Niekedy si musí človek uvariť jedlo podľa seba, aby mu konečne začalo chutiť. Preto som si uvarila segedín podľa seba. Nikdy mi nechutil. No odkedy som ho ponúkla pripravený podľa mňa, aj ostatní sa ku mne v chuti pridávajú- pýtajú si ten maminkin segedínsky guláš.
Nenúťte ma jesť, čo mi nechutí
Segedín fakt ne. 🙂 Spája sa mi s kyslou chuťou, suchým alebo žuvačkovým mäsom a hlavne- čo je najhoršie- s nútením v školskej jedálni. – musíš to zjesť, rodičia ti za obed zaplatili.
Vety ako “hlad ťa naučí” a pod., na mňa nezaberali. Radšej som fakt ostala hladná, ako jesť niečo, čo mi nevonia a spája sa mi s nepríjemnými pocitmi. Tiež to tak máte s nejakým jedlom?
Preto svoje deti nenútim. Ak viem, že dané jedlo im nechutí, ja si uvarím pre seba, ponúknem ich. Rešpektujem a naozaj rozumiem, že môžu mať nejaký problém s jedlom. Ponúknem im alternatívu, alebo teraz- keď už sú dosť veľké a vedia sami variť- uvaria si svoje. Ale snažím sa vyberať jedlá tak, aby sme sa najedli všetci.
A viete, čo? Veľa jedál takto začali jesť. Nerobila som to nikdy pre to, aby som toho dosiahla, ale potešilo. Jednoducho, keď som na ne netlačila, že musia, nevytvárali si k jedlám ďalšie bloky v hlave.
Možno mala moja sestra pravdu, keď mi raz povedala na Unínske zelníky (legendárny recept od mojej starenky TU), že som musela do nich vyrásť. Asi človek musí vyrásť do niektorých chutí a jedál.
Ako sa to stalo so segedínom u mňa, u nás
Moja svokra miluje segedín. S láskou hovorí, že si uvarí “zelíčko”. Je to rozkošné. 🙂 Len som vždy krútila hlavou, že toto ee. Keď ho uvarila s knedľou- kvasnicovou, dávala som si dvakrát polievku. Prvýkrát ako polievku, druhýkrát ako hlavné jedlo. 🙂 Svoju porciu segedínu som prenechala iným.
No v Obchodíku u Naty som pri dokladaní tovaru otvorila nechcene špaldovú hrubú múku. Proste som zavadila prstom práve v spoji zabaleného papiera.
Vzala som si ju teda domov, to sa už predať nemôže. Kilo hrubej múky- čo s ňou? Hneď mi napadli kváskové knedle do zásoby a svoj úmysel som aj uskutočnila.
Ako kvasilo cesto, sedeli sme rodina pri stole a zisťovala som, čo by si dali s knedľou. Veď to treba využiť, keď bude čerstvá, no nie? 🙂 A muž navrhol segedín.
SEGEDÍN?! Ja som ho nikdy nevarila! Mne to nikdy nechutilo… Ježkovi oči, fakt segedín? – viete si ma predstaviť, že? 🙂 Ale nemám problém, uvarím mužovi segedín. Dám mu aj do mrazáku, nech má kedykoľvek bude chcieť.
Keďže vám píšem recepis, asi tušíte, čo sa so mnou stalo- uvarila som segedín a chutil mi! Proste mi ho zatiaľ nikto neuvaril tak, aby mi chutil, no! 🙂
V čerstvou knedľou z kvásku skúsili aj deti a môj prvotný plán zamraziť jedlo do zásoby skončil fiaskom. Všetci sme nakláňali hrniec, či tam náhodou ešte niečo neostalo- my sme ho “našupu” zjedli! A potom sa spýtali, kedy bude opäť maminkin segedínsky guláš.
Zasa sa opakujem, ale zasa sa potvrdzuje:
Neexistuje zlé jedlo, len zlá príprava.
