- Bulgur je známy najmä obyvateľom stredomoria, Turecka, severu Afriky i blízkeho východu. Ide o nalámanú pšenicu v celozrnnej forme. Jej vzhľad je podobný ryži, chuť je krásne rozvíjajúca obylninovo- oriešková.
Vďaka tomu, že je “nabitý” fosforom, železom, selénom, horčíkom, vitámínom A a nechýba v ňom ani vláknina, je predurčený na častejšie zaradenie do nášho jedálnička. Nízky obsah tuku usveččí aj tých, čo diétujú:)
Bulgur sa zaleje vriacou vodou pomerom 1:2, prikryje sa a nechá sa stáť, uvarí sa sám:) alebo ho krátko povaríme pod pokrievkou.
Spojením obilniny a strukoviny vzniká veľmi kvalitná bielkovina, a tak aj tí menej mäsoví si nielen pochutnajú, ale aj doplnia telu to, čo ponúka mäso vo svojom základe.
Príjemne zahrievajúce a chutné spojenie strukoviny s oblininou prinášam ako tip:)
*ZELENINOVÁ POLIEVKA S BULGUROM A ŠOŠOVICOU*
Potrebujeme:
3 mrkvy
3 menšie zemiaky
2 petržleny
1 stonka zeleru
1 cibuľa
1 strúčik cesnaku
1 hrsť červenej šošovice
1 hrsť bulguru
soľ, korenie
1čl sušené oregáno
1čl mletej rasce
1čl červenej papriky
1 bobkový list
2pl masla
trochu oleja
2pl špaldovej múky hladkej
– Mrkvu, petržlen, zemiaky a zeler očistíme a nakrájame na malé kocky. Cibuľu a cesnak ošúpeme.
V hrnci si rozpustíme maslo s trochou oleja, pridáme cesnak a napolovicu prekrojenú cibuľu. Keď maslo prevonia cibuľou a cesnakom(pár sekúnd), pridáme nakrájanú zeleninu. Osolíme, okoreníme, dáme rascu, oregáno, červenú papriku a bobkový list. Osmahneme do skrehnutia.
Medzitým si dáme variť do kanvice vodu. Zasypeme múkou a krátko pomiešame. Pridáme šošovicu a bulgur a zalejeme vriacou vodou(skrátime si tak čas čakania na zovretie celej polievky).
Varíme na malom ohni 15minút.
Polievku pri podávaní posypeme čerstvou petržlenovou vňaťou.
Chlapi, ženy i deti. Všetci jedli, všetci si chválili.
Dobrú chuť!