Zamilovala som sa do pevnejšej, chrumkavej kôrky, pod ktorou sa mi odkryla mäkká a vláčna striedka. Že sú tam semienka, nevadí ani mojím deťom. Vždy si sadnú k stolu s úsmevom, že idú jesť maminkine chlebíky. Dáte si? Sú moooc fajn. 🙂
Som doma
V dnešnej situácií, kedy sedíme poslušne doma a snažíme sa nevychádzať von, akosi viac držíme pri sebe. Koronavírus nás motivoval, aby sme varili zo zásob. Hľadáme inšpirácie, čo navariť. Nech to chutí, láka oko, je čo najjednoduchšie na použité suroviny a keď je to ešte nenáročná rýchlovka, tak potom jupí hej!
Ak máme doma deti, pridáva sa ešte domáce učenie a hľadanie možností, ako ich zabaviť doma, aby stále nepozerali na nejakú obrazovku.
Ako sa vraví všetko zlé je na niečo dobré. Aj môj muž mi tak povedal v jednom stave strachu, keď som sa nechala trochu strhnúť neuváženými myšlienkami. “Neboj sa. Uvidíš, že z toho vzíde veľa dobrého.”
Myslím, že má pravdu. Príroda si oddýchne, vzduch sa vyčistí a my doma budeme nútení nájsť možnosti, ako spolu “prežiť”.
Pečieme chlieb!
Prestali sme chodiť do obchodov a začíname doma piecť. Aj keď len s kvasnicami, to nevadí. Konečne nachádzame tú jedinečnú radosť z doma upečeného chleba a pečiva.
TIP: Nekváskujete a hľadáte jednoduché a chutné recepty z droždia, ktoré zvládne aj začiatočník? Upečte si chlieb pre pracujúcich, rožky, žemle, anglické rožky, pizza štangle či šup – šup pizzu. Všetko nájdete u mňa na webe.
Naty, otvor si pekáreň
Maily s poďakovaním po kurzoch kváskovania, či radách cez emaily mi chodia bežne. Každý jeden si aj trikrát prečítam a s tichým úsmevom pozerám na správu, ktorá mi urobila deň.
Stretávam sa často aj s otázkou, prečo neotvorím pekáreň a kedy si ju otvorím? Veľa ľudí by si chodilo každý deň na dobroty do Pekárne u Naty, ktorá je stále len pomyselná.
Mojou odpoveďou vždy je, že ja vás to radšej naučím, aby každý jeden mohol zakúsiť, aké jedinečné je, keď si upečiete doma svoj chlieb.
Je to neopísateľný pocit radosti a hrdosti na seba samého, že sme dokázali niečo tak výnimočné. Upiecť chlieb a postarať sa tak o to základné v našej domácnosti, o chlieb.
Zrazu to obyčajné cesto dostáva hodnotu. Zrazu si ho viac vážime. Zrazu s ním už neplýtvame.
A o to mi ide. Aby sme si chlieb vážili. Ako napísal Milan Rúfus vo svojej básni: “Raz pochopíš, čo to znamená. Môj milý, chlieb je odmena.”
Maminkine chlebíky
U mňa nie je núdza o rôznorodosť cesta na chlieb. Častokrát suroviny nevážim, len sypem a zosypávam zbytky rôznych múk. Nechávam sa viesť chuťou, nad ktorou vždy premýšľam.
Raž chutí sladko, ale môžem si ju pripraviť aj s kyslým podtónom. Pšenica je ako smotana. Každý typ múky- hladká, polohrubá, chlebová, celozrnná….urobí v ceste iné kúzlo. A ja si vyčarujem vždy nejaké iné. Preto sa chleba nikdy neobjem.
No s mojimi stravníkmi je to trošku zložitejšie. Ako som vám na nich bonzla v recepte na špaldový kváskový chlieb, sú skôr pečivoví. V chlebe a pečive obľubujú skôr biele múky, ako tie výživnejšie celozrnné. (Ale sladké ako bublaniny, muffiny a bábovky zasa celozrnné. Aspoňže tam. 🙂 )
Samozrejme, že je to moja výzva. Chcem nájsť takú kombináciu chuti múk, aby si pochutnali, a zároveň dostali do seba nejaké minerály a vitamíny.
Jedného dňa som sa prehrabávala v múkach, zisťovala stavy otvorených múk a ich množstvá a konečne som mala už len trochu ražnej celozrnnej múky.
Rozumej, ražná celozrnná múka je moooc fajn, no u nás nie je práve najobľúbenejšia. Mala som ju otvorenú, ako som hromadne zakladala s vami na sociálnej sieti materský kvások a míňala ju postupne, na tajňáča do receptov po trochách.
