Typický scenár mamy počas lock downu- veľa práce, neporiadok v domácnosti, hladné deti. Ako z toho von, postíhať všetko a ponúknuť chutnú a najmä kvalitnú stravu? Urobte si cestoviny s horúcim pestom a možno aj u vás začne byť brokolica kamarát. Čujte, ako sa nechuť pre brokolicu zmenila u nás.
Stíhať všetko v korone
Počas prvej vlny som si našla jednoduchý systém, kedy som vstávala už 5:30, aby som v tichu a kľude nasala potrebnú energiu na celý deň. Poobede som vybehla sama do lesa len na pár minút. Vybehať napätie, stres a hluk. Niektoré večery som vyzerala ako mátoha, no naučilo ma to chodiť do postele skôr a prečítať si knihu.
V druhej vlne to je iné. Nejde mi v zime vstávať tak skoro. Veď v posteli je tak teplúčko a ja som taká uzimrená, že moje nohy nájdete v dvoch ponožkách naraz. 🙂 Celý deň sa posúva a keď nastáva čas obeda, začínam panikáriť, čo tým mojím trom deťom ponúknem na obed. Veď nemám čas stáť teraz pri hrncoch! Čo v tom prípade?
Ako sa vyhnúť časovému stresu z varenia:
- Počas víkendu navariť cielene viac a časť dajme s označením jedla a dátumom varenia do mrazničky.
- Susedy v okolí v rámci opatrení sa dohodnú a navaria striedavo- jeden deň jedna a druhý deň druhá.
- Vopred si spísať zoznam jedál na niekoľko dní dopredu.
- Variť jednoducho, neprekombinovane, s málo ingredienciami a vsádzať na kvalitu. Tá totiž nepotrebuje veľa. 🙂
Brokolica, neplač, niečo s tebou vymyslím
Môj základný nákup obsahuje vždy brokolicu. Milujem ju a v čase môjho vegetariánstva som jej bola schopná zjesť na kilá. 🙂
No moje najmenšie dieťa brokolicu nemusí. A tak nastáva problém, kedy sa môj zvyk mať doma stále brokolicu nepáči na tanieri každému. Áno, niekedy sa na to “vybodnem” a nech ju nechá na tanieri. Rozumej, nie som typ, ktorý núti, že toto musíš zjesť, je to zdravé a basta. Toto nikdy na nikoho nefungovalo. Iba ak vyvolať nechuť a apatiu…
Neexistuje zlá potravina, ale zlá príprava.
A tak brokolica čakala v chladnička, pomaličky už začala plakať, že čo si ju nevšímam. Ešteže náhoda neexistuje, lebo prišiel opäť deň, kedy si ujo čas povedal, že bude bežať ako šialený.
TIP: Ako správne skladovať brokolicu, aby vydržala čerstvá? Odrežte jej koniec, ktorý je obschnutý (ako keď dostanete kvety), dajte ju do pohára s vodou a tak do chladničky. Zachová si sviežosť a vitamíny.
Brokolica
Brokolica pripomína malý, stále zelený strom. V mytológii boli stromy vnímané ako symbol plodnosti, nesmrteľnosti a znovuzrodenia.
A to na brokolicu parádne sedí.
Vedeli ste, že existuje niekoľko odrôd brokolice? Calabrese či fialový karfiol (nenechajte sa zmýliť názvom:) ) a ďalšie.
Prečo jesť brokolicu?
- Surová či varená má veľký prínos pre naše zdravie. Najlepšia úprava je parenie, no nie každému tak chutí. Niekedy je menej viac a tak si radšej pochuťme na zapečenej brokolici ako nechuť k jedlu pri brokolici na pare.
- Pomáha chrániť náš organizmus pred voľnými radikálmi silnými antioxidantami.
- Obsahuje látky, ktoré môžu zabrániť vzniku oxidačnému stresu a poškodeniu buniek v oku.
- Je významným zdrojom vitamínu C (už cca 80g brokolice poskytne 84% RDI)
- Pomáha upravovať hladinu cholesterolu a tým chráni náš kardio vaskulárny systém pred poškodením (infarkt).
- Vláknina v brokolici pomáha správnej mikrobiote našich čriev.
- Pomáha predchádzať zubnému kazu a parodontóze pre bohatý výskyt vit C, vápnika a kaempferolu.
- Dobrý zdroj vit. B, najmä B9(folát) dôležitý v tehotenstve pre zdravý vývin mozgu a miechy.
- Pomáha pomalejšiemu starnutiu.
Tak už nám je všetkým jasné, prečo všetky paničky majú na tanieri brokolicu. 🙂
Zamaskovaná brokolica
Ako to moje dieťa brokolicu nemá rado, keď je v krémovej polievke, ani nemukne a ešte si dá dupľu. Láskyplne brokolicu prezývame “brokovnica”. Je to delo, ktoré vystrieľa všetky bacily.
