone

1 malý kelímok bieleho jogurtu

Cukor- podľa chuti- od 5 PL

 

Na ozdobenie:

Rôzne ovocie- podľa sezóny a našej chute

Rozpustená čokoláda

–          V miske si zmiešame múku, kakao a vínny kameň. Žĺtka si oddelíme od bielok, každé zvlášť do misy. Miska so žĺtkami nech je veľká.

K bielkam pridáme trochu soli a vyšľaháme tuhý sneh. Najlepšie mixérom. K žĺtkam pridáme cukor a vymiešame do nadýchanej peny. Pridáme olej, zašľaháme a potom vodu.

Následne postupne po lyžiciach pridávame k žĺtkam múkovú zmes. Mixér odstavíme a metličkou vmiešame bielka. Najprv pridáme 1/3 bielok, rýchlo rozmiešame a ostatné 2/3 pridávame postupne s tým, že bielka len jemne vmiešavame.

Vzniknuté cesto rozdelíme do dvoch tortových foriem vystlaných papierom na pečenie.

Pečieme v rozohriatej rúre na 180´C 15- 20 minút. Pod 15 minút rúru neotvárame, aby korpus nespadol. Následne môžeme skúsiť prepečenie špajdlou.

Korpusy po upečení necháme vychladnúť.

Pripravíme si krém. Nič svetoborné a zložité- len všetko zmiešame spolu. Cukor pridávame postupne po lyžiciach. Chuť nás povedie. Závisí od ovocia, resp. od zdobenia torty. Logicky vychádza, že pri ríbezliach osladíme plnku viac, ako pri prezretých jahodách.

Keď sú korpusy vychladené, odstránime z nich papier na pečenie a 1/3 plnky natrieme na jeden korpus. Pokladieme ovocie- napríklad na plátky nakrájané jahody a druhý korpus položíme navrch.

Zbytok plnky rozotrieme po povrchu a po bokoch.

V prípade, že chceme tortu preliať čokoládou a vytvoriť na nej stekajúce pramienky čokolády, tortu necháme poriadne zachladiť. Až následne vylejeme rozpustenú čokoládu na tortu.

Čokoláda bude pod chladom rýchlo tuhnúť.

Následne rýchlo pokladáme ovocie, aby čokoláda nestuhla úplne. Ovocie by sa tam neuchytilo potom.

Ak tortu nebudeme prelievať čokoládou, po natretí plnky ozdobíme povrch ovocím a necháme zachladiť.

Už len pridať sviečky a zaspievať.

Happy Birthdday!

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
13

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *