Prechladnutie a ako s ním zakrútiť prírodnou cestou

Prehladnutie, nádcha, dusivý kašeľ, zapálené dutiny sú rozšírené kade – tade. Prevencia je namieste najmä v tomto období. Ak patríte k ľuďom, ktorí majú radi bylinky a silu prírody, vyskúšajte tieto tipy, vďaka ktorým sa prechladnutie konať nebude, alebo sa dĺžka liečby výrazne skráti.

BYLINKY

Už som písala o bylinkách a ich prínose.  O ich sile som sa viditeľne presvedčila už veľakrát. Kedysi boli veľmi vážené. Lekáreň neexistovala a “bába kořenářka” poznala, akú bylinku s ktorou, aby neduh odstránila.

Moja maminka po celý rok zbierala bylinky. Pľúcnik, prvosienku, repík, meterinu, ľubovník a skorocel, či šípky… To bol len základ. Okrem prípravy čajom lúhovala bylinky v alkohole a rozdávala ako darček (vyzeralo to very šik).

KAŠEĽ

U nás kašeľ začína zadnými hlienami, ktoré nejdú vysmrkať. Len stekajú po zadnej strane hrdla smerom k prieduškám. Pískanie pri dýchaní, skrátený nádych a predĺžený výdych, bolesť na hrudi pri kašľaníAko si účinne pomôcť?

zdroj foto: www.freepicks.com kasel
  • Čaj :
    • Skorocel úzkolistý – výborný na hlieny a kašeľ.
    • Pľúcnik lekársky – hneď zjari, krátko pred tým, ako začne rásť prvosienka, vykúkajú fialovo – ružové súkvetia, ktoré sú pokladom na liečbu kašľa.
    • Koreň lotosu – menej poznaný, no geniálny, s okamžitým účinkom. Pamätám si na to prekvapenie, keď som chorá ležala na gauči a chlípala odvar z lotosu. Pri kašli som mala pocit, že sa mi priedušky roztrhnú. Už po prvom vypitom hrnčeku som vykašlala hlien. Čo to presne je a ako sa pripravuje, som spísala sem.

 

  • Sirup:
    • Tymiánový – Pre deti výborný spôsob, ako za zbaviť kašľa, Chutný, výživný a účinný. Dá sa poľahky vyrobiť aj doma 🙂
    • Cibuľový – Toto je moja zbraň no.1. Akonáhle sa mi čosi nezdá, už aj pripravujem cibuľový sirup. Priznám sa, dlho soom k nemu hľadala cestu. Dodnes si pamätám, ako mala mama zápal pľúc, varila si odvary, sirupy a všetko možné. Pila aj cibuľový sirup. Skrátka, cibuľový smrad bol všade a mňa vtedy napínalo. No kamoška mi raz hovorila, ako im to doma zaberá. Nemusí nám celý dom nutne páchnuť cibuľou. Dáme do misky a prikryjeme tanierom. A je to 🙂 Žiaden pach 🙂 Vtedy moju prostrednú dcéru akurát sužoval naozaj veľký kašeľ, ATB nezaberali podľa plánu, bolo to veľmi náročné.  V ten deň, ako som jej dávala cibuľový sirup, nastal zlom. Celú noc spala kľudne. Bez kašľu. Až sa mi tomu veriť nechcelo.

Ako si vyrobiť účinný cibuľový sirup?

cibuľový sirup

Potrebujeme:

1 väčšiu cibuľu (alebo 2 menšie)

1 – 2 PL medu

  • Cibuľu nakrájame najemno, asi ako keď ideme robiť mäso. Dáme do misky a pridáme najprv 1 PL medu. Rozmiešame tak, aby med obalil cibuľu. Ak je to potrebné, pridáme ešte med. Misku prekryjeme tanierom a necháme 1 – 2 hodiny na linke stáť. Cibuľa pustí šťavu. Tú po čajových lyžičkách viackrát denne užívame.

