Perníkový chlieb je predzvesťou dlhých večerov, pohody a spomalenia. Typická vôňa, ktorá sa nesie celým domom pri pečení, vyčarí každému úsmev na perách. Akosi hneď každý vie, že toto je vôňa domova, lásky a prijatia. Toto je chuť, ktorá objíma.
[embedyt] https://www.youtube.com/watch?v=akwZk8y-UdU[/embedyt]
Jeseň a jej výhody
Naučila som sa, že všetko zlé je na niečo dobré a vo všetkom máme hľadať pozitíva.
Jeseň akosi nemusím. Vadí mi studený vietor, málo svetla, skorá tma a navyše mi je stále zima. Preto nosím dvoje ponožky. (Naozaj dvoje a hrubé.) Som skôr letný tip.
Ako to ale využiť v môj prospech? Pretože- uvedomujem si dokonale, že jeseň so zimou skrátka nezmením. Na druhej strane sa svojou nevôľou nenechám ochudobniť o jedinečnosť každého dňa.
Idem na to opačne- do tej pochmúrnosti si vnášam rôzne maličkosti života, aby mi tento čas spríjemnili.
A tak viac pečiem a vymýšľam nové recepty. Alebo pečiem recepty zo svojho detstva. Beriem viac do rúk obľúbené knihy a pozriem si sem – tam dvd s Jamiem Oliverom či Nigellou Lawson.
Aby dom mal svoje kúzlo, okná a schodisko mám vysvietené sviečkami na stromček. Taká „malá“ príprava na Vianoce. 🙂
Aktivita aj v chladných dňoch
S chladnými dňami nastupuje aj väčšie posedávanie a menej pohybu. Je to logické. Túry a práca na záhrade už sú zriedkavé až žiadne.
Ale náš apetít ostáva. Ľahko potom priberáme.
Malo by to byť inak. V každé ročné obdobie, aj v hlbokej jeseni by sme si mali nájsť spôsob, možnosť, priestor, chuť a čas na pohyb a podporu nášho srdcovo – cievneho systému.
Ako, keď nemáme čas? Skúste to ako ja. Prinášam vám inšpiráciu na aktivitu počas chladných dní.
7 tipov na aktivitu počas chladných dní
- Ak máme upratovačku, jedenkrát ju zrušme a upracme my. Príjemné spotenie a pocit zadosťučinenia z čistoty domova- to je 2v1 zdarma.
- Na parkovisku zaparkujme na poslednom mieste namiesto parkovania tesne pred vchodom. Pár krokov je lepšie ako žiadne kroky.
- Pozbierajme počas prechádzky popadané listy a naučme sa z nich robiť kytice. Je to úžasný relax.
- Kúpme si niečo pre seba. Aj chodenie po obchodoch sú ďalšie kroky. 🙂 Navyše dobrá nálada (ktorú máme po nákupe) je základom dobrého dňa.
- Začnime chodiť do fitka. Aj keď len na kardio stroje, bez nejakého posilňovania. Spotenie sa, vybehanie sa a vyčistenie mysle je neoceniteľné pre zdravie aj rozum.
- Namiesto objednania večere si navarme večeru sami. Trochu sa pozohýbame pri linke, precvičíme naše telo v kuchyni a pripravíme jedlo presne podľa svojej chuti.
- Jablko po obede namiesto dezertu je skvelá šanca, ako zvládnuť „honenie mlsnej“ a ešte si dať aj vitamíny. (Samozrejme, niekedy sa mlsnou nechajme dobehnúť.)
Perníkový chlieb u nás
Áno, priznávam, nechala som sa dobehnúť mlsnou. Ale na obranu to hneď vysvetlím. 🙂
Prsty v tom má moja starenka. Jej kuchyňa vždy voňala po zmesi kakaa, škorici, vanilke a orechoch. Na tú vôňu nikdy nezabudnem. A tú vôňu som si chcela v tieto sychravé dni opäť dopriať.
Upiekla som si perníkový chlieb. Nerobievam ho často, pre mňa je to citová záležitosť.
Po dome sa začala počas pečenia šíriť vôňa starenkinej kuchyne. Sadla som si a nechala som sa unášať spomienkami na ňu. Po lícach sa mi kotúľali slzy. Chcela som dvihnúť telefón, vytočiť nebo a spýtať sa jej, ako sa má.
Škoda, že sa to nedá.
Ale cez takéto maličkosti, ako je vôňa perníkového chleba, je tu stále so mnou. Viem, že sa má dobre. 🙂
Ako by som vám opísala perníkový chlieb?
Perníkový chlieb je sladký a vhodný ku káve pre návštevu alebo ako tip na sladké raňajky. Je úžasné vláčny a sýty. Navodzuje pocit oddychu, relaxu a uvoľnenia.
Aj na dlhé večery s knihou a horúcim čajom je veľmi fajn.