Urobila som cesto s pridaním zemiakov, aby bola striedka vláčnejšia a jemnejšia. Naschváľ som ho rozdelila na dva menšie bochníčky. Už som očakávala, že sa bude jesť pomalšie.
Bolo to jedinečné. Vôňa pri pečení chlebov ma preniesli do detstva, keď piekla chlieb moja maminka. Skákala som pri tmavozelenom hlinenom pekáči, v ktorom bol ten “poklad” a žobronila, nech už chlieb rozkrojí, aby som si mohla dať s maslom a eeeextra dávkou domáceho lekváru. Nikdy som jej nechcela veriť, že ma môže z toho bolieť brucho, ale aj tak mi dala z neho, až keď trochu vychladol. Vedela som zjesť aj pol pecňa, keby mi to dovolila.
TIP: Ako začať kváskovať? Pozrite si záznam zo živého vysielania Instažúru. Program, ktorý vysielam naživo každý štvrtok na instagrame a rozoberám niektorú z tém kváskovania. Ľudia sa môžu pýtať a ja im odpovedám priamo na ich otázky.
Chlebíky s ražnou celozrnnou múkou sa upiekli a teplo a spokojnosť naplnili celý náš dom. Moje chleby vychladli na večeru. Oooo, aké super, nemusím vymýšľať, čo navarím. Bude chlieb.
Ostala som prekvapená, že si všetci pochutnávali a s dobrou náladou medzi sebou dokladali zážitky z dňa. Pousmiala som sa, že tie zemiaky boli super nápad, lebo urobili lepšiu striedku.
Názov dostali ľahko. Ako sa ostatní rozprávali počas spratávania zo stola, vraveli si, že také maminkine chlebíky môžeme mávať na večeru častejšie. 🙂
Moje poznámky k receptu Maminkine chlebíky z kvásku
- Štartér je dosť hustý. Jeho prekvasenie môžeme skontrolovať aj zahrabnutím lyžice do cesta. Pod povrchom je pllllný bubliniek.
- Cesto je hustejšie, vďaka čomu sa lepšie dosiahne efekt ozdobného narezania typu “ucháň” (otvorenie chleba, kedy vznikańe akoby ucho- viď jeden z chlebov na foto)
- Ak nám časová príprava cesta nevyhovuje, môžeme použiť tzv.chladničkové kvasenie.
- Môžeme urobiť dva menšie chleby alebo jeden väčší, kilový.
- Namiesto zemiakových vločiek je možné použiť aj klasický zemiak. V tom prípade 2 zemiaky uvaríme v šupke, ošúpeme a nastrúhame najemno. Sledujeme konzistenciu cesta na fotopostupe. Čerstvý zemiak sa správa v ceste inak, ako zemiakové vločky.
- Po vychladnutí je vhodné skladovať chlebíky v ľanovom vrecku (kúpite TU) alebo vo vrecku napustenom včelím voskom (dostať TU).
- Chlebík môžeme dať po vychladnutí aj do mrazáku.
- Ak nemáme doma ľan (je super na črevá), vynecháme ho.
- Použila dve 500 g ošatky. Alebo sa dá použiť jedna s veľkosťou 1000g. (Klik SEM pre nákup kvalitných ošatiek, ktoré použím aj ja).
***MAMINKINE CHLEBÍKY Z KVÁSKU***
Na štartér potrebujeme:
100 g ražnej celozrnnej múky na kváskovanie
100 g vody
1 PL materského kvásku
- Suroviny zmiešame spolu lyžicou v mise, prekryjeme neprievzdušným materiálom (potravinárska fólia, drevená doska, väčšia misa…) a necháme vykvasiť na linke pri izbovej teplote 9 – 12 hodín, alebo do zdvojnásobenia objemu.
Ďalej potrebujeme:
500 g pšeničnej chlebovej múky na kváskovanie
350 g vody
2 PL zemiakových vločiek (ponúkam v eshope)
3 ČL soli
1 ČL mletej rasce
1 hrsť hnedého ľanu
Postup:
K správne vykvasenému štartéru pridáme všetky ostatné suroviny a vymiesime pevnejšie, trochu hustejšie cesto.
Veľmi závisí od savosti múky a konkrétnej značky zemiakových vločiek. Preto je najlepšie, aj keď by sme použili kuchynský robot na vymiesenie cesta, aby sme ho domiesili ručne. Ruky povedia najlepšie, či je cesto ok.
Riaďme sa fotopostupom a v prípade potreby usypme múku/dolejme vodu tak, aby sa cesto u nás v miske čo najviac podobalo cestu na fotografii.
Vymiesené cesto necháme v mise, prekryjeme ju neprievzdušným materiálom a necháme kvasiť pri izbovej teplote 2 – 3 hodiny.