Med = liek

Cibuľa = liek

Zapálené hrdlo

Nepríjemnosť pri prehĺtaní, ako štípanie či tzv. drhnutie, škrabanie, sa môže zdať ako banalita. No pri zanedbaní sa zo zdanlivo malej chorôbky môže stať choroba.

Ako si účinne pomôcť?

  • Čaj zo šalvie Výrazná, kvalitná bylinka, ktorá nielen doplní chuť mäsa, ale i dezinfikuje ústnu dutinu a hrdlo. Preto je to veľmi skvelá ako zbraň na angínu. Pozor však: tehotné a dojčiace ženy by šalviu nemali vôbec užívať.
  • Zázvor – Prechladnutie uteká pred zázvorom. Geniálne vyštípe v hrdle, prekrví organizmus a zahreje. S citrónom je perfektný. Fičím na ňom vždy, keď cítim, že v hrdle to nie je ono. Nastrúham na jemnom strúhadle a zalejem horúcou vodou. Pijem ako čaj 🙂
  • Cesnak – Túto radu mi dal môj svokor. Býva veľmi málo chorý. Ošúpe si strúčik cesnaku a len tak ho cmúľa. Aj niekoľko hodín. Keďže má cesnak silné antibakteriálne, antivirotické a aj antiparazitické účinky, dá sa naň spoľahnúť. Áno, rozumiem. Predstava úžasnej vône, ktorá sa naokolo šíri, nie je práve lákavá. Premýšľam, ako to ten môj svokor robí… nikdy som necítila cesnakový pach.
  • Kloktanie – Ľudia ma poznajú ako abstinenta. Na alkohol som sa nestihla naučiť. Nechutí mi. Keď musím, vypijem, ale zďaleka sa vyhýbam. Ja radšej kávu 🙂 Preto keď si pýtam ražnú pálenku, chlapi v mojej rodine očia, že čo sa stalo. Kloktám ražnou. Hovoria mi, aká škoda to je, že to vypľúvam, no účinky vidím expresne rýchlo. Samozrejme, ak ste šoféri, treba myslieť na vhodný čas kloktania ražnou pálenkou.

NÁDCHA

Plný nos, roprávanie poznačené zapálenými dutinami a prechladnutie sa hlási o slovo. Osobne sa nemôžem postaviť v praxi, že veď je to len kašeľ. U nás doma musíme mať nádchu pod kontrolou. Mám doma astmatikov. Neviem spočítať, koľko zápalov pľúc sme riešili. Je ich veľa. Preto akonáhle spororujem kýchanie a malátnosť, krájam cibuľu na sirup.

zdroj foto: www.freepicks.com nadcha

Ako si účinne pomôcť?

  • Čaj s prvosienky a repíku – Prvosienka je veľkým pomocníkom. Rozpúšťa hlieny a pomáha pri bolesti hlavy. Repík je na prechladnutie macher. Mám ho vždy po ruke.
  • Morská soľ, naparovanie – Prezistiť a vydezinfikovať sliznicu nosa je veľmi nápomocné. Zároveň to, ako si pamätáme prikrytie uterákom a naparovanie sa, má stále veľký zmysel. Prehrejú sa dutiny a ľahšie sa hlieny rozpúšťajú.

Je aj univerzálny prírodný liek?

U nás doma vedie propolis. Má veľké využitie, je skvelý od prechladnutia cez chronické stavy, či problémy so zubami. Vždy mám doma domáci, od včelára.

zdroj: pluska.sk
zdroj foto: thenaturalshopper.com propolis

Čo je však dôležité: Lekári sú od toho, aby nás liečili. Ak príznaky pretrvávajú, je viac ako na mieste navštíviť lekára. Prechladnutie netreba podceňovať. To, že sa ATB predpisujú často zbytočne, je iná téma. Dôležité je nepodceňovať ochorenie. Zdravie máme len jedno a treba si ho chrániť.

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
21