Zastaví sa pri ňom svet. Vôňa korenín nabudí zmysly. Jeho sladkosť nás nechá padať do mäkkej zamatovej chute, ktorá nás celých pohlcuje. Všetko, čo bolí, trápi, umára a znervózňuje, na nás nemá dosah.
Takúto chuť prudko môžem. 🙂 Je to pre mňa príprava na Vianoce.
Moje poznatky k receptu Perníkový chlieb
- Perníkový chlieb pripravujem aj v kváskovej podobe. Vtedy použijem len kvások, teda sódu a vínny kameň vynechám. Postupujem: 100 g hladkej múky+100 g vody+1 PL kvásku- štartér 9 – 12 hodín. Následne pridám ostatné chýbajúce suroviny: 200g múky, 280g mlieka, cukor, vajcia, kakao…., len premiešam a nechám kvasiť 2 hodiny. Prelejem následne do pripravenej formy, nechám ešte 1 hodinu kvasiť a pečiem podľa receptúry. Úžasne nadýchaná a vláčna chuť. Navyše, vďaka kváskovej podobe aj stráviteľnejšia.
- Kakao je možné použiť holandské, aj nealkalizované. Pri holandskom type dostane sýto hnedú, tmavú farbu chleba. Používam značku Dr. Oetker, ktorá ponúka oba druhy kakaa.
- Nealkalizované kakao je jedinečná špecialita pre našu kuchyňu. Keďže neprešlo chemickým procesom, ktorý zbavuje kakao kyslosti, na chuť je jemnučko kyslé a nie je také tmavé. Má intenzívnu chuť. Najlepšie pracuje v ceste v kombinácii so sódou. Čo je však jeho hlavnou výhodou- zachováva si v sebe cenné vitamíny a antioxidanty v porovnaní s holandským kakaom, ktoré je alkalizované.
- Olej som použila repkový. Jeho univerzálna chuť mi najlepšie pasuje k výrazným koreninám.
- Odporúčam dbať na výber perníkového korenia. Častokrát nájdeme v zložení aj také suroviny, ktoré tam vôbec nepatria a nahrádzajú kvalitu (Dr. Oetker má kvalitnú novinku na trhu. Odporúčam.)
- Vínny kameň je prirodzená forma prášku do pečiva. Ak ho nemáme, použime prášok do pečiva. Recept bude fungovať aj s ním.
- Do cesta môžeme pridať aj podrvené orechy. Perfektne sa tam hodia. Množstvo je na našej chuti. Osobne dávam 3 hrste.
- Čokoládu do cesta používam vo forme „pecičiek“. Kupujem si veľké cukrárske balenia. U nás sa to pri pečení spotrebuje. 🙂 Ale aj kvalitná tabuľka horkej čokolády je dokonalá voľba. Ešte zabalenú, neotvorenú ju priadne pobúchame o linku, aby sme ju podrvili čo najviac a dostaneme tak podrvenú čokoládu, ako sa patrí. Plus ako grátis máme vybitie nervov na kolegov v práci. 🙂
- Po upečení môžeme perníkový chlieb poliať rozpustenou čokoládou. Vtedy je vhodné ubrať z množstva cukru v recepte (dať teda max. 130 g ).
Tento recept vznikol v spolupráci so značkou Dr. Oetker a ich produktom nealkalizované Prírodné kakao.
***PERNÍKOVÝ CHLIEB***
Potrebujeme:
300 g hladkej múky extra špeciál
130 – 150 g trstinového cukru
3 PL nealkalizovaného kakaa Dr. Oetker
1 kopcovitá ČL mletej škorice
2 kopcovité ČL perníkového korenia Dr. Oetker
1/2 ČL mletých klinčekov
1 ČL vínneho kameňa
1 ČL jedlej sódy
2 vajcia
130 g rastlinného oleja
380 g mlieka
150 g horkej čokolády podrvenej na malé kúsky
Postup:
Do väčšej misy pridávame postupne suroviny, ako sú uvedené na zozname. Najprv teda suché suroviny.
Poriadne ich v mise po navážení metličkou premiešame.
Následne pridáme ostatné suroviny.
Zľahka premiešame. Prisypeme podrvenú čokoládu a dobre premiešame.
Pozor však- ak by sme zmes miešali pridlho, cesto by mohlo byť po upečení zdrcnuté. Teda len premiešame. Spojíme suroviny tak aby sme dostali kompaktnú, homogénnu zmes.
Formu na biskupský chlieb si vymastíme maslom a vysypeme kakaom až po okraj.
Cesto na perníkový chlieb nalejeme do pripravenej formy a dáme do vyhriatej rúry na 200´C piecť na 35 – 45 minút.
Dôležitý je test špajdľou. To zapichnutí do cesta a vytiahnutí von musí byť špajdľa čistá.
Upečený perníkový chlieb vyklopíme z formy a necháme vychladnúť.
Podávame samotné s teplým mliekom alebo potreté domácim jahodovým džemom.
Dobrú chuť!