Moje poznámky k jedlu Maminkin segedínsky guláš
- Na prípravu sa hodí prerastené mäso, napríklad pliecko. Je šťavnatejšie. Treba ho variť dlhšie a pomalšie, ale to dá nielen mäsu, ale aj celému jedlu ten správny punc mňamky.
- Kapustu používam tú najlepšiu- našu Stupavskú. 🙂 Je len nasolená, neobsahuje žiadne iné príchute a konzervanty.
- Váhu kapusty udávam už bez nálevu, teda cca kilo a viac, keď kupujem.
- Ako tuk na prípravu základu sa vyplatí použiť masť. Je to poctivé jedlo, chce to poctivú prípravu.
- Namiesto zemiaku na zahustenie používam zemiakové vločky. Je to praktické, netreba nič šúpať, variť, strúhať… Len nasypať. Platí pravidlo: 1 PL zemiakových vločiek = 1 stredne veľký zemiak.
- Množstvo smotany je veľmi individuálne. Niekomu chutí viac, inému menej. Preto dávam smotany menej a kto chce, ľahko si pridá. 🙂
- Pri príprave rátam asi s 2,5 hodinami prípravy od prvého momentu “idem variť”, do momentu “poďte k stolu, je hotovo”.
***MAMINKIN SEGEDÍNSKY GULÁŠ***
Potrebujeme:
1kg mäsa (bravčového pliecka)
750g kyslej kapusty (už bez nálevu)
1 veľkú cibuľu
1 PL bravčovej masti
2 ČL mletej červenej papriky
1 PL mletej senovky (kúpite TU)
1 PL kurkumy (dostupná TU)
2 PL pretlaku
1 téglik smotany na varenie
soľ, korenie, 2 bobkové listy
2 – 3PL zemiakových vločiek (kúpite TU)
voda na podliatie
+ kto má rád smotanové, 1 téglik kyslej smotany
Postup:
Veľkú cibuľu očistíme, nakrájame nadrobno a podusíme v hrnci na masti. Mäso nakrájame na kocky, pridáme k cibuli, miešame a necháme zatiahnuť.
Následne pridáme pretlak, červenú papriku, senovku, kurkumu, bobkové listy.
Premiešame a zalejeme vodou len tak, aby bolo mäso ponorené. Necháme dusiť s poodokrytou pokrievkou na malom plameni až do takmer úplného uvarenia. Zistíme to jednoducho- ochutnaním. 🙂
Kapustu zlejeme z vody a v sitku pod tečúcou studenou vodou poriadne opláchneme.
Teraz moja vychytávka 🙂 – nožnicami nastriháme kapustu v miske alebo sitku na menšie kúsky, aby sa lepšie jedla (žiadne špinenie kuchynskej linky a vodná potopa). Nastrihanú kapustu pridáme k mäsu, premiešame a v prípade potreby dolejeme ešte vodu.
Varíme, kým kapusta zmäkne.
Keď sú mäso aj kapusta mäkké, podľa potreby zahustíme jedlo zemiakovými vločkami.
Zalejeme smotanou, dochutíme a máme hotovo. 🙂 Kto má rád extra smotanové, pridá aj kyslú smotanu.
TIP: Na dokončenie extra chuti pridajte po vypnutí plameňa 2 PL medu. Segedín dostane veľmi jemný šmrnc nasladlosti. Veľmi sa to tam hodí.
S knedľou je to tutovka, ale aj chlieb je super ako príloha, či? 🙂
Dobrú chuť!
POZN.: Zaujal Vás recept? Označte ho srdiečkom na konci článku. Ďakujem 🙂
TIP: Milujete jedlá “od maminky”? Pripravte si toto šťavnaté maminkino mäso a prenesiete sa do detského gastronomického neba. Ako dezert sa hodí podávať tiež koláč a la maminka. Tento jablkový nesklame.