Florentínky

Predstavte si extra tenkú sušienku lahodnej chuti. Už pri prvom súste zatvoríte oči, aby ste sa nechali unášať jemnosťou. Sušienka, ktorej chuť vás objíme. Priatelia, to sú florentínky. Myslím, že keď ich na Vianoce pripravíte, pre ich jednoduchosť a chuť sa stanú celoročnou mňamkou u vás doma.

Vianoce- to som vlastne ja 🙂

Verím v moc slova. Teda, že slová majú moc. Presviedčam sa o tom denne. Veď si len zoberte staré známe- stokrát povedaná lož sa stáva pravdou.
No a dôkaz je aj v tom, že (teraz sa vám priznávam) nemám rada zimu. Vo viacerých svojich príbehoch som už písala, že som skôr letný typ, ktorý miluje suchý piesok na rozpálenej pokožke. ALE! Vianoce to celé zachraňujú.

Moje meno Naty, Natália znamená vianočná/ dieťa Vianoc/ deň narodenia. A presne to ma vystihuje. Aj keď je zima a jej dlhé tmavé dni pre mňa skôr akoby za trest, advent a Vianoce sú pre mňa dokonalý čas.

vianoce
vianoce

Len si predstavte to množstvo malých svetielok po stromoch v meste, ozdobené lampy, girlandy nad cestou….všetko to svetlo, ktorému tma ustupuje. No že je to čarovné?
Keby bol ešte sneh, ale do toho by sme nemuseli mať zimu (ja viem, čistý nonsens, ale predstava super, že? 🙂 ), bola by to dokonalosť!

A tak pre mňa ťažší čas v roku je spríjemnený magickosťou.

Nová kniha Vianočné kváskovanie a môj blog

Tento rok 2021 som vydala svoje 5.knižné dieťa. Knihu Vianočné Kváskovanie. Nápad na tento typ knihy vo mne zrel viac rokov. Cítila som totiž, že ešte nie je správny čas.

Viete, pri knihe to tak podľa mňa musí byť. Akonáhle niekto ide vydať knihu, lebo to by sa trhu páčilo a na tom by sa dalo zarobiť, tak to nepôjde. Do knihy, podľa mňa, musí ísť človek srdcom. Mal by cítiť, vnímať každú stranu a pri písaní sa nechať viesť emóciami, aby atmosféra knihy bola presne odovzdaná čitateľovi.

Začiatkom roku 2021 vo mne túžba po vianočnej knihe natoľko zosilnela, že som pochopila- teraz je ten čas. Teraz mám napísať novú knihu.
Pár týždňov som sa úspešne bránila- lebo napísať knihu, je veľmi náročné a nechcelo sa mi veľmi. Už som vedela, čo ma čaká. Najmä, ak si ju ešte aj sami vydávate. To je všetko len na vašich pleciach. Ešteže som súčasťou už tak zohratého tímu a keď som volala Daniele (spoluautorke) nech si sadne, že jej musím niečo povedať, tušila, že nás čaká niekoľko mesiacov tvrdej práce s minimom spánku.
Podarilo sa! V knihe Vianočné Kváskovanie nájdete presne to, čo vo mne roky zrelo- pohodu, lásku, upokojenie, radosť, zvoľnenie…a recepty, ktoré sú chuťo-chutné. 🙂
Recenzie na ňu sú úžasné a ja každému z celého srdca ďakujem za čas, ktorý si našiel, aby mi napísal spätnú väzbu.

Vianočné Kváskovanie
Vianočné Kváskovanie

Tu sa vynorila otázka, čo ale s webom a receptami sem na blog? V knihe sú super recepty z kvásku a čo blog? Preberala som svoje papieriky, kde mám nanečisto popísané všetky moje vymýšlaniny a natrafila som na Florentínky. Oči mi zaiskrili. Veď to je ono! Kváskové je dokonalé, zdravé a chutné zároveň, ale čo tak mať poruke recept, keby niečo “vybuchlo”? Kvások nefunguje, máme ho nedostatok, alebo skrátka nemáme čas vôbec…

Florentínky

Pod názvom Florentínky hľadajte chrumkavé, ale smotanovo mäkké sušienky. Ako som písala už v úvode receptu, sú presne vyladené tak, aby vás objímali svojou chuťou.

Roky som hľadala nejaký fajnový recept, no mala som v tom skôr “gulášpárty”. Každý recept bol až príliš odlišný.