Počas tejto doby cesto raz za hodinu preložíme: misu s cestom odokryjeme, rukou alebo stierkou na cesto podvihneme cesto z jednej strany, povytiahneme trochu do výšky a preložíme na druhú, protiľahlú stranu.
Takto to urobíme z každej strany raz. Môžeme si pritom pomôcť svetovými stranami: zo severu na juh, zo západu na východ, z východu na západ a z juhu na sever.
Cesto počas 2 – 3 hodín narastie do objemu a my mu prekladaním ešte pomôžeme.
Cesto následne vyklopíme na pomúčenú pracovnú dosku. Rozdelíme ho na dve rovnaké časti. Každú časť premiesime v rukách, vypudíme bublinky. Tým si zabezpečíme rovnomernú pórovitosť striedky.
Obe cestá vytvarujeme podľa tvaru 500 g ošatiek.
Spôsobov, ako cesto vytvarovať je neúrekom. Ak chcete chlieb ozdobne narezať, aby vám vznikol “ucháň”, odporúčam tento spôsob:
Vrch cesta preložíme asi do tretiny.
Horné cípy preložíme krížom cez seba.
Hore vznikne akoby špic. Cesto zrolujeme od špica smerom nadol.
Uložíme ich do ošatiek spojom hore.
Cestá necháme v ošatkách vykvasiť 1 – 3 hodiny, závisí od teploty a sily kvásku. Ošatky budú zaplnené cestom.
TIP: Ak chceme jeden väčší chlieb, cesto necháme v celku a vytvarujeme ho do 1000 g ošatky.
Rúru rozohrejeme na 250’C. Od začiatku nahrievania umiestnime do stredu rúry plech alebo iný povrch, na ktorom budeme chleby piecť a na dno rúry umiestnime nádobu určenú na zaparovanie.
Až jeď je rúra rozohriata, vyklopíme chleby z ošatiek na papier na pečenie. V tomto momente ich môžeme ozdobne narezať pomocou narezávatka alebo žiletky. Chleby prenesieme na papieri na pečenie do rúry vedľa seba. Do spodnej nádoby vylejeme 200 ml teplej vody a dvierka rúry rýchlo zatvoríme. Takto pečieme 12 minút.
Následne vyberieme nádobu s pozostatkovou vodou, teplotu stiahneme na 190’C a pečieme ešte asi 25 – 30 minút.
Správne upečené maminkine chlebíky znejú po zaklopaní zospodu jasne duto. Takéto chlebíky necháme vychladnúť na mriežke.
A hostina môže začať!
Dobrú chuť! 🙂
POZN.: Ak vás recept zaujal, dajte mu srdiečko na konci tohto článku. Ďakujem.
TIP: Urobte si k chlebíku domácu lučinu, či cícerovú nátierku, s ktorými chlieb vytunujete.
Dobry deň,
chcela by som sa spýtať robila som maminkin chlieb a do cesta som dala ražnu chlebovu múku a cesto je dosť lepive tuhé poriadne ani pretacat sa nedá
Vopred ďakujem za odpoveď
Zdravím, Anka! Je potrebné hustotu cesta doladiť podľa fotopostupu, aby sa čo najviac podobalo tomu môjmu na foto.
Nech sa darí 🙂
Dobrý deň, prosím Vás ako správne narezať cesto aby z toho bol ucháň? Mne sa vždy ten rez len tak vypečie a chlebík sa neotvorí.
Krásny deň, Alexandra, to je o cviku a umení pekára vedieť kedy a ako narezať chlieb. Na instagramovom kanáli mám na to viac návodov, ale podstata ostáva rovnaká- ide o cit pekára. Nech sa darí, teším sa už teraz na echo o vydarenom ucháňovi 🙂
Dobry den,
ak sa mi stane, ze doma nemam raznu muku, mozem na rozkvas pouzit aj psenicnu/spaldovu? A raznu potom dokupit a pouzit na cesto. Este sa len ucim a neviem, ci rozkvas moze ovplyvnit typ muky. Dakujem.
Dobrý deň, Veronika, teoreticky áno. Avšak má svoj zmysel, prečo je v štartéri ražná múka. Ak je možné, nechajte receptúru pôvodnú, alebo skúste iný recept- napríklad jednoduchý chlieb, alebo biely chlieb. Oba sú veľmi chutné a obľúbené 🙂
Dakujem. Nakoniec som pockala a pouzila raznu. Len potom cesto bolo dost lepive, od misky sa odliepalo, ale dost ostavalo na ruke. Avsak vyzeralo ako na fotke. Ma byt take, ci treba nabuduce opatrne s vodou a radsej dat menej a dolievat. Pridavala som po troskach aj muku, ale nemenilo sa. Dakujem