Teraz už mi tieto detské reči na deti nefungujú, ale spomíname na to stále. 🙂
Tentokrát sa mi teda ale že vooobec nechcelo riešiť šúpanie zemiakov a varenie polievky, ktorá by nám na zasýtenie nestačila.
Tak som prišla s nápadom. Uvarím cestoviny a tú brokolicu tam skryjem v peste.
Fičali sme práce na pistáciovom peste, preto mi napadlo do pesta pridať rozmixovanú brokolicu. Že by to mohlo fungovať, ako pri polievke. Pridala som aj hrášok z mrazáku, vytvorila takú zeleninovo, cesnakovo, orieškovú pastu a voilá- on si dával dupľu a zalizoval sa až za ušami! Rýchle jedlo, kvalitné jedlo a chutné jedlo. 🙂
Zdieľam s vami tento nápad vymýšľaninový. Možno aj vám pomôže urobiť z brokolice kamaráta na tanieri. 🙂
Moje poznámky k receptu Cestoviny s horúcim pestom
- Recept je veľmi rýchly a nenáročný.
- Najlepšia brokolica je malá s tenkým hlúbikom.
- Samozrejme môže byť použitá aj klasická brokolica. Používajme vtedy len ružičky, tie sú najskôr uvarené.
- Pistácie je možné nahradiť vlašskými orechmi alebo mandľami. Dajú sa aj úplne vynechať. Každý podľa možnosti a chute.
- Cesnak, parmezán a olivový olej urobia perfektný základ chuťového zážitku jedla. Tie odporúčam vždy v horúcom peste mať.
- Ak ste bezlaktózoví, vynechajte parmezán a pridajte trochu viac soli.
- Skvele sa k pestu hodia aj celozrnné cestoviny, alebo bezlepkové- ryžové.
- Pre zamaskovanie brokolice som použila tyčový mixér a všetko rozmixovala na kašu. V prípade, že s brokolicou nemáte problém, stačí použiť mažiar a suroviny nahrubo potĺcť.
- Ak máte chuť na horúce pesto, ale nie je brokolica, dajte len hrášok. 🙂
- Výdatnejšiu verziu pripravíte, ak jedlo podávate aj s bielkovinou- hodí sa tuniak (z konzervy), kuracie mäso, možno aj tofu, komu chutí. 🙂
***Cestoviny s horúcim pestom***
Potrebujeme:
1 brokolicu
3 hrste mrazeného hrášku
2 – 3 strúčiky cesnaku
3 – 5 PL olivového oleja
soľ
čierne mleté korenie
parmezán
1 hrsť mletých orechov (viď poznámky)
Na dokončenie: uvarené cestoviny, trošku vody z cestovín
Postup:
Do hrnca dáme zovrieť vodu. Akonáhle sa objavia bublinky, vodu osolíme a pridáme očistenú brokolicu natrhanú na ružičky. Po chvíľke pridáme aj hrášok. Stačí len pár minút. Zeleninu scedíme.
Do misky pretlačíme cesnak, pridáme olej, zeleninu a nastrúhaný parmezán- množstvo odoka, podľa chute. Alebo ako píšem v poznámkach receptu, vynechajte a prisoľte.
Medzičasom uvaríme cestoviny podľa popisu na balení. Dbáme na al dente úpravu, kedy sú cestoviny chutnejšie, výživnejšie, majú nižší glykemický index. (viac info na tému v tomto recepte)
Ak potrebujete v peste zamaskovať brokolicu ako ja, zmes rozmixujte tyčovým mixérom. Stačí však mažiarom poriadne podrviť, chute sa rozvinú skvele aj takto.
Na záver pridáme orechy, premiešame. Ak je pesto dosť husté, zriedime ho vodou z cestovín. Je bohatá na škroby a horúce pesto bude s ňou nádherne smotanové.
Dôležité je ochutnať, doladiť soľou, parmezánom… Nech je všetko tip-top.
Už len naložiť na tanier a poďme papať! 🙂
Dobrú chuť!
POZN.: Zaujal vás recept? Označte ho srdiečkom na konci tohoto článku. Ďakujem 🙂
TIP: Urobte si k nim svoje domáce cestoviny. Nie je to už síce rýchlovka, ale keď zapojíte deti do výroby, bude to nielen rýchlo, ale užijete si spolu fakt super zábavný a výnimočný čas.
Použitý zdroj:
https://nutritiondata.self.com/facts/vegetables-and-vegetable-products/2357/2,
https://strava.sk/zaujimavosti/449-top-14-zdravotne-prinosy-brokolice