FILETY SO SLANINOU

Fascinuje ma francúzska kuchyňa. Nie slimákmi a žabami, ale zmyslom vedieť dokonale vyvážiť chute. Rýchlou a nenáročnou prípravou si dopriať dlhotrvajúce hody.

Francúzi to majú geniálne nastavené. Nedávajú si dupľu. Jedia veľmi pomaly, nad chuťami premýšľajú a pritom sa veľa rozprávajú. Len si predstavte, ako by vyzerali manželstvá tu u nás, keby sa muž so ženou konečne rozprávali tak dlho. Myslím, že by bolo oveľa menej rozvodov a tým pádom viac šťastnejších párov.

A to, že si Francúzi doprajú kopec syra a kopčisko vína? Zvláštne, že majú oveľa pevnejšie zdravie, ako my.

Podľa mňa je tajomstvo ukryté v kvalite a čerstvosti. Ľudia tam vo veľkom nakupujú na trhoch alebo v malých obchodíkoch, kde predajcu poznajú, úplne normálne každý deň. Nechcú trvanlivé potraviny. Neponáhľajú sa a život si užívajú.

Pekne sa o tom celom píše v knihe Prečo Francúzi nadržia diétu. Kedysi dávno som ju vyhrala v časopise za tajničku. Priznávam, že ma dostala na plnej čiare. Veľmi som bola ovplyvnená radami, ktoré tam spomínajú a pomohla mi veľmi posunúť sa v kuchyni vpred.

A tak, keď nie je veľa času, z hlboka sa nadýchnem a stres vydýchnem preč. To, že budeme variť rýchlo- fastfoodovo, neznamená, že to bude na úkor kvality alebo chute.

Pozrite sa na túto rybu. Je to dobrota na tanieri. Príprava je rýchla a variabilita obrovská. Je jedno, ako rybu mám  doma. Funguje to vždy.

Dôležité je mať čerstvé filety s kožou. Tá dáva pokrmu korunu dokonalosti. Chlapi nefrflú, lebo dymová chuť slaniny premení ľahké jedlo bez chuti na jedlo s chuťou.

Byliniek sa netreba báť. Práve naopak. Mali by sme si osvojiť ich každodenné používanie. Zasadenie do črepníku výjde na pár drobných a tá radosť, že toto som dopestovala ja je na nezaplatenie. Na to nepotrebujeme hektáre pozemku. Stačí parapetná doska.

A akú prílohu? Akú len chcete. Ak je čas, tak je super smotanová ryža, no človek si vie vystačiť aj s kvalitným chlebíkom- áno, kváskovým, a kopou čerstvého šalátu.

Milujem pocit nasýtenia s pocitom ľahkosti.

 

***FILETY SO SLANINOU***

 

Potrebujeme:

2 filety s kožou obľúbenej ryby

Soľ, biele korenie

Čertvé bylinky

½ cibule

2 strúčiky cesnaku

Slaninu

Ghee (príp. iný tuk)

–          Filety osolíme, okoreníme. Na panvici si rozpustíme ghee a len krátko osmahneme slaninu. Filety položíme do panvice kožou dole. Cibuľu nakrájame na hrubšie kolieska a pridáme aj bylinky a cesnak do panvice. Na miernom ohni necháme takmer celú dobu smaženia.

Keď je koža už krásne hnedá, je čas rybu obrátiť. Na rybe je vidieť, že mäso je biele, nie surové už takmer všade.

Ryba je veľmi mäkká, ľahko sa rozpadáva, preto je dobré ju teraz obrátiť dvoma obracačkami.

Po obrátení necháme už len chvíľu osmahnúť.

Dobrú chuť!

 

POZN.: Receptúra je stavaná pre dve osoby.

 

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
6