Ako zistiť veľkosť ošatky

Ošatka je profesionálna pomôcka na finálne vytvarovanie chlebového cesta. Ošatka môže byť z rôznych materiálov, rôznych veľkostí a tvarov. V ošatke sa cesto na chlieb nepečie, iba tam finálne narastie do objemu a následne cesto vyklopíme a upečieme.

TIP: Profesionálne ošatky v TOP kvalite vyrobené na Slovensku kúpite TU u Naty v eshope.

Správne zvolená veľkosť ošatky je jednou z dôležitých podmienok pre krásne nadýchaný chlieb. Ak totiž zvolíme menšiu ošatku, cesto nám môže z nej utiecť. Naopak, ak je ošatka veľká, upečený chlieb je nízky.

Akú veľkosť ošatky zvoliť?

Najpresnejšie určenie ošatky je na váhu cesta. Spočítame všetko, čo sme do cesta dali a výjde nám hmotnosť cesta. Alebo jednoducho cesto odvážime. Tá ošatka, ktorá je veľkosťou najbližšie k váhe cesta, je tá naj.

Môžeme sa stretnúť aj s ošatkami na množstvo múky, avšak toto značenie sa mi páči menej. Ťažšie sa potom určuje, kedy je cesto správne vykvasené.
Príklad: Ošatka na 500 g múky. Z tohoto množstva môžem urobiť kilový chlieb, ale aj omnoho väčší.

TIP: Dopraj si tú najvyššiu kvalitu ošatky pre Tvoj chlebík. Ošatky guľaté aj oválne z najkvalitnejšieho pedigu slovenskej výroby nájdeš v mojom eshope.

Ako zistiť veľkosť ošatky, keď ju mám ako darček, alebo to výrobca neuviedol?

Veľkosť ošatky sa dá zistiť aj dodatočne. Zmerajte si svoju ošatku a nájdite, ktorá veľkosť k nej patrí. Je možné, že veľkosti nebudú úplne sediť, jednotliví výrobci si udávajú svoje špecifické rozmery. Treba si spriemerovať, ktorá bude približne tá vaša.

Nasledujúce obrázky vám pomôžu určiť presne, kde ošatku odmerať a tak zistiť veľkosť ošatky:

Oválna ošatka:

ako zistiť veľkosť oválnej ošatky
Oválna ošatka
ošatky
oválne ošatky rozmery

Okrúhla ošatka:

Ako zistiť veľkosť guľatej ošatky
Guľatá ošatka
Ošatka
Ošatky okrúhle rozmery

Podľa tabuľky nájdite tú svoju, ktorá je najbližšie rozmermi, a tak zistíte veľkosť ošatky.

TIP: Na ošatke záleží. Preto používam tieto ošatky už roky a stále sú ako nové.

Napadli vám doplňujúce otázky? Potrebujete poradiť? Napíšte mi mail na info@chutodnaty.sk, na instagramový kanál Chuť od Naty alebo sa prihláste na kurz kváskovania, kde si rozoberieme tému kváskovania podrobne.

image_printVytlačiť recept (verzia pre tlač)
Summary
Ako zistiť veľkosť ošatky
Article Name
Ako zistiť veľkosť ošatky
Description
Ako zistiť veľkosť ošatky, akú ošatku použíť na chlieb a ako správne kváskovať? Naty, pekárka s úplnou kvalifikáciou vás naučí jednoducho piecť doma chlieb.
Author
Publisher Name
Chuť od Naty
Publisher Logo
47