Pletenka: unikátna kaviareň v Žiline

Pletenka je cielene zvolený názov  malej kaviarničky. Evokuje staré časy, keď sa všetko robilo poctivo, ručne a s láskou. Ak ste priamo zo Žiliny, či týmto mestom len prechádzate, v srdci historického mesta na Hodžovej ulici číslo 4 sa nachádza kaviareň, do ktorej sa oplatí zavítať.

Malá, útulná kaviarnička s príjemnou atmosférou. Zrenovované staré kusy nábytku spájajú na tomto mieste starších i mladších. Asi toto mi napadne ako prvé, keď ju mám opísať. Už keď som vstúpila dnu, vedela som, že tu mi bude príjemne.

Kaviarničku vlastní talentovaná Kristl. Spolu s mamou si vzali do prenájmu historickú časť budovy v centre mesta, kde predtým bola lekáreň. Ako mi sama prezradila, rekonštrukcia bola náročná: ” Každý jeden zásah do stavby nám museli povoliť aj historici. Bolo to ťažké obdobie, ktoré stálo za to”, s úsmevom spomína. Z Pletenky sa stalo čarovné miesto.

KVALITA JE NA PRVOM MIESTE

Kaviareň ma chytila za srdce a dovolím si tvrdiť, že kto má rád kvalitu, zamiluje sa rovnako ako ja.

Otvárajú už 6:30, aby skorí okoloidúci stihli kávičku. Ale nie len tak hocijakú. Pochádza od malých pestovateľov a pražia ju na Slovensku. Bohatá pena, krémová výrazná chuť, vyrovnaná acidita. Ak sa rozumiete trochu v káve, viete, že toto bude kvalitka 🙂

Ak ste zvyknutí, že na podšálke máte aj v plaste zabalený keksík z veľkoobchodu, tu vás prekvapia. Ku káve podávajú crinkles (čokoládové sušienky) vlastnej výroby.

PRE NEKÁVIČKÁROV ČAJ A ČOKOLÁDA

Ak kávu neobľubujete, v kaviarni vás ponúknu kvalitnými sypanými čajmi. Jedná sa o čaje z ručného zberu, ktoré v obchodoch nenájdeme. Horúcu čokoládu ako sladká verzia zohriatia počas sychravých dní zabezpečí slovenská Lyra, ktorá získala už veľa ocenení.

MAJÚ AJ NEJAKÚ MLSKU?

Koláčiky podľa sezóny a keksíky rôznych chutí uspokoja chute každého. A čo vám chcem odporučiť: Aj milovníci Pavlovej torty sú tu vítaní. Pavlovu podávajú v Pletenke inak, ako zvyčajne- malé a vkusné prevedenie akurát do ruky, s ľahkým krémom a čerstvým ovocím, bolo pre mňa zážitkom. Naozaj: na spôsobe servírovania veľmi záleží.

pletenka

KONEČNE KVALITNÝ KVÁSKOVÝ CHLIEB

Ako som sa vôbec sem dostala? Kristl má v rámci kaviarne Pletenka aj pekáreň, v ktorej pečie kváskové chleby. Aby vychytala potrebné muchy a chlieb mohla svojim zákazníkom ponúkať v najvyššej kvalite, oslovila ma s ponukou priestoru na usporiadanie kurzu. Spojili sme príjemné s užitočným 🙂

PRIHLÁS SA AJ TY NA KURZ KVÁSKOVANIA

Keď sme sa s Kristl rozprávali, zhodnotila som, že sa pre objednávkový systém rozhodla správne: “Sprvu som piekla viac chlebov a ponúkala počas dňa. Veľa chlebov mi však ostávalo a vyhadzovali sa. Bola som z toho zronená. Rozhodla som sa, že budem piecť len tým, ktorý si aspoň deň vopred chlieb objednajú.

Pečie dva druhy chlebíka podľa knihy Kváskovanie – Recepty z kvásku. Ražný chlieb, hutnejší a sýtivejší, druhý Chlieb s chia semienkami, nadýchaný, papučkovo smotanový. Každý chlieb poctivo ručne vymiesi, pri práci nepoužíva mechanické stroje. Vďaka láske a teplu rúk je každý chlieb veľkým darom, ktorého chuť každého pozitívne prekvapí.

Prečítajte si: Je kváskový chlieb marketingový ťah?

Otváracie hodiny: po – pia 6:30 – 19:00, víkendy zatvorené

PREČO JE PLETENKA UNIKÁTNA?

Ponúka:

  • príjemné miesto na posedenie s priateľkami či partnerom
  • kvalitnú kávu ručného zberu malých pestovateľov
  • sypaný čaj ručného zberu
  • horúcu čokoládu značky Lyra
  • domáce dezerty a koláče z vlastnej výroby
  • kváskový chlieb na objednávku

Za mňa má Pletenka 5 bodov z 5. A čo vy? Ak prídete do kaviarne a poviete heslo : “Naty”, dajú vám 5% zľavu 🙂

Dajte vedieť, keď túto pôvabnú kaviarničku s vrúcnou obsluhou navštívite 🙂

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
30