Talianske sušienky Florentínky podľa Naty si zamuilujete pre jednoduchú a rýchlu prípravu a ešte lepšiu chuť
Florentínky

Florentínky vs. Marokánky

Totižto v receptoch sa objavovalo častokrát aj kandizované ovocie a rôzne obmeny. Až som natrafila na cukrársku informáciu, ktorá upresňovala rozdiel medzi florentínkami a marokánkami.

Oba názvy sú pre sušienky. Ako florentínky, tak marokánky majú veľmi podobný vzhľad. Rozdiel je v surovinách. Kým florentínky sú “jednoduchšie” na suroviny, marokánky sú doplnené o ovocie a sú skôr osviežujúco sladké.

A to mi aj sedí, lebo: povedzte si Maroko, marocká kuchyňa. Čo vám napadne? No jasné! Sušené hrozienka, sultánky, sviežosť… takže preto marokánky. Florentínky ako Florencia. Jednoduchosť. Kvalita. Mandle.

Pôvod Florentínok nie je vo Florencii?!

Predstavte si to, ževraj je to francúzska mňamka pôvodne. Je ťažké sa dopátrať k presnému zdroju, no florentínky mali byť vytvorené koncom 17.storočia na žiadosť francúzskej kráľovnej, ktorá mala toskánskych svokrovcov. Na ich počesť dala vytvoriť sušienky so základom zápražky (typicky francúzske), medu ako znaku hojnosti, čokolády ako bohatstva a mandlí typických pre Taliansko.

Doménou florentínok je ich hrúbka. Ale tenkosť? 🙂 Správne florentínky sú extra tenké, chrumkavé, ale vďaka vrstve čokolády aj mäkké a pevné.

Talianske sušienky Florentínky podľa Naty si zamuilujete pre jednoduchú a rýchlu prípravu a ešte lepšiu chuť
Florentínky

Florentínky u nás

Ihneď sme si ich zamilovali. Sú tak jednoduché na prípravu, rýchle a vcelku bezprácne. Našla som obmeny s pomarančovou kôrou, zázvorom aj so sušenými brusnicami, no rozhodla som sa pre jednoduchý, strohý postup. Veď kto chce, ľahko si doplní podľa svojej chute, nie? 🙂

Florentínky som zobrala so sebou na individuálny kurz kváskovania (viac o tomto type kurz tu), aby som ponúkla nový, ešte tajný recept na ochutnanie. A viete, čo? Keď som videla, ako spolu s hryzom zatvárajú oči od slasti, vedela som, že neklamú. Chutia im báječne a presne toto som chcela sušienkami docieliť-

odplaviť uponáhľanosť a stres obyčajného dňa.

Moje poznámky k receptu Florentínky

  • Pri varení cukrovej zmesi je dobré neodchádzať. Stačí nepozorná chvíľa a zmes prihorí.
  • Mandle podrvíme len málo. Nerovnomerné kúsky sú veľmi šik a lepšie sa jedia ako celé lupienky.
  • Do zmesi môžeme pridať aj pomarančovú kôru, zázvor, sušené brusnice… Tento recept je tradičný, základný. Postupne sa z neho vyvíjali rôzne obmeny. Vyskúšajte viaceré varianty, ktorá z nich sa vám zapáči najviac.
  • Rozostupy medzi sušienkami na plechu nechajte naozaj veľké.
  • Z uvedenej dávky výjde cca 35 sušienok.

***FLORENTÍNKY***

Talianske sušienky Florentínky podľa Naty si zamuilujete pre jednoduchú a rýchlu prípravu a ešte lepšiu chuť
Florentínky

Potrebujeme:

160 g kryštálového cukru
2 PL smotany na šľahanie
2 PL medu
75 g masla
1/4 ČL sušenej vanilky (alebo 1/2 lusku)
140 g mandlí (lupienky- tenké plátky)
3 PL hladkej múky (pšeničnej alebo špaldovej)
štipku soli

Na dokončenie potrebujeme:

100 g čokolády

Postup:

Sáčik s plátkami mandlí nožom jemne prepichneme, aby sme vytvorili maličký priestor na únik vzduchu. Valčekom povaľkáme sáčik, aby sme lupienky polámali, ale nie úplne nadrobno. Len tak trochu.
Presypeme do misy, pridáme múku, soľ a premiešame.

vianočný recept na talianske sušienky florentínky od Naty sú báječné
Florentínky- suché prísady

Do hrnca s hrubším dnom dáme cukor, med, smotanu a maslo. Zapneme plameň a necháme rozpustiť. Sem – tam premiešame.

vianočný recept na talianske sušienky florentínky od Naty sú báječné
Florentínky- tekuté prísady

Akonáhle začne zmes bublať, miešame ju 1 minútu. Zozlatne trochu.

vianočný recept na talianske sušienky florentínky od Naty sú báječné
Florentínky- zmena farby

Odstavíme z plameňa, vmiešame vanilku a následne vsypeme mandľovú zmes. Dobre premiešame a necháme cca 30 minút schladnúť. Zmes trochu spevnie.

vianočný recept na talianske sušienky florentínky od Naty sú báječné
Florentínky- cesto

Rúru zapneme na 180’C.

