ANGLICKÉ ROŽKY

  • Najväčšou motiváciou pre mňa je moja rodina. Ich zdravie je pre mňa dôležité a keďže si naplno uvedomujem silu dôsledkov stravovania, na stole chcem podávať kvalitu.

Keď sme v obchode na nákupe, deti vždy niečo pýtajú, keď vidia všetky tie „čerstvé“ pečivá. A tak doma pečiem chlieb, rožky, žemle, vianočku, makovky, ciabatty… a najnovšie anglické rožky!

Väčší, mäkký rožok so slaninou a syrom navrchu zasýti aj dospelého hladoša. Dnes som ich vyčarovala na véču.

„ Mami, a odkiaľ máš recept?“ Poklepkám sa po hlave, že z mojej hlavy. „Vyzerajú trochu inak.“

„Jasné, veď ich robili moje ruky, nie stroj, ochutnaj a povieš mi.“ Zahryzne. „Mami, veď to sú tie rožky so slaninou a syrom! Takto to chutí! Aké sú mäkkučké vnútri a ako chrumkajú!“

No, čo vám poviem, úsmev zaplnil moju tvár a spokojnosť zaplavila moje vnútro. Prešla som najtvrdšou skúškou- prešla som anglickými rožkami u svojich detí.

Chcete ochutnať?

 

Potrebujeme:

 

500g hladkej múky

270ml vody

40g masla

2čl soli

½ kocky droždia

1čl sladu/ cukru

6 tenkých plátkov eidamu

6plátkov údenej slaniny

– Preosejeme múku, vyhĺbime jamku a vlejeme vlažnú vodu. Rozmrvíme droždie a pridáme slad alebo cukor na naštartovanie kvasiniek. Keď sú napovchu bublinky, pridáme rozpustené maslo a soľ a vypracujeme cesto, ktoré sa odlepuje od stien misy. Prikryjeme, aby cesto neosychalo a necháme droždie pracovať 40minút.

Následne cesto rozdelíme na pracovnej doske na 6častí. Vytvarujeme bochníčky a necháme chvíľu stáť, len čo po sebe upraceme.

Každý bochník vytvarujeme do šúlanca a dáme na plech vystlaný papierom na pečenie. Prikryjeme a necháme finálne dokysnúť 40minút.

Rúru medzičasom rozpálime na 250´C. Na dno rúry umiestnime starý plech, ktorý bude slúžiť na zaparenie rúry.

Rožky pofŕkame vodou, dáme do rúry a tesne pred zatvorením rúry vylejeme do plechu na dne rúry trochu vody.

Po 7 minútach vytiahneme z rúry, položíme na rožky  plátky slaniny a syra a vrátime do rúry ešte na 5-10minút, záleží od rúry.

Anglické rožky necháme vychladnúť na mriežke.

Bon apetit!

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
7