STARENKIN KOLÁČ

Kuchyňa našich babičiek je vždy vynikajúca.  V jedle sa ukrýva veľa lásky, atmosféry dávania sa, obety a prijatia. Dôkazom je tento starenkin koláč. Vyskúšajte aj vy a preneste sa tak, ako ja, do čias, keď sme boli ešte len malými pomocníkmi, ktorí stáli pri rúre a čakali, kedy to už “bude”.

Či už som pomáhala len pohľadom a otázkami, alebo aktívne, vždy som chcela koláč, ktorý má na sebe obrovský kopec posýpky. Dokonca si pamätám, ako som prosila, aby mi starenka, ako sme ju my volali, upiekla plech len s mrveničkou. Len sa smiala a krútila hlavou 🙂 Nechcela som ani tak ten koláč, len veľa tej chrumkavej sladkosti s maslovou chuťou.

V tomto koláči som našla svoje nebo. Upiekla ho pre mňa. Spodok koláča tvorilo tenké, pevné, no za to nadýchané cesto. Na ňom si hoväla hŕba ovocia. Korunovaná bola mrveničkou tak, že som ledva to ovocie videla 🙂

Malo to svoj veľký význam a čaro:

  1. Cesto na seba nepútalo pozornosť, len dotváralo chuť.
  2. Ovocie zvolila šťavnaté, aby pustilo šťavu.
  3. Mrvenička šťavu z ovocia do seba uzamkla a koláč bol teda dostatočne šťavnatý a sladký od ovocia.

Raz dala kyslejšie ríbezle, tak usypala viac cukru do cesta a mrveničky. Inokedy zasa  sladšie slivky, tak z cukru ubrala. Podľa sezónnosti.

Moja starenka bola poklad. Toľko trpezlivosti, ktorú so mnou mala… Naučila ma vyšívať obrazy na stenu, lúštiť osemsmerovky, bláznila sa so mnou, odovzdávala mi cenné rady pri varení a pečení a vždy, keď som sa jej s úžasom spýtala: “Starenko, a ako to vieš?”, viete, čo odpovedala? – “No dobre.” 🙂 Chcela som od nej odpoveď, odkiaľ to vie a ona mi odpovedala, že ako kvalitne to ovláda 🙂

starenka
starenka1

Aj keď tu nie je už 14 rokov, aj dnes si za ňou poplačem. Veľmi mi chýba, mali sme k sebe naozaj veľmi blízko. Bola mojou najlepšou kamarátkou celé detstvo.

Keď som si našla svojho chlapa, pýtala sa ma, či ma má rád. (jejda, to už mám chlapa 14 rokov?) Je ako ona. Má so mnou veľa trpezlivosti, je obetavý a láskavý.  S odpoveďou bola očividne spokojná. Celá staručká sa pokojne usmievala. 3 mesiace na to zomrela. Vďaka nej verím na nebo. Tak dobrý človek nemôže skončiť len posledným výdychom. Pre mňa stále žije.

Jej receptúry si dnes upravujem na kváskové, aby chuť jej koláčov bola stále so mnou.

Kvások je druh najprirodzenejšieho kypridla, ktoré:

  • vytiahne chuť zrna
  • ťažšie stráviteľné zložky rozloží na ľahšie, pre organizmus využiteľnejšie
  • zníži glykemický index cesta

Kaloricky rovnaký pokrm, no v zdravšej, stráviteľnejšej verzii.

Jasné, musím zatrapošiť ešte trochu a povymieňať múky a mrveničku urobiť z celozrnnej krupice.

Premýšľam, či niekedy bude niekto takto písať o mojej kváskovej kuchyni, keď tu nebudem. Snáď áno. Moje deti vravia, že jedlo odo mňa je to najlepšie na svete 🙂

Vám ho odporúčam už len pre jeho úplne super chuť. No i vďaka jeho postupu prípravy. Hravo ho zvládne každy, kto celý deň pracuje a má málo času a varenie a pečenie. Kvások urobí takmer celú prácu za nás 🙂

*STARENKIN KOLÁČ*

starenkin kolac1

Na cesto potrebujeme:

500 g špaldovej hladkej múky

250 g mlieka

2 PL materského kvásku

80 g masla

1 PL masti

1 vajce

3 – 5 PL trstinového cukru (podľa sladivosti ovocia)

štipku soli

1 L ovocia

Na mrveničku potrebujeme:

50 g rozpusteného masla

80 – 100 g trstinového cukru

100 g špaldovej celozrnnej krupice

Suroviny na cesto (bez ovocia) zmiešame spolu v mise a prekryjeme fóliou či sáčikom. Dáme do chladničky a necháme kvások veľmi pomaličky pracovať 12 – 16 hodín.

cesto

Následne misku s cestom vytiahneme a necháme asi 45 minút na linke zohriať, aby sa s cestom lepšie pracovalo.

Veľký plech s rozmermi 35×39 cm vystelieme papierom na pečenie. Cesto naň vyklopíme a rukami ho po celom povrchu plechu roztiahneme.

cesto na plechu

Po povrchu rozsypeme nahusto ovocie.

starenkin ovocie

V miske si vidličkou urobíme mrveničku- zmiešame cukor, krupicu a rozpustené maslo.

Mrveničku rovnomerne posypeme po povrchu koláča.

starenkin posypka

Plech prekryjeme fóliou, alebo najlepšie celý plech strčíme do igelitky a necháme 2 hodiny na linke pri izbovej teplote kvasiť.

Rúru si pred koncom doby kvasenia rozohrejeme na 180´C a koláč pečieme cca 25 – 30 minút.

Po okrajoch je vidno zhnednutie koláča.

Upečený koláč necháme na plechu vychladnúť (to je to najťahšie).

Nakrájame a starenkin koláč v novom šate môžeme podávať.

Dobrú chuť!

 

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
65