Plech vystelieme papierom na pečenie. Zo zmesi odoberieme za čajovú lyžičku a uložíme na pripravený plech. Na plechu nechávame medzi kôpkami mandľovej zmesi veľké rozostupy. Celá kôpka sa totiž úplne roztečie na tenučkú placku. Podľa veľkosti plechu dávame 6 – 9 kúskov zmesi.

vianočný recept na talianske sušienky florentínky od Naty sú báječné
Florentínky- tvarovanie

Aby boli florentínky úplne ako tie origoš, čistú lyžičku ponoríme do vody a pred vložením do rúry zmes trochu roztlačíme.

Pečieme v rozohriatej rúre 5 – 7 minút. Florentínky treba sledovať. Akonáhle majú zlaté okraje, vyťahujeme ich z rúry von.

vianočný recept na talianske sušienky florentínky od Naty sú báječné
Florentínky- počas pečenia

V tomto momente sú ešte neforemné, tekuté. Ale každou minútou chladenia na plechu pevnejú. Po vychladnutí ich môžeme poľahky zlúpnuť z papiera.
Spracujeme takto celú zmes.

TIP: Chcete dokonalé tvary- kolieska, ako som vyrábala na fotografie? Asi po 2 minútach chladenia na plechu, teda v momente, keď sú už trochu tuhé, ale stále tekuté, vykrojte kolieska vykrajovačkou. Pozostatky sušienok sú báječná posýpka na akýkoľvek iný dezert. 🙂

vianočný recept na talianske sušienky florentínky od Naty sú báječné
Florentínky- upečené

Keď sú florentínky úplne vychladnuté, sú veľmi krehké, ľahko sa lámu. Má to svoje čaro, ale ešte väčšie mňam nastane, keď ich z jednej strany natrieme čokoládou. Takže:) Nad parou rozpustíme čokoládu.

Tu musím v postupe spomenúť- nevedela som sa rozhodnúť, akú čokoládu použijem. Preto som skúsila všetky- bielu, mliečnu aj horkú čokoládu. Všetky boli úplne že bombové. Ťažko povedať, čo bolo chutnejšie. Vyberte si vy, čo vám chutí najviac. 🙂 Na potieranie som skúsila viaceré techniky, no najviac sa osvedčila táto mašlovačka. Silikónová mašlovačka, či namáčanie a vyberanie vidličkou- ee. 🙁

vianočný recept na talianske sušienky florentínky od Naty sú báječné
Florentínky- natieranie čokoládou

Po natretí máme 2 možnosti:

  1. florentínky položíme nenatretou časťou nadol a necháme zaschnúť. Povrch čokolády bude nerovnomerný a kde – tu bude viac čokolády.
  2. položíme ich natretou časťou na papier na pečenie a ešte prstom zatlačíme, aby sme čo najviac čokoládu vyrovnali a sploštili. Necháme úplne stuhnúť. Až následne len zlúpneme.
vianočný recept na talianske sušienky florentínky od Naty sú báječné
Florentínky- hotovo

Správne florentíny sú tenké, tenučké, tenulilinké. Jemne chrumkavé, ale pevné. Sú božské. Presne ako Vianoce 🙂

Talianske sušienky Florentínky podľa Naty si zamuilujete pre jednoduchú a rýchlu prípravu a ešte lepšiu chuť
Florentínky

Dobrú chuť!

POZN.: Zaujal vás recept? Označte ho srdiečkom na konci tohoto článku. Ďakujem. 🙂

TIP: Pozrite si ďalšie tipy na vianočné pečenie plné chuti a zábavy. Viac v sekcii Vianočný špeciál.

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
Summary
recipe image
Florentínky
Naty
Published On
Preparation Time
Cook Time
Total Time
Average Rating
41star1star1star1stargray Based on 30 Review(s)
172

Pridaj komentár

Vaša e-mailová adresa nebude zverejnená. Vyžadované polia